Devlet/Vakıf Üniversitesi ve Mühendislikler Hakkında

• Konuyu başlatan Fro
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 9
  • Görüntüleme 5B

Fro

Kilopat
Bu yıl üniversite sınavına girdim ve sonrasında aklımda birkaç soru oluştu, fikirlerinizi almak isterim. Burada üzerine özellikle bastırmak istediğim üniversiteler vakıf için Özyeğin, TOBB ve Bahçeşehir Üniversitesi; devlet için İTÜ, ODTÜ, Hacettepe ve Marmara Üniversitesi olacaktır.

1-) İlk aklıma takılan devlet ve vakıf üniversitelerinin seviye farkı olacaktır. Devlette herkes benimle aynı seviyede bir sonuç ile gelirken vakıfta burslardan dolayı seviye değişimleri daha net görülüyor. Bu nasıl bir etki yaratır?

2-) Mezun olduktan sonra şirketler başvurularda vakıf ve devlet üniversitelerine göre farklı bir bakışla yaklaşıyor mu?

Üniversiteler konusunu takip eden bir sorum da bölüm konusunda olacak.

A-) Puanım çok sınırda kalan bir noktada. Uzun süredir bilgisayar Mühendisliği istiyordum ancak Özyeğin bilgisayar Mühendisliğini geçen yıla göre 1.5 puanla kazanıyor olsam da bu yıl değişeceğinden kaybettiğimi sayıyorum. Maalesef Özyeğin'den sonra en yakın üniversite Bahçeşehir kalıyor. Özyeğin 2989 iken Bahçeşehir 7081. Eğer bu aralıkta kalırsa Bahçeşehir yazmak içime sinmedi doğrusu. Bu yüzden Özyeğin, İTÜ, ODTÜ gibi üniversitelerde endüstri mühendisliği okuyup bilgisayar dersleri ile desteklemeyi düşündüm. Bu durum ne kadar mantıklı olur? İyi üniversitelerde endüstri mi onlardan biraz düşük bir üniversitede bilgisayar mı? İlk seçenek daha faydalı gibi duruyor ama sonra aklımda bilgisayar yazmama pişmalığı duymaktan korkmuyor değilim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben özel olan Okan Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği okudum. Ama bitiremeden okulu bıraktım. 2. konuyu boşver tahminimce bakmazlar. Zaten nüfus fazla. Vakıflar gayet iyi alırlar yani. Mesleğini öğren yeter. Dersler falan geçmeye bak. Zaten az bilgili olan öğrenciler para verip diploma almaya çalışıyor. Yani vakıf paralı bile olsa çalışman gerekiyor dersler zor. Annem mesleğini yapamadı. Babam çalıştırmadığı için. Annem eski Endüstri Müh. ODTÜ VEYA İTÜ mezunu olabilir. Bilgisayar Mühendisliği sıkıcı.

1- Devlette bile herkes aynı seviyede değil. Vakıfta çok daha belli oluyor. Beyin arıyordum diye geziyorsun ortalıkta.
2- Hangi okul olduğuna göre değişir. Koç Üniversitesi ile İTÜ dersen ikisinde de işe alırlar seni. Gidip Üsküdar Üniversitesi ile Erciyes Üniversitesini kıyaslarsan ikisi de pek bir işe yaramaz isim olarak.
Zaten üniversite adının adam akıllı etkili olduğu kısım ilk işe girmen. Sonrasında aldığın sertifikalar ve çalıştığın yerlere, oradan alınan geri dönüşlere bakılıyor.

1- Devlette bile herkes aynı seviyede değil. Vakıfta çok daha belli oluyor. Beyin arıyordum diye geziyorsun ortalıkta.
2- Hangi okul olduğuna göre değişir. Koç Üniversitesi ile İTÜ dersen ikisinde de işe alırlar seni. Gidip Üsküdar Üniversitesi ile Erciyes Üniversitesini kıyaslarsan ikisi de pek bir işe yaramaz isim olarak.
Zaten üniversite adının adam akıllı etkili olduğu kısım ilk işe girmen. Sonrasında aldığın sertifikalar ve çalıştığın yerlere, oradan alınan geri dönüşlere bakılıyor.
Anladım, belirttiğim üniversiteler bana sorun yaratmayacak demek. Peki bölüm hakkında yazdığım soruda bir fikriniz var mı?

Endüstri kısmını hiç bilmiyorum. Bence daha kötü okulda olsa da istediğin bölümü oku.
Bilgisayarı kazanır mısın kısmında ise kimse bir şey diyemez. Tercih kumar işidir. 10 binlik yeri 9 bin sıralama ile yazarsın ama tutmayabilir. Puana göre değil de sıralamaya göre tercih yap bu arada.

Düşündüğün yerler yüksek denebilecek yerler olduğu için Boğaziçi'den başla. Ülkedeki iyi bilgisayar mühendisliği bölümü olan yerleri sırayla yaz. Sırayı taban puanlarına göre değil, hangisini daha çok istediğine göre yaz. Marmara daha çok işine geliyordur ama Yıldız tutar, içinde ukde kalır.

