Dikey Geçis Sınavı (DGS) nedir?

2 yıllık üniversite okuduktan sonra nispeten basit bir sınava giriyorsun ve ilişkili mühendisliklere geçiş yapıyorsun, ek olarak intibakta bazen ders muafiyeti de veriliyor. Örneğin inşaat okudun, mimarlık ve inşaata geçiş yapabiliyorsun. Ancak eskiden intibak ile 1-2 yıl muafiyet edilirken şimdi maksimum 10-15 ders saydırıyorsunuz ki buda çok imkansıza yakın.

2 yıllık ön lisans bölümünü bitiren öğrenciler lisans eğitimine devam etmek istiyorsa tekrar YKS girip 2 yılını yakmak yerine DGS girip bölümüyle alakalı bir lisans programında öğrenim görüyor. Lisans eğitimine başladığında önlisansta aldığı dersler eğer lisans eğitiminde de varsa o dersleri ön lisans notuyla vermiş sayılıyor yani muaf ediliyor ve o derslere girmiyor. Bu sayede YKS ile giren öğrencilere kıyasla daha az ders alıyor. Mezun olduğunda ise hem lisans hem ön lisans diplomasıyla sektöre adım atıyor.

YKS ile giren öğrencilerle bir fark var mı derseniz hayır yok. Birebir aynı eğitimi alıyor, aynı sınıflarda derse giriyor, aynı diplomayı alıyorsunuz. 2 yıl mezuna kalmak yerine daha az dersle aynı bölümü okumak gibi düşünebilirsin. Özellikle meslek lisesi öğrencileri için çok büyük bir avantaj ancak çoğu kişi bu sınavı bilmiyor maalesef.

Önlisans(2 Yıllık Okudum) Elektrik olarak. elektrik elektronik mühendislik(4 Yıl) Bölümüne geçiş yapabiliyorsun muyum?
Şuan Okuduğum okul meslek lisesi olup elektrik bölümündeyim.

Ön lisans(2 yıllık okudum) elektrik olarak. Elektrik elektronik mühendislik(4 yıl) bölümüne geçiş yapabiliyorsun muyum?
Şu an okuduğum okul meslek lisesi olup elektrik bölümündeyim.

Evet yapabilirsiniz. Hatta şöyle bir şey yapmanız çok avantajınıza olur;

Meslek liselerinden 2 yıllığa geçerken bölümünüzle ilgili bir ön lisans yazarsanız YKS'de ek puan veriliyor. Bu ek puanla okula daha rahat giriyorsunuz. Daha sonrasında (elektrik bölümünü kazandığınızı varsayıyorum) DGS girip aşağıda verdiğim sitede yazan bölümleri tercih edebiliyorsunuz.

Lisede ek puan alacağınız bölümleri zaten biliyorsunuzdur da yine de göz atmak isterseniz onu da bırakayım;

Tabii bu sadece sorunuza cevap kesinlikle böyle yapın demiyorum nihai karar sizin. DGS ile mühendislik programına yerleşti yakın arkadaşım. Bir sorunuz olursa iletebilirim.

Allah razı olsun hepinizden. Teşekkür ederim.

Rica ederiz ne demek. Bilgilendirebildiysek ne mutlu bize. Kariyerinizde başarılar dilerim umarım her şey gönlünüzce olur.

Bu arada ilk mesajımda meslek lisesi öğrencileri için avantaj demiştim bunu neden diye soracak olursanız meslek lisesindeki öğrenciler maalesef Anadolu veya fen lisesi öğrencilerine kıyasla aynı ağırlıkta matematik gibi dersleri görmüyorlar. DGS'de meslek lisesinde gördüğünüz matematik konuları var desek yanlış olmaz.

Meslek liselerinden 2 yıllığa geçerken bölümünüzle ilgili bir ön lisans yazarsanız YKS'de ek puan veriliyor.
Hocam ben bununla ilgili konu açtığımda bunun kalktığını söylemişlerdi hala geçerli mi? Kuzenim meslek lisesi bilişim mezunu. 2 yıllık önlisansta kendi bölümünü tercih etmesi ona ek puan verip ona avantaj sağlıyor mu yani?

Hocam ben bununla ilgili konu açtığımda bunun kalktığını söylemişlerdi hala geçerli mi? Kuzenim meslek lisesi bilişim mezunu. 2 yıllık önlisansta kendi bölümünü tercih etmesi ona ek puan verip ona avantaj sağlıyor mu yani?

Bu sitede ek puanın kalkmadığı söyleniyor. Yine de en doğrusu okulda rehberlik öğretmeninden öğrenmesi olacaktır. 2016'dan sonra da zaten bu kanunla ilgili bir değişiklik yapılmadı sanırım haber bulamadım.

YGS şu an uygulanan sistemde TYT anlamına geliyor.

Bu sitede ek puanın kalkmadığı söyleniyor. Yine de en doğrusu okulda rehberlik öğretmeninden öğrenmesi olacaktır. 2016'dan sonra da zaten bu kanunla ilgili bir değişiklik yapılmadı sanırım haber bulamadım.

YGS şu an uygulanan sistemde TYT anlamına geliyor.
Biliyorum hocam sağ olun yanıtınız için teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı