Diksiyon nasıl geliştirilebilir?

Overwatch Sefiri

Hectopat
Yer
Kocaeli
Selam; diksiyonumu nasıl geliştirebilirim? Kötü bir diksiyona sahibim ileride yapacağım meslek, kişisel hayatım gibi durumlarda iyi bir diksiyon şart. İnsanlarla konuşurken genelde biraz çekindiğim için bazı kelimeleri tam seçememezlik yaşıyorum. Neler önerirsiniz?

Selam; diksiyonumu nasıl geliştirebilirim? Kötü bir diksiyona sahibim ileride yapacağım meslek, kişisel hayatım gibi durumlarda iyi bir diksiyon şart. İnsanlarla konuşurken genelde biraz çekindiğim için bazı kelimeleri tam seçememezlik yaşıyorum. Neler önerirsiniz?
Bol bol kültürlü yerlerden yazılar oku. Ve bunları dışından tekrar etmeye çalış. Bir süre sonra ağız alışıyor.

Hocam kitap okumanın bir etkisi olur mu? Yoksa bilgisayar ekranından da olur mu?

Kaliteli kitaplar okuyun veya yazı makale tarzı dijital olması bir sıkıntı yaratmaz. Aralıklarla okuduğunuzu sanki karşıda bir insan sizi dinliyorda ona etkili bir şekilde anlatıyormuşsunuz gibi hayal edip okuyun. Diksiyon kısmında sesli okuma yapmak çok önemli, gerisi bilgi birikimi kelime hazinesi vs.

Kaliteli kitaplar okuyun veya yazı makale tarzı dijital olması bir sıkıntı yaratmaz. Aralıklarla okuduğunuzu sanki karşıda bir insan sizi dinliyor da ona etkili bir şekilde anlatıyormuşsunuz gibi hayal edip okuyun. Diksiyon kısmında sesli okuma yapmak çok önemli, gerisi bilgi birikimi kelime hazinesi vs.
Evet sesli okuma yapmak önemli olabilir. Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim hocam.

Kitaplar artık twitter yazılarından farksız hale geldi maalesef. Eski ve kaliteli yazarları okursanız hem kültürünüz gelişir hem de diksiyon geliştirirsiniz.
Sağ olun hocam.

Kurslar, videolar var bu konuda YouTube'da. Bir aralar ben de kafaya takmıştım araştırıyordum ama kısa sürede olacak bir iş değil bunu bilmelisin. Fitness yapmak gibi düşün haftanın en az 3-4 günü egzersizleri yapacaksın anca bir senede sağlam ilerleme görürsün. Bunun dışında sesli kitap okumaktan ziyade sesli "şiir" okumanı tavsiye ederim. Arkaya da bir fon koyup vurgu-tonlama yapmaya çalışırsan bayağı etkisi olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı