Dil bölümü mü yoksa sayısal mı seçilmeli?

Çok kısa bir süre sonra alan seçimi yapacağız ve kafam o kadar karışık ki. İngilizcem iyi, seviyorum, yapabiliyorum, kelime ezberi vs. her şeyi çok düşündüm. Ama kendimi herhangi bir dil mesleğinde görmüyorum. Öğretmen olmayı zaten hiç istemiyorum, akademisyenlik desen aynı şekilde, turist rehberi meslekleri cezbetmiyor beni (bana bu adam da hiçbir şeyi beğenmiyor ya da şımarık diyebilirsiniz ama bu kararın benim için ne kadar zor olduğunu anlamaya çalışın lütfen.) Tercümanlık meslekleri biraz daha kafama yatıyor. Freelance çeviriler, oyun çevirisi yaparım diye umut ediyorum. Sayısalda düşündüğüm birçok meslek var ama sayısalı kaldırır mıyım bilmiyorum. Dersler ağır gelir, motivemi kaybederim, pes ederim ve beni en çok korkutan şey de pişman olurum diye içim içimi kemiriyor. Çok ciddi bir ikilemdeyim. Tarafsız bir şekilde en mantıklı düşüncelerinizi paylaşarak bana yardımcı olabileceğinizi umuyorum...
Dil seçersen iş bulamazsın. Mecburen sayısal seçmen lazım.

Bilgisayar mühendisliğine bilgisayar kullanan herkesin ilgisi var. İlgiyle gemi yürümüyor. Mühendis olacaksanız matematik ve fizik gerekiyor. Hem de çok gerekiyor.
Evet biliyorum. Sayısal seçip matematik ve fiziğimi geliştireceğim. Gerekirse günde 10 saat çalışacağım bunun için. Kodlamaya ilgim var, özellikle oyun motoru, donanımların kodlaması vs. gibi temelinde yatan şeylere ilgim olduğu için bu bölümü istiyorum.
Eğer dil bölümünde seni etkileyen bir bölüm yoksa sayısal seçebilirsin. YDT sınavı kasıntı bir sınav olmuyor zaten. TYT'yi çok iyi tutup az bir şey YDT yaparak da ortalama bir bölüme gidilebiliyor, sonradan fikrini değiştirirsen bu şekilde de gidebilirsin.
Muhtemelen böyle yapacağım. İngilizcem zaten B1-B2 seviyesinde olduğu için azıcık çalışsam yeterli diye düşünüyorum.

@Nounie, biraz akademik kelimelere çalışıp okuma yapmanız durumunda yapılabilecek bir sınav. Bağlaçları da çok iyi bilirsen 60 net aşağısında yapılacak bir sınav değil.
Evet farkettim. Sorulara biraz baktım çok kolay soruyorlar. Bazı sorular zor ama kelime bilinince basit sorular özünde.

Çok kısa bir süre sonra alan seçimi yapacağız ve kafam o kadar karışık ki. İngilizcem iyi, seviyorum, yapabiliyorum, kelime ezberi vs. her şeyi çok düşündüm. Ama kendimi herhangi bir dil mesleğinde görmüyorum. Öğretmen olmayı zaten hiç istemiyorum, akademisyenlik desen aynı şekilde, turist rehberi meslekleri cezbetmiyor beni (bana bu adam da hiçbir şeyi beğenmiyor ya da şımarık diyebilirsiniz ama bu kararın benim için ne kadar zor olduğunu anlamaya çalışın lütfen.) Tercümanlık meslekleri biraz daha kafama yatıyor. Freelance çeviriler, oyun çevirisi yaparım diye umut ediyorum. Sayısalda düşündüğüm birçok meslek var ama sayısalı kaldırır mıyım bilmiyorum. Dersler ağır gelir, motivemi kaybederim, pes ederim ve beni en çok korkutan şey de pişman olurum diye içim içimi kemiriyor. Çok ciddi bir ikilemdeyim. Tarafsız bir şekilde en mantıklı düşüncelerinizi paylaşarak bana yardımcı olabileceğinizi umuyorum...
Şu an aynısını yaşıyorum. Dün akşama kadar hem mutlu olduğum hem de her açıdan rahatım diye dil diyordum. Lakin şu an sayısal da olabilir, hangisini yapsam diye kafayı yemeye başladım, uyuyamıyorum. Çünkü biliyorumki geleceğimi büyük ölçüde etkileyecek. Sayisaldan maaşı yüksek ve iş açısından(psikolojik olarak) yazılım veya bilgi m. düşünüyorum. Hala kararsızım. Siz hangi bölümü seçtiniz merak ettim ?

Şu an aynısını yaşıyorum. Dün akşama kadar hem mutlu olduğum hem de her açıdan rahatım diye dil diyordum. Lakin şu an sayısal da olabilir, hangisini yapsam diye kafayı yemeye başladım, uyuyamıyorum. Çünkü biliyorum ki geleceğimi büyük ölçüde etkileyecek. Sayisaldan maaşı yüksek ve iş açısından(psikolojik olarak) yazılım veya bilgi m. Düşünüyorum. Hala kararsızım. Siz hangi bölümü seçtiniz merak ettim?

Rahatliktan kastım anime izlemek ve çizim yapma konusunda gelişmek

Geri
Yukarı