Dik durmaya nasıl alışılır?

Deva Bulmam

Decapat
Arkadaşlar ben artık kambur olmaktan ve çeşitli sıkıntılar yaşamaktan korkuyorum. Ki, hafif kambur şimdiden bile var. İlerlesin istemiyorum. Ama elimde olmuyor, sadece bilgisayar başında değil. Herhangi bir yerde otururken, ayaktayken, yürürken. Hiçbir şekilde dik durarak rahat edemiyorum. Kaslarımı kemiklerimi sıkıyorlarmış gibi hissediyorum. Arada aklıma gelince bilgisayar başında dik duruyorum. Sonra oyuna veya başka bir şeye dalınca bir bakıyorum farketmeden yine resmen monitörün içine girecek kadar eğilmişim. Bunun da fiziksel olarak sağlığa çok zararlı olduğunun farkındayım. Dik bir oturuşa nasıl alışabilirim?

Dik durarak rahat ediyorum fakat dik durmayı unutuyorum... İleride kambur kalmak çok çok kötü gerçekten. Boyum uzun, ek olarak okulda eski tip sıra olan tek sınıf biziz. Bu yüzden okul sıraları küçük geliyor, sırada dik oturunca belim acayip ağrıyor. PC'de dediğiniz gibi bana da aynısı oluyor. Sanırım dik durmak için sırta takılan dik durma korsesi denilen bir şey varmış. Alışma süreci için almaya değer gibi görünüyor fakat emin olamadım. Çünkü dik durmak özgüvenini, karizmanı, toplumdaki ilk izlenimini, konuşmalarının dikkate alınması kadar her şeyi etkiliyor.

Bende PC başında dik durmakta zorlanıyorum, şu anda kimsenin konuşmadığı bir sorunu dile getirmişsiniz, (bizim neslimiz 1990 ve sonrası) neredeyse doğduklarından beri bilgisayarın başında, maalesef bu ileride kamburluk ve birçok başka hastalığa yol açacağını düşünüyorum. Bilimsel bir çalışma yürütüldü mü bunun için emin değilim ama birkaç şey yapabilirsiniz önlem olarak.

VESA monitör kolu(tutucu) almak.
Mavi ışık filtreli gözlük kullanmak.
İyi bir ofis veya oyuncu koltuğu almak.
İnternetteki dik duruş alıştırmaları.

Yakın zamanda bunlardan VESA monitör kolunu satın aldım oldukça fazla etkisi var, mavi ışık gözlüğüm vardı zaten. Kısa vadede bu saydıklarım fazla para gibi gözükebilir ama ileriyi düşünmek gerek.

Dik durarak rahat ediyorum fakat dik durmayı unutuyorum... İleride kambur kalmak çok çok kötü gerçekten. Boyum uzun, ek olarak okulda eski tip sıra olan tek sınıf biziz. Bu yüzden okul sıraları küçük geliyor, sırada dik oturunca belim acayip ağrıyor. PC'de dediğiniz gibi bana da aynısı oluyor. Sanırım dik durmak için sırta takılan dik durma korsesi denilen bir şey varmış. Alışma süreci için almaya değer gibi görünüyor fakat emin olamadım. Çünkü dik durmak özgüvenini, karizmanı, toplumdaki ilk izlenimini, konuşmalarının dikkate alınması kadar her şeyi etkiliyor.
O tarz sıraları bilirim hocam Allah sabır versin ya. Cidden aşırı kötü ve ne şekilde durursan dur rahatsız.

Ve dediğiniz gibi özgüven için falan çok önemli. Ve tek taktığım şey bu değil, kalp-damar rahatsızlıklarına bile sebep olabiliyormuş ileride. Dediğiniz şeye bir bakacağım, teşekkürler. İlk biraz kendim bir şeyler yapmaya çalışacağım. Baktık olmadı dediğiniz şeyi alırım.

