Overclock yapmadım ama birkaç ayarı yaptım. Windows çöktü. Geri yükleme ile açıldı. Herkeste olmayabilir tabii.

Hocam ne yapınca çöktüğünü belirtirseniz yardımcı olabilirim.

Overclock yapmadım ama birkaç ayarı yaptım. Windows çöktü. Geri yükleme ile açıldı. Herkeste olmayabilir tabii.

Eğer hata yapmazsanız bilgisyarı çökertecek hiçbir şey yok burada.

Hangisinden kaynaklandı bilmiyorum ama yaptıklarımı söyleyeyim: 3-6-9-11-14. Sonrasında restart atınca mavi ekran gelip geri yükleme yapmak zorunda kaldı.

Hangisinden kaynaklandı bilmiyorum ama yaptıklarımı söyleyeyim: 3-6-9-11-14. sonrasında restart atınca mavi ekran gelip geri yükleme yapmak zorunda kaldı.

Hocam belki yanlış bir hizmeti kapatmışsınızdır. Diğerlerinin sorun çıkartacağını sanmıyorum. Verdiğim rahatsızlıktan dolayı özür dilerim.

Öncesi ve sonrası benchmarkları nerede?

Ekledim hocam.

Dergi gibi arkadaş bu tarz konular. Vallahi bakın bilim teknik dergisi gibi aynen. Her ay bu tarz şeyler ortaya çıkıyor ama hani elle tutulur ne var derseniz hiçbir şey yok maalesef. Bunlarla FPS artmıyor artsa da 5 10 FPS belki artar. Overclock veya OS-kernel değişimi dışında -bir de varsa throttle, onları gidermek dışında- yapabileceğiniz hiçbir şey yok.

Tabii gidip yenilerini de alabilirsiniz bu Mali seçeneği.

Yeni eklemeler yaptım hocam. Biraz detaya girdim daha çok istenildiği için.

@Sarı_Mercedes tek tek yapılmasının sebepleri yeterli olur, diğer türlü çok uğraştırıcı olur. Tek tek yapılsa iyi olabilir tabii ancak her birinin etkisi farklı konularda olduğu için en son işletim sisteminin bilgileri atılsa yeterli.

Ekledim hocam dediklerinizi.

Hocam 3. bilginin 3. kısmı opsiyonel yavaşlatıyor olabilir. Fakat 4. bilginin 2. kısmının ağır FPS düşürmesi çok ilginç bir durum. :) sanal RAM kesinlikle FPS düşüşü yaşatmaz tam tersi hızlandırmak için düşük RAM hızına ihtiyaç olan programları sanal RAM'e atarak RAM kullanımını azaltır. Yanlış test yaptınız sanırım.

Düşürmesi normal. Ortalama bir Dual Channel 3200 MHz bellek saniyede 50000 MB/s civarı yazabiliyor/okuyabiliyor. Ortalama bir HDD 100 MB/s civarı, ortalama bir SATA SSD 500 MB/s civarı, ortalama bir PCIe 4.0 SSD de 7500 MB/s civarı okuyabiliyor/yazabiliyor. Bu kadar devasa farklar varken pek de arttırmasını beklememek lazım.

Düşürmesi normal. Ortalama bir Dual channel 3200 MHz bellek saniyede 50000 MB/s civarı yazabiliyor/okuyabiliyor. ortalama bir HDD 100 MB/s civarı, ortalama bir SATA SSD 500 MB/s civarı, ortalama bir PCI-e 4.0 SSD de 7500 MB/s civarı okuyabiliyor/yazabiliyor. bu kadar devasa farklar varken pek de arttırmasını beklememek lazım.

Hocam yanlışınız var. Her işlem o kadar hızlı okuma ve yazma istemez. Hatta çoğu istemez. Bu işlemler sanal RAM'de tutulursa normal RAM'i rahatlatır. Sanal RAM'in amacı budur.

Hocam yanlışınız var. Her işlem o kadar hızlı okuma ve yazma istemez. Hatta çoğu istemez. Bu işlemler sanal RAM'de tutulursa normal RAM'i rahatlatır. Sanal RAM'in amacı budur.

Oyun performansından bahsediyorum. Valorant gibi oyunlarda ciddi fark ediyor. RAM dolduğunda sanal RAM'den kullanmaya başlıyor sonuçta.

Oyun performansından bahsediyorum. Valorant gibi oyunlarda ciddi fark ediyor. RAM dolduğunda sanal RAM'den kullanmaya başlıyor sonuçta.

Hocam performans düşüşü kendim TLU'da test ettim yaşamadım fakat FPS artışı da yaşamadım. Bu mesela TLU ilk çıktığında 25GB RAM kullanıyordu RAM'i yetmeyen arkadaşlar için bir çözüm aynı zamanda. Onun için ekledim hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı