Devletten bedava bina yapmasını bekleme saçmalığı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Konu kapansın çok uzadı. Tartışmanın sonu bir yere varmayacak.

Homo habilisten öte evrimlesememis insanlar lütfen bu işlere kafa yormasın fikir beyan etmesin.

Anca önümde, dizlerinin üzerinde eğilirsin akıl fikir fukarası seni. Devletçi bir insan değilim ancak vatandaş olma koşuluyla benden deprem, ötv alırsan yıkılan adamın evini de seve seve yapacaksın. Büyük ''devletimiz'' geçen sene Hatay'ın belirli yerlerine bina yaptırmak için ''deprem riski yoktur'' diye genelge yayınlattı. Şimdi imkansızlıktan bu evde oturan adam mı suçlu? Yoksa tabut inşaa edip, kullanımına izin verenler mi?
Yolsuzluk farklı konu belli ki ne kadar anlatsak kapasiten yetmeyecek yapacak bir şey yok. O vergileri ev yapsın diye değil felaket anında yardım edilsin, evler güçlendirilsin diye ödüyoruz. Ömrünü tamamlamış evleri yıkıp yeni ev yapsınlar diye değil. Deprem olmasını beklersen herkese ev yapmak lazım hadi ev yapılsın onu da geçtim millet ölüyor lan bildiğin ölüyor adam cahil düşünemiyor eğitimsiz umurunda değil ama o ben düşünebiliyorum birilerinin konuşması lazım. Adamın 15-20 yıllık evi yıkılmış ve devlet bu binaya onay vermişse vatandaşa ev yapmak zorundadır.

Sen o mantıktan yürürsen o zaman devletin evler ve arsalar için hatta daire için vergi alması da o zaman saçma.

Sen o mantıktan yürürsen o zaman devletin evler ve arsalar için hatta daire için vergi alması da o zaman saçma.
Adamın 15-20 yıllık evi yıkılmış ve devlet bu binaya onay vermişse vatandaşa ev yapmak zorundadır. Ama İstanbul'da kira para ediyor diye döküntü evlere 5 kuruş harcayıp restore ettirmeyen, ömrü bitmiş evlerin dibini sıyıran uyanık pintilere ev yapılsın diye vergi ödemiyorum. Yorumlara bak herkes bitik ev kiralıyor herhalde herkesin zorunda gidiyor. Bir dürüst bizmişiz.

Çürük bina sahiplerine ve kiracıya gereken ekonomik desteğin sağlanıp zorla da olsa bir şeyler yapılmalıdır. İstanbul'un ve ülkenin geleceği metrekarem düşecek diye zırvalayanların eline bırakılmamalıdır.

En başında bina çürük testini direkt olarak zorla devletin yapması gerekiyor. Hem ekonomik koşullardan dolayı hem de elini cebine atmak istemeyen ev sahiplerinden dolayı insanlar çürük testi bile yaptırmıyorlar binalarına. Tartışma dahi çıkabiliyor.

Yani birden çok parametresi olan bir konu. Sırayla hepsinin düzeltilmesi gerekiyor.

Adamın 15-20 yıllık evi yıkılmış ve devlet bu binaya onay vermişse vatandaşa ev yapmak zorundadır. Ama İstanbul'da kira para ediyor diye döküntü evlere 5 kuruş harcayıp restore ettirmeyen, ömrü bitmiş evlerin dibini sıyıran uyanık pintilere ev yapılsın diye vergi ödemiyorum. Yorumlara bak herkes bitik ev kiralıyor herhalde herkesin zorunda gidiyor. Bir dürüst bizmişiz.
Çürük bina sahiplerine ve kiracıya gereken ekonomik desteğin sağlanıp zorla da olsa bir şeyler yapılmalıdır. İstanbul'un ve ülkenin geleceği metrekarem düşecek diye zırvalayanların eline bırakılmamalıdır.

En başında bina çürük testini direkt olarak zorla devletin yapması gerekiyor. Hem ekonomik koşullardan dolayı hem de elini cebine atmak istemeyen ev sahiplerinden dolayı insanlar çürük testi bile yaptırmıyorlar binalarına. Tartışma dahi çıkabiliyor.

Yani birden çok parametresi olan bir konu. Sırayla hepsinin düzeltilmesi gerekiyor.
Üst posta gereken cevabı verdim. İstanbul'un pintileri ve emlak zenginleri ev sahibi olsun diye vergi ödemiyorum o deprem vergisi ev alırken sağlam denilen onaylanmasına rağmen yıkılanlar için. Dediğin gibi zorla da olsa artık bir şeyler yapılmalı.