Arkadaşlar ben artık kambur olmaktan ve çeşitli sıkıntılar yaşamaktan korkuyorum. Ki, hafif kambur şimdiden bile var. İlerlesin istemiyorum. Ama elimde olmuyor, sadece bilgisayar başında değil. Herhangi bir yerde otururken, ayaktayken, yürürken. Hiçbir şekilde dik durarak rahat edemiyorum. Kaslarımı kemiklerimi sıkıyorlarmış gibi hissediyorum. Arada aklıma gelince bilgisayar başında dik duruyorum. Sonra oyuna veya başka bir şeye dalınca bir bakıyorum fark etmeden yine resmen monitörün içine girecek kadar eğilmişim. Bunun da fiziksel olarak sağlığa çok zararlı olduğunun farkındayım. Dik bir oturuşa nasıl alışabilirim?

hocam meme ucundan bir ışın kılıcı varmış gibi düşün ve ışın çizgilerini (hayali) insanların kafasına tutmaya çalış, güven bana.

Bende PC başında dik durmakta zorlanıyorum, şu anda kimsenin konuşmadığı bir sorunu dile getirmişsiniz, (bizim neslimiz 1990 ve sonrası) neredeyse doğduklarından beri bilgisayarın başında, maalesef bu ileride kamburluk ve birçok başka hastalığa yol açacağını düşünüyorum. Bilimsel bir çalışma yürütüldü mü bunun için emin değilim ama birkaç şey yapabilirsiniz önlem olarak.

VESA monitör kolu(tutucu) almak.
Mavi ışık filtreli gözlük kullanmak.
İyi bir ofis veya oyuncu koltuğu almak.
İnternetteki dik duruş alıştırmaları.

Yakın zamanda bunlardan VESA monitör kolunu satın aldım oldukça fazla etkisi var, mavi ışık gözlüğüm vardı zaten. Kısa vadede bu saydıklarım fazla para gibi gözükebilir ama ileriyi düşünmek gerek.
Hocam şu an resmen bilgisayar başında aşırı rahatsız mutfak sandalyesinde duruyorum. Bizim şöyle bir koltuk var;

oddo-ofis-koltugu-1-1000x1000.jpg

Eskiden bunu kullanırdım dik durunca sırtımı ağrıtmazdı. Babam ise tekstilde çalıştığı için bana da lazım dedi kendine aldı bunu. Sanırım bunun aynısını alacağım. Çok rahattı bu. Aşırı rahatsız mutfak sandalyesinde durmaktan bunaldım.

Ben dik durmuyordum çoğu zaman. Biliyorsunuz, yazılım geliştiricisi olduğum için bilgisayar başında çok duruyorum.

Bunu şu şekilde çözdüm;

Yapışkan Notlar programı ile 2. ekranın sol kısımına "dik durmazsan kambur olursun" yazdım. Her gün duruyordu orada. Bu şekilde dik durmaya alıştım.

Ben dik durmuyordum çoğu zaman. Biliyorsunuz, yazılım geliştiricisi olduğum için bilgisayar başında çok duruyorum.

Bunu şu şekilde çözdüm;

Yapışkan Notlar programı ile 2. ekranın sol kısımına "dik oturmazsan kambur olursun" yazdım. Her gün duruyordu orada. Bu şekilde dik oturmaya alıştım.
Hocam cidden her konuda çok yaratıcısınız takdir ediyorum :D

Mantıklı buldum, hatta benim dolabın üstünde duran eski bir monitör var. Ama bir sorun var. Masada 2.monitörü alacak kadar yer yok :D Ama beğendim bunu gerçekten çok iyi taktikmiş.

Yapışkan Notlar programı ile 2. ekranın sol kısımına "dik durmazsan kambur olursun" yazdım. Her gün duruyordu orada. Bu şekilde dik durmaya alıştım.
Klavyenin üstüne küçük bir kağıt ile yazmıştım. Bir süre sonra varlığına o kadar alıştım ki okumayı bıraktım, oturmayı da bıraktım. :D

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı