DGS ile girilen lisans bölümü öğrenim süresi ne kadar olur?

Kösteback

Centipat
Arkadaşlar merhaba, ön lisans mezunu birisi dikey geçiş sınavı ile kazandığı 4 yıllık bölümün son 2 yılını mı yoksa 4 yılını mı okur?

Üniversiteden üniversiteye değişiyor. Kimi zaman sıfırdan başlatıyorlar kimi zaman ileriden.

Genelde 2 senelik aldığın derslerin geçerliliği olmadığını ve 4 sene daha okunduğunu duydum.

Aldığın derslerin ne kadarını geçerli sayacakları okula bağlı maalesef.

Okuduğun üniversiteye göre ciddi anlamda farklılık gösteriyor. Aynı ön lisans bölümünden mezun olduğumuz arkadaşımla aynı lisans bölümüne farklı üniversitelerde kayıt olduk. Kendisi 2. sınıftan başladı, ben ise mezun olduğum üniversitede öğretmenlerinin bile yarıdan fazlasının aynı olduğu yere kayıt olmama rağmen 1. sınıftan başladım.
Bu farkların bazı temel sebepleri var. Ön lisansta aldığın dersin kredisi lisanstaki dersin kredisinden düşükse muafiyet vermeyebiliyorlar. Lisans programında dersi veren hoca muafiyetinizi onaylamayabiliyor. Kendisi ile durumu konuştuğumda ön lisansta verilen eğitimi beğenmediğini ve buna bağlı olarak aynı dersi tekrar almam gerektiğini belirtti.
İşin daha da garibi aynı yıl aynı okuldan mezun olduğum başka bir arkadaşım benden 1 yıl sonra benim bulunduğum bölüme geldiğinde ona daha fazla dersten muafiyet vermişler ama yine de 1. sınıftan başladı. Muaf konuları kurulun o anki ruh haline göre belirleniyor galiba. 😅
Ek olarak;
1. sınıf başlattıkları takdirde ilk dönem üstten ders almana olanak sağlamıyorlar. 2. ya da daha üzeri bir sınıfta başlatırsalar alt dönemlerden muaf olmadığın dersleri de alabiliyorsun.

Arkadaşlar merhaba, ön lisans mezunu birisi dikey geçiş sınavı ile kazandığı 4 yıllık bölümün son 2 yılını mı yoksa 4 yılını mı okur?

Alınan derslerin gidilecek okulda denkliği yoksa sıfırdan başlatıyorlar.
Alınan derslerin gidilecek okulda denkliği yoksa ve hazırlık okunması gerekiyorsa 1 sene de hazırlık okutuyorlar.
Alınan derslerin gidilecek okulda denkliği varsa 2 sene daha okutuyorlar.
Alınan derslerin gidilecek okulda denkliği var ama hazırlık okunması gerekiyorsa 3 sene daha okutuyorlar.

Gideceğiniz okuldan okula bu 4 faktör değişiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı