DGS zor mu?

Zor değil, sıfırdan mühendislik kazanmak ile kıyaslarsan belki de 10'da 2'si kadardır zorluğu. Çok güzel bir yöntem kesinlikle deneyebilirsin. DGS'ye geçtiğinde büyük ihtimal sadece 6 tane YÖK dersini sayacaklar bu da geçiş yaptığın fakültede moralini bozabilir biraz süreni uzatabilir ona da kendini hazırlarsan güzel bir düşünce.

Zor değil, sıfırdan mühendislik kazanmak ile kıyaslarsan belki de 10'da 2'si kadardır zorluğu. Çok güzel bir yöntem kesinlikle deneyebilirsin. DGS'ye geçtiğinde büyük ihtimal sadece 6 tane YÖK dersini sayacaklar bu da geçiş yaptığın fakültede moralini bozabilir biraz süreni uzatabilir ona da kendini hazırlarsan güzel bir düşünce.
Hocam 1.sınıfta ortamalayi yüksek tutmaya calisacam zaten 2.sınıfın başında da çalışmaya başlasam acaba kazanabilir miyim 50 matematik sorusundan 39-40 tane yapmam lazim.

Bende bilgisayar programcılığından endüstri mühendisliği kazanmıştım. Zor olan kısım kontenjan. Kontenjanlar çoğu üniversitede 1-2 en fazla 5 görmüştüm. Özellerde bir tık artıyordu diye hatırlıyorum.

Kontenjan az senin gibi düşünenlerin sayısı fazla ve sınavda 5 soru ile en iyi üniversiteden kazanamayacak duruma gelebiliyorsun. 3.sınıftan başlayacağın belli değil 2+4 bile okuyabilirsin riskli AYT bilgin varsa bence uğraşma. 2 yıl sonra mühendislik DGS'nin puanı artar tahminimce bazı mühendisliklerin hemşirelikten düşük olması saçmalık çünkü. Sınav zor değil ama konularda çok bilgin yoksa süren yetmeyebiliyor.

Kontenjan az senin gibi düşünenlerin sayısı fazla ve sınavda 5 soru ile en iyi üniversiteden kazanamayacak duruma gelebiliyorsun. 3.sınıftan başlayacağın belli değil 2+4 bile okuyabilirsin riskli AYT bilgin varsa bence uğraşma. 2 yıl sonra mühendislik DGS'nin puanı artar tahminimce bazı mühendisliklerin hemşirelikten düşük olması saçmalık çünkü. Sınav zor değil ama konularda çok bilgin yoksa süren yetmeyebiliyor.
AYT bilgim yok. Matematik temelim var ayrıca 1 senede hallolacak bir sey degil mi bu DGS ?

Bende bilgisayar programcılığından endüstri mühendisliği kazanmıştım. Zor olan kısım kontenjan. Kontenjanlar çoğu üniversitede 1-2 en fazla 5 görmüştüm. Özellerde bir tık artıyordu diye hatırlıyorum.
Hocam 2.sınıfın başında calismaya baslasam kazanabilir miyim ? Yoksa daha erken mi başlayim ?

Hallolur sorular TYT Mat seviyesinde ama zaman yetmeyebiliyor çok pratik yapman lazım ve kesinlikle bütün konuları bilmen lazım. Geometride 5-6 soru çıkıyor çalışmaya gerek yok diye düşünürsen kazanamazsın haberin olsun.

DGS'de Mat1 var Mat2 yok, ve Türkçe var, diğer dersler yok. 4 yıllıkta hedeflesen zaten Mat1 yapman gerekiyor. Her türlü yapacaksın. 1 yıl mı yoksa 6 ay mı senin birikimine bağlı. Şuanda çalışkan olmayan birisinin Mühendislik bölümüne girebilmesi için DGS güzel bir fırsat. Tabi girmek istiyorsan.Bu kadar net aslında.

Ortalamayı yüksek tutman bir şeyi değiştirmiyor o yatay geçişte önemli. DGS'de üniversiteler arası mutabakat v.s. önemli ama yök tarafından konulan zorunlu dersler hariç (tarih, türkçe, ingilizce) diğer derslerini genelde saymıyorlar. Tekrar alıyorsun, belki üstten daha çok ders almana izin verir üniversite, belki hazırlığı atlatır, bunlar da ünivesiteye göre değişir. Ama 4 yıl okuma ihtimalin yüksek, bunu en baştan göze alman lazım. Ancak ve ancak sırf alanın için kilit derstir, 2 yıllıkta ders saatin 4 yıllıktakinden fazladır ayıp olmasın diye sayarlar, o kadar.

Zor falan diyorlar ama normal üniversite sınavıyla alakası yok, soru zorluğu açısından aynı olabilir ama konu çok daha az birde giren de çok daha az, girse bile çalışanda çok daha az.

Son düzenleme:
Üniversite ortalaman gayet önemli ÖBP olarak sınav puanına ekleniyor YKS deki OBP gibi. Sınav konuları TYT ye göre 1-2 konu az ama TYT de DGS de çıkmayacak 1-2 soru çıkar maksimum. DGS de çok fazla sayısal mantık ve problem sorusu var farkı bu. YKS ile kazanman imkansızsa denenmeli 2+4 ihtimali işleri çok bozuyor üniversitelere sorarsan değerlendirip karar vereceklerini söyleyeceklerdir ama bence minimum 2+3 okursun.

Yeni konular

Geri
Yukarı