Ben Atatürkçü milliyetçiyim mevcut hükumet destekçisi olmuyorum doğal olarak önce onu söyleyeyim hemen saldırıya geçilmesin. Şimdi arkadaşlar 35-40 sene o apartmanda kalmışsın ve eski teknoloji ile deniz kumu vb. eskimiş dökülüyor, dökülmeye başlayınca birleşip hiçbir şekilde destekleme yapılmamış kimse elini cebine atmamış sonra bu apartman dökülüyor bize kira parası ve ev yap demek ne kadar ahlak kurallarına sığıyor? Bir ev almak kolay mı? Herkese ev yapacak kadar parada yok vergiler vatandaşın alın teridir.

Devlet bütün çürük binaları yıkmalı ve gerekirse insanları zorla çıkarmalı. Sonra yıkılan binaların arsalarını ev sahipleri satıp bir gelir elde etmeli ve o gelirle Anadolu'ya yayılmalı. Neymiş kiralar pahalıymış? yahu kiralar pahalı olmasa denizi boğazı olan İstanbul'da bende otururum. Paran yoksa ucuz şehre gideceksin. Tıkıştığınız için kiralar öyle ve ne göreyim bodrum bile 3 katlı ev varmış yerin altına kot altı mı ne bilmem ne diyerek 3 kat yapmışlar pencere falanda yok bunlar nasıl nefes alıyor? Şuan ki depremzedeleri eski haline döndürdükten sonra boşalan çadır ve konteynırları İstanbul'a taşıyıp yıkılacak binalardaki insanlara faizsiz kredi sağlayıp yer yurt bulana veya yeni ev yaptırana kadar burada ikamet ettirilmeli. Yoksa büyük felaket geliyor İstanbul yıkılırsa ekonomide biter, ülkede millette biter. Sen İstanbul'da yaşayasın diye enkazda kalma riskini alıp sonra beni kurtarın deme hakkın yok. Devlet katı olmalı böyle bir cahil millete nasıl denk geldik. Ülkede ev yatırımına sınır gelmeli bir adamın 3 taneden fazla evi olmamalı piyasa düşmeli, yabancıya satış yasaklanıp mülteciler giderse zaten 8k olan ev 3k olur.

Dediğiniz yorum bana ekonomi ve alım gücü kötü ve bunlar arasında zaten bu şeyler içinde bunlardan sıyrılıp bir evde oturan insanları zorla evlerinden çıkarttılıp(O evlerinden çıkartıkları binanın aralarında izin onayı verilmemesi gerekirken verilen veya denetlenmeyen vb. şekillerde binalar varsada çoğul olarak buda yönetenlerin suçu sanırım.) artı olarak bu durumlarda ve fiyatlarda gel çadırda yaşa demek, bunlarının yanında kiraların tek sebebinin yabancılar olduğunu sanmıyorum, tabii çoğunluğu onlar olabilir, devlet böyle bir şey yapıcaksa diğer işlerinide düzgün yapmalı bana sorarsan, zaten düzgün yapılır ise çoğu insanların ev bulma derdine düşeceğini pek sanmıyorum ki deprem vergileri alınıp bunlar yapılmadı ise artı olarak, bu "Ben yapmadım sizin bana verdiğiniz parayla, ama sizi çadıra çağırıyorum zorla yaşamaya." gibi bir şey oluyor bana sorarsan, artı olarak bu dediklerimden sonra insanların devletten yardım beklemesinde ki hata nedir, hakları pek yok gibi gelmiyor bana çünkü söylediğim durumlarda? Yani böyle bir şey yapılacaksa ekonomi, alım gücü düzgün olursa olabilir, ki çünkü alım gücü ve düzgün güzel iyi bir ekonomi olursa zaten insanları çadırda ağırlamaya öyle pek gerek kalmaz diye düşünüyorum. Yani ekonomi ve alım gücü sonra bu şeklinde ilerlenirse iyi olurdu, şu anki şeyler ile bu kısa zamanda olmayacağını varsayarsak ve depremin daha yakın olacabileceği ihtimalinide katarsak, sizin dediğiniz şey yeni evler yapma amaçlı mantıklı gibi, ama vicdan ve artık insanlığınıza mı diyeyim o kısımdan bağımsız bir şey gibi. Ama bu durumda da insanlar ölebilir o binalarda, yani kötünün iyisi dediğiniz anladığım kadarıyla. Yapmak veya yapmamayı falan desteklemek konusunda karasızım empati yapınca falan.

Ama başlık için konuşursam, insanların hükümetin bu yaptığı şeyler karşısında destek beklemeleri saçmalık gibi durmuyor bence.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı