DH'nin Banlama Politikası

Forumu aktif olarak, mobil kullanıcılar kullanıyor. Bana göre mobil kullanıcılar, halen forum kültürünü anlamış insanlar değil. Bu insanlar, genelde siyaset konuları için geliyor. Ekşi sözlük ayarında kullanıyorlar.

Screenshot_1.png

Zaten arayüz geniş ve reklamların çoğu şeyi kapatması, kategori başlıklarının bile okunmasını zorlaştırıyor. Hadi yer imlerine sevdiğiniz kategorileri eklediniz. Forum sabitlenen konular, editör ve kullanıcıların yazdığı konuların sıralanması filan çok karmaşık. Bu karmaşa için de cevaplanmamış ya da en güncel mesaj hangisi anlamıyorsunuz. Technopat sosyal gibi, çok önemli konular hariç çok fazla konu sabitlemesi yapıyorlar. Ayrıca aşağı indirdikçe, diğer sayfaya geçmesi gibi, beni rahatsız eden şeyler var.

Screenshot_2.png

Teknoloji konularına olan ilginin, yok olduğunu görünce böyle ayar getirmişler. Ama çoktan o kitleyi kaybettiklerini ve büyük bir arayüz değişikliğine gitmeden, diğer kategorileri canlandırabileceklerini sanmıyorum.

Ben de oraya 2013 yılında üye olmuştum. Tabi PC hakkında bilgim yok o zamanlar (şimdi de pek bilgim olduğu sayılmaz 😁), Türkiye'nin en bilinen PC sitesi orasıydı ve bilen de bilmeyen de orayı öneriyordu. Baktım orada insanların açtığı konularda bilen bilmeyen insanlar kafasına göre cevap veriyor ve abuk subuk muhabbet ediyordu, bıraktım orayı. 2014 yılında burayı öğrendim o zamandan beridir buradayım işte. Tabi her forumun kendine göre eksileri var.

Çok sinirlenaqdiğim birine dediğim için ban yedim. Ancak Trollük yapan adama hiçbir şey yok. He bu arada aynı yorumları onlarda yapıyor bu forum hakkında ban açısında.

DH Yüzünden AMD RX 580 aldım.
RX 580'in "HEVC" converter desteği var, dendi.
Satın alınca büyük hüsran yaşadım.
"HEVC" desteği bir yana converter desteği bile yok.
Bu muhteşem uzman görüşünden sonra;
Uzmanlığın kolay iş olmadığını ve "Bir musibet bin nasihattan yeğdir." iyice anladım.
HandBrake ile CPU'nu kullanarak videoları HEVC'e dönüştürebilirsin. İstersen donanım hızlandırma açarak ekran kartı ve işlemciyi beraber kullanıp çok daha kısa sürede de çevirebilirsin fakat ben onun sonucundan pek memnun kalmadım. Ayrıca gerekli Codec'ler yüklüyse HEVC videolar sorunsuz açılacaktır.

HandBrake ile CPU'nu kullanarak videoları HEVC'e dönüştürebilirsin. İstersen donanım hızlandırma açarak ekran kartı ve işlemciyi beraber kullanıp çok daha kısa sürede de çevirebilirsin fakat ben onun sonucundan pek memnun kalmadım. Ayrıca gerekli Codec'ler yüklüyse HEVC videolar sorunsuz açılacaktır.
Evet AMD VCE diye bir video hızlandırma sistemi var.
1.7 GB`lik H.264 Codecli video`yu HEVC (H.265) codecli video yaptığımızda boyut şişip 2.3 GB civarı oluyor.
HEVC`in amacı daha az veri boyutuyla daha fazla kalite.
Handbrake yada başka program (Wondershare programıda listeye eklendi)
HEVC formatının karşılığını veremiyor. maalesef

Evet AMD VCE diye bir video hızlandırma sistemi var.
1.7 GB'lik H.264 Codec'li videoyu HEVC (H.265) Codec'li video yaptığımızda boyut şişip 2.3 GB civarı oluyor.
HEVC'in amacı daha az veri boyutuyla daha fazla kalite.
Handbrake yada başka program (Wondershare programı da listeye eklendi)
HEVC formatının karşılığını veremiyor maalesef.
Yüzlerce video için HandBrake kullandım her videoda istediğimi aldım. Yalnız bazı videolarda HEVC'e çevirince niyeyse boyut daha büyük oluyor. Adamlar nasıl sıkıştırmışsa artık videoyu. O videoları telefonda oynatırken de çokça kasıyor zaten. Ayrıca HandBrake'de Bitrate ayarından ziyade Constant Quality ayarını kullanmanızı tavsiye ederim. HandBrake'in çıkış videosu için önerdiği ayarlar:
480p/576p: 18 ila 22
720p: 19 ila 23
1080p: 20 ila 24
2160p: 22 ila 28
Eğer kaynak videonun kalitesinden daha yüksek bir kaliteye ayarlıyorsanız ondan dolayı da boyut artıyor olabilir.

Video çevirmek, Boyutlandırmak, Düzenlemek vs...
Yıllardır yaptığım iş
AMD RX 580 ile Birlikte Handbrake ile tanıştım.
Bazen herkesin methettiği bir şeyin kalitesiz olabilecini anladım.
Methedilme nedeni ücretsiz olduğu içinde olabilir.

Donanım haber ölücülerin mekanı zaten. Trollükten geç daha neler görüyorsun adam ölmüş bitmiş kartı gül gibi anlatıyor bir de cart diye 200 TL yazıyor sen gülüyorsun ama adam işini o kadar ciddiye almış ki yorum yazınca sana bir ton sövebiliyor.

Hani yıllardır erken erişimde olan oyunlar olur ya? Site aynen öyle. Yıllardır sürekli uğraşıyorlar, gereksiz birşey ekliyor, gerekli birşeyi bozuyorlar. Forumda olanlar ise sahibinin zerre şeyinde değil, zira adam forumdan dehşet zengin oldu. Moderatörlere bırakmış, gerisine karışmıyor. Paraları saymakla uğraşıyor :)

Anlayamadığım bir şekilde kem küm höt desek banlıyorlar. Bu gerçekten onur kırıcı o kadar seneni bir siteye veriyorsun, bir şeyler katmaya ve bilgi almaya çalışıyorsun ve sonra böyle muamele yapıyorlar. Her kafadan ses çıkanın bir değişiklik ile yarım kalan geliştirmeler ile atış alanı olmuş DH. Yazık bir şey diyemiyorum artık.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı