Devamsızlıktan belge alamayacağım

Olay zaten belge almak değil mi?
Değil. Üniversite sınavı için sadece not ortalaması önemli. Belge sadece eski kafa aileler ve öğrencinin kendini tatmin etme şeklinden ibaret. Onun dışında e karne olarak bile görebileceğim bir kağıt parçasından ibaret artık.

Olay zaten belge almak değil mi?
Olayın belgeyle pek alakası yok. Olay diploma notu. Ortaokuldaysa puanla alan bir liseye bu şekilde gidebilir. Lisedeyse diploma notu 0.6 ile çarpılıp sınav sonucu puanına OBP adı altında eklenir. Bu şekilde belki sade sınav puanı ile giremeyeceği yere girebilir.

Ortalaman hala yüksek kalır ama bunun için sana taktir belgesi vermezler pek de önemli değil bana göre ama eğer yok belgesiz başarısız olurum bana ailem hediye falan almaz diyorsan öğretmenlen konuş aileni getirdiğin zaman 5 günü aşan devamsızlıkları izinli yapsın.

Önemli olan diploma notun. Hayatının geri kalanının temelini atacağın 1. adımda üniversite bunun için üniversite sınavında önemli olan diploma notun. Diploma notuna da Teşekkür-Takdir-Onur belgesi alıp almaman etki etmiyor. Velin ile konuşup bir müdürle ya da sınıf öğretmeninle konuşturmanı öneririm belki devamsızlığı silme gibi ya da özürlüye geçirme gibi bir çözüm bulunabilir.
Devamsızlığım 5 günü geçtiği için belge alamayacağım. Belge almak önemli midir? Bir kaybım olur mu?

Bu kural ne zaman geldi bilmiyorum ama 2018-2019 yani 11 ve 12. sınıfta dört dönem de belge aldım üstüne de başarı belgesi de aldım. Devamsızlığım her yıl özürsüz 8.5-9 özürlü 12-13 bandındaydı.

Geri
Yukarı