Dilimizde olan, ama alfâbemizde olmayan sesleri neden alfâbeye eklemiyoruz?

228522

Kilopat
Makaleler
4
Başlıkta gördüğünüz gibi, nazal n " ñ " umlaut a " ä " ince l " ļ " sonra uzun okunan makronlu harfler " āā, ēē, ōō, īī, ŪŪ " vurgulu ya da ince okunacak harfler " Áá Éé Íí Óó Úú ĆĆ śś ŃŃ ýý ŹŹ " uzun umlaut harfler "
ȫ.
Ǖ.
Ǟ

"
Gibi pek çok ses var bunları alfâbeye eklesek şu düzeltme işâreti zàhmetinden kurtulmuş oluruz dàha iyi olmaz mı? Hem ben pek çok diyakratik işâret olan dilleri çok seviyorum :D tâbi bu önemli bir şey siz ne düşünüyorsunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Başlıkta gördüğünüz gibi, nazal n " ñ " umlaut a " ä " ince l " ļ " sonra uzun okunan makronlu harfler " āā, ēē, ōō, īī, ŪŪ " vurgulu ya da ince okunacak harfler " Áá Éé Íí Óó Úú ĆĆ śś ŃŃ ýý ŹŹ " uzun umlaut harfler "
ȫ.
Ǖ.
Ǟ

"
Gibi pek çok ses var bunları alfâbeye eklesek şu düzeltme işâreti zàhmetinden kurtulmuş oluruz dàha iyi olmaz mı? Hem ben pek çok diyakratik işâret olan dilleri çok seviyorum :D tâbi bu önemli bir şey siz ne düşünüyorsunuz?
Düzeltme işareti TDK'nın 2018 konferansında kaldırıldı artık kullanılmıyor diye biliyorum.

ȫ.
Ǖ.
Ǟ

"
Herkesi kendi seviyesinizde görüyor olmanız ne güzel, ama değiller veya daha doğrusu değiliz. Kimsenin ona ayıracak boş vakti ve dikkati yok. Selfie yerinde özçekim bile demiyoruz. :)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Şaka bir yana kimse aklında tutamaz onları, biz böyle öğrenip geçtik, artık buna güncelleme yapamayız; yapsak da kullanmayız.

Bahsettiklerinize gerek olduğunu sanmıyorum. Ama "ə" işareti olsa fena olmazmış. "E" ve "A" harflerinin karışık okunuşu. Türkçe'de bu şekilde okunan kelimeler var ve "E" harfi ile yazılıyor. Karışmaması adına bazı kelimelerde "E" yerine kullanılabilir. Ama yine de böyle çok güzel, gereksiz karmaşa yok.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı