Diğer insanların hayatını kıskanıyorum

Bu çok idealist bir yaklaşım olmuş. İyi bir üniversiteyi bitirip işsiz kalma ihtimali de var. Bi yerden dayın yoksa durum böyle ha dayım var diyorsa okumasına gerek yok anaokul terke bile inanılmaz fırsatlar sunarlar. Genel kurul başkanı olur bi derneğe köşeyi söner. Bence okul değil bi yerden dayı kasılmalı
Bu da çok sığ bir yaklaşım olmuş. Birkaç yıl sonra ne olacağını kimse bilemez. İş imkanları artabilir. İktidar değişebilir. Hiçbir şey olmayabilir. Ancak her şeye rağmen senin gibi insanlardan farkın olması gerek. 80 milyon nüfusluk bir ülkedeyiz ve 7.6 milyar nüfusluk bir dünyadayız. Eğer senin çoğunluktan pek bir farkın olmazsa, pek bir şey yapılabileceğini düşünmüyorum.

Bu da çok sığ bir yaklaşım olmuş. Birkaç yıl sonra ne olacağını kimse bilemez. İş imkanları artabilir. İktidar değişebilir. Hiçbir şey olmayabilir. Ancak her şeye rağmen senin gibi insanlardan farkın olması gerek. 80 milyon nüfusluk bir ülkedeyiz ve 7.6 milyar nüfusluk bir dünyadayız. Eğer senin çoğunluktan pek bir farkın olmazsa, pek bir şey yapılabileceğini düşünmüyorum.
Benden farklı olur umarım, ben de bunu söylüyorum ama realite öyle sert çarpıyor ki adamın yüzüne. Kendi evinde kalmıyor kiradaysan, kendi dükkanın yok başka bir yerde emir kuluysan, aylık verilen para bırak hayallerini gerçekleştirmeyi, karnını bile keyifle doyurmana yetmiyorsa işte o zaman anlıyorsun gerçeği. Yani haticeye değil neticeye bakıcaksın kardeşim günün sonunda.

Herkesin hayatında böyle bir dönem oluyor sanırım. Kıskanmak ve imrenmek arasındaki çizgiyi iyi tutturmak gerekiyor. Kıskanırsan onların kötülüğünü istersin. Yaşadığın his imrenme duygusu.

Herkes herkese imrenebilir. Mesela son zamanlarda Uğur Şahin ve Özlem Türeci çiftine inanılmaz imreniyorum, ne kadar güzel çiftler(Bilim İnsanları) diye ama kıskandığım anlamına gelmiyor. Elinden geldiğince güzel bir gelecek kurmak ve para kazanmalısın.

Baya fark etmiş...
Seninle tartışarak ne vaktimi boşa harcayacağım, ne de ceza almayı göze alacağım. Sadece gerçek hayatta böyle olma. Bir gün sert bir kayaya çarparsın, çok üzülürsün.

Ailen zengin değilse yapacak birşey yok maalesef. Zaten bu ülkede çoğumuz aynı durumdayız. Diğer aileleri farkettiysen genelde zenginlik zinciri var. Çocuğun babası zengin, ama onun babasının babasıda zengin mesela. Ailelerde birisi bir iş kuruyor, bu işten güzel para kazanıyor ve bu işi nesiller boyunca aktarıyor. O işi kuran adamın oğlu da zengin oluyor, onun oğlunun oğlu da derken böyle devam ediyor. Sende öyle bir iş kurulmamışsa senin kurup zinciri başlatman lazım.

Hocam herkes eşit bu dünyada önemli olan elindekiyle mutlu olmak küçük şeylerle mutlu olan insanlar çok ama elindeki parayla mutlu olmayanlarda var yani hep yukariya bakmamk lazım sadece daha iyisine nasıl sahip olurum diye yol çizmekten geçer herşey

Geri
Yukarı