Dijital madencilik yapanların vergi ödemiyor olması

Hocam tek bilgisayar kastetmiyorum. Ama o harcadığı parayı da bir güzel çıkarıyor.
Adam 1 ekran kartına 15 bin lira veriyorsa, onu 20 ayda çıkarıyor. Siz de yatırım yapın, sizde kazanın.
Elektrik, parça parasını öderken zaten vergi veriyor diye bir şey yok. Kazandığınız 1 liranın dahi vergisini vermek zorundasınız. Böyle birini vergi kaçakçılığından şikayet ederseniz, 3 4 ay içinde hesapları incelenerek vergi cezası yiyecektir.
Mining ülkede yasal ve herhangi bir vergi kanunu da yok. Neye ceza kesiyorlar?

Adam 1 ekran kartına 15 bin lira veriyorsa, onu 20 ayda çıkarıyor. Siz de yatırım yapın, sizde kazanın.

Oturduğun yerden bunu demesi kolay tabii. Bu düpedüz vergi kaçakçılığı. Bu arada baştan belirteyim, yönetimi değil devleti savunuyorum. Senin bir yerden gelir kazancın varsa o kazancın vergisi tabii ki devlete vergi olarak vermek zorundasın. Şikayet edilirsen yüklü bir miktar para cezası alırsın zaten. Eşek gibi çalışanın ne suçu var? Kazandığı paranın vergisini verenin ne suçu var?

Parçaları alırken ödedikleri vergiler, elektrikten alınan vergiler yetmez mi ? Ayrıca bu nasıl bir düşünce yapısı ? Vergilerin düşmesini istememiz gerekirken daha fazla alınmasını istiyoruz :(.
O ayrı şey, bu gelir vergisine giriyor. YouTube'da içerik üretip para kazanan bile gelir vergisine tabidir. Vergi oranından bahsetmiyorum. Vergi oranı azalsın ama bu durumda da vergi ödenmelidir.
Borsada işler garipleşiyor biraz, 2 sene önce 200 TL'ye gram altın alıp günümüzde 400 TL'ye satınca 200 TL gelir olarak mı sayılıyor? Yoksa bunu fiziksel madencilik gibi mi düşünmemiz lazım?
Hocam bambaşka konular. Orada elindeki var olan menkul veya yatırım değerleniyor. Burada sende olmayan şeyi kazanıyorsun. Gelir vergisine tabi olmalı bence.
Ona da ödemeyelim bir zahmet. Endüstriyel boyutta üretenlerden alınabilir fakat ev kullanıcısından alınması çok saçma.
Zaten onun boyutu olur. YouTube'da olduğu gibi belli bir miktar ve üzeri kazananlar gelir vergisi öderler.
Elektrik ve parçayı alırken zaten vergi ödüyor adam. Ve madencilik yapmayı aklına getirmeyenler varsa bu onların sorunu.
Onlar tüketim vergisi. Bu gelir vergisi, ikisi ayrı şeyler. Akıl etmek ile alakası yok, bir siz akıllı değilsiniz bu dünyada :) Sektör ne olursa olsun gelir vergisi olur.
Milletin kazandığı para size neden bu kadar batıyor? Siz de kazım yapın, siz de kazanın.
Üslubun çok yanlış. Ayrıca böyle bir kafa yok. Hukuk devletiyiz. Her gelirin vergisi olur. Yaptığın iş ne olursa olsun.
Diğer işleri yapıp vergi ödeyenler enayi ama siz akıllısınız.

TC Devleti sınırları içinde bir kaç istisnai (sokak satıcıları vb.) meslek dışında kazandığın paranın vergisini vermen gerekiyor. Kartın fiyatını 2 sene de çıkıyorsa o 2 sene gider>gelir olduğu için resmi olarak veremiyor zaten (emin değilim). Cezayı buna göre kesebilirler yani. Yalnız şöyle bir durum var, önceki mesajlarımdaki altın örneği gibi, borsada işler daha değişik yürüyor bu yüzden benim dediklerimi dikkate almayın, sorumluluk kabul etmiyorum; araştırın.

Mining yasal ne demek?
Ben proje çiziyorum bilgisayarda. Benim işim de yasal ama gelir vergisi ödeniyor. Dijital ortamda çizdiğim plandan kazandığım şeyin de gelir vergisini ödemek zorundayım.
Gelir vergisinde parayı nereden kazandığının önemi yok. Adı üstünde gelir vergisi. Kanunda yeri var. Hatta bu konuda başvuru yapmayı düşünüyorum ben. Emekçi insanlara karşı haksızlık söz konusu.

Geri
Yukarı