Eğer Fransızca olduğundan dolayı Galatasaraydan korkup benim yapmak üzere olduğum hatayı yapıyorsanız yapmayın. Ben de 5.000 olmama rağmen yıldıza gidiyordum az kalsın. Sonra korkumu yenip gsü ye geldim. İyi ki gelmişim hayatımda verdiğim en iyi kararlardan biri. Özel okullarda koç sabancı vs ayarında yerler olmayacaksa bulaşmayın hiç. Etiketi konusunda bir şey diyemem ama bulunduğunuz ortam da önemli. Parayı statü farkını kullanmaya çalışan davar çok var üniversitede. Gerek yok öyle mallarla aynı yerde olmaya. Haricinde sırf üniversite için bölüm değiştirmeyin. Ünide 4 5 sene kalacaksınız o işi bir ömür yapacaksınız bu mantıklı değil

Eğer Fransızca olduğundan dolayı Galatasaraydan korkup benim yapmak üzere olduğum hatayı yapıyorsanız yapmayın. Ben de 5.000 olmama rağmen yıldıza gidiyordum az kalsın. Sonra korkumu yenip gsü ye geldim. İyi ki gelmişim hayatımda verdiğim en iyi kararlardan biri. Özel okullarda koç sabancı vs ayarında yerler olmayacaksa bulaşmayın hiç. Etiketi konusunda bir şey diyemem ama bulunduğunuz ortam da önemli. Parayı statü farkını kullanmaya çalışan davar çok var üniversitede. Gerek yok öyle mallarla aynı yerde olmaya. Haricinde sırf üniversite için bölüm değiştirmeyin. Ünide 4 5 sene kalacaksınız o işi bir ömür yapacaksınız bu mantıklı değil
Doğrusu Fransızca olduğundan pek sıcak bakmamıştım, ilerideki yurt dışı hedeflerimde İngilizce benim için oldukça önemli. Bu yüzden daha detaylı araştırmam gerekiyor. Özel okullarda bahsettiğim Özyeğin ve Bahçeheşir idi. Özyeğin'de bilgisayar gelmeme ihtimali yüksek olduğundan endüstri üzerinden yönelmeyi düşünmüştüm, ilk ders programları aynı. Belki yatay geçiş denerim, olmazsa da ilerideki sınıflarda bilgisayar dersleri alıp desteklerim diye düşündüm. Özyeğin ile Bahçeşehir arasında baya fark var gibi hissettim, o yüzden muhtemelen 3-6k arası gelecek sıralamamı Bahçeşehir ile değerlendirmekten çekiniyorum biraz. Sizin bu okullar hakkında fikriniz var mı, nasıl bir yol önerirsiniz?

Ek olarak Özyeğin yeni olmasına rağmen çok yakında Koç, Sabancı seviyesine gelecek gibi, belki geçer dâhi. Çünkü gözle görülür bir yükselişi var:

Elektrik-Elektronik Mühendisliği
1594625540212.png

Endüstri Mühendisliği
1594625566047.png

Bilgisayar Mühendisliği (2019 için 2989)
1594625582005.png

Mühendislik dışında diğer bölümlerde de durum böyle.

Son düzenleme:
Hocam not ortalaması ile yatay geçiş yaparken yerleştirme puanının geçilecek programa yetip yetmediğine bakılıyor mu? Bir de her sayısal programına birbirleri arasında yatay geçiş yapılabiliyor mu yoksa alınan derslerin uyuşma koşulu aranıyor mu?

Hocam not ortalaması ile yatay geçiş yaparken yerleştirme puanının geçilecek programa yetip yetmediğine bakılıyor mu? Bir de her sayısal programına birbirleri arasında yatay geçiş yapılabiliyor mu yoksa alınan derslerin uyuşma koşulu aranıyor mu?
Bunlar üniversiteden üniversiteye değişen konular, bu yüzden net bir cevap veremeyeceğim. Üniversitelerin kendi sayfalarından daha doğru bilgi alabilirsin.

Doğrusu Fransızca olduğundan pek sıcak bakmamıştım, ilerideki yurt dışı hedeflerimde İngilizce benim için oldukça önemli. Bu yüzden daha detaylı araştırmam gerekiyor. Özel okullarda bahsettiğim Özyeğin ve Bahçeheşir idi. Özyeğin'de bilgisayar gelmeme ihtimali yüksek olduğundan endüstri üzerinden yönelmeyi düşünmüştüm, ilk ders programları aynı. Belki yatay geçiş denerim, olmazsa da ilerideki sınıflarda bilgisayar dersleri alıp desteklerim diye düşündüm. Özyeğin ile Bahçeşehir arasında baya fark var gibi hissettim, o yüzden muhtemelen 3-6k arası gelecek sıralamamı Bahçeşehir ile değerlendirmekten çekiniyorum biraz. Sizin bu okullar hakkında fikriniz var mı, nasıl bir yol önerirsiniz?

Ek olarak Özyeğin yeni olmasına rağmen çok yakında Koç, Sabancı seviyesine gelecek gibi, belki geçer dâhi. Çünkü gözle görülür bir yükselişi var:

Elektrik-Elektronik Mühendisliği
Eki Görüntüle 613813

Endüstri Mühendisliği
Eki Görüntüle 613814

Bilgisayar Mühendisliği (2019 için 2989)
Eki Görüntüle 613815

Mühendislik dışında diğer bölümlerde de durum böyle.
Özyeğinin sıralamasının ani sıçrayışlar yapmasının en büyük nedeni burslu kontenjanının çok az olması. Ve mezun olan oranının düşük olması. Para için oldukça sıkıntı çıkardıklarını duymuştum bazı öğrenciler için ama sadece duyum bu bir şey diyemem. Bence kesinlikle üniversiteden önce bölüm seç. Yatay geçiş işi kesin değildir çok zor diyemem ama yani bir ihtimal istemediğin yerde kalabilirsin bu yüzden 2 kez düşün derim

Yeni konular

Geri
Yukarı