Din dersinden muaf nasıl olunur?

Dostum arkadaş bence haklı daha 7. sınıfa yeni geçmişsin 12-13 yaşında küçük bir çocuksun 3-4 sene daha sonra sorgulaman daha doğru olur.

Sorgulamanın yaşı mı oluyor? Yani sorgulamanın yaşı var ise, dinsiz bir şekilde büyütüp sorgulamaya başladıkdan sonra(Nasıl olacağını da tam anlıyamadım.) kendi kararlarına göre dinli, dinsiz, inançlı, inançsız şekilde devam etmesi bana daha doğru geldi yazdığınıza kıyas ile.

Zamanını daha iyi işlere yatırmak istiyordur haftada 2 saatte yapılacak pek çok kıymetli şey var bu hayatta.

O zamanda da okulda olacak 12-13 yaşında bir çocuk kıymetli ne yapabilir ayrıca?

Sorgulamanın yaşı mı oluyor? Yani sorgulamanın yaşı var ise, dinsiz bir şekilde büyütüp sorgulamaya başladıktan sonra(nasıl olacağını da tam anlayamadım.) Kendi kararına göre dinli dinsiz şekilde devam etmesi bana daha doğru geldi yazdığınıza kıyas ile.

Adı üstünde çocuk aklı birçok şeye yetmiyor Allah bilir daha malum işi bile bilmiyordur 12-13 yaşında bir çocuğun sorgulayıp doğru dini bulabilmesi ne kadar doğru olabilir ki?

O zamanda da okulda olacak 12-13 yaşında bir çocuk kıymetli ne yapabilir ayrıca?

Adı üstünde çocuk aklı birçok şeye yetmiyor Allah bilir daha malum işi bile bilmiyordur 12-13 yaşında bir çocuğun sorgulayıp doğru dini bulabilmesi ne kadar doğru olabilir ki?

Malum iş dediğiniz, erkeklere özgü bir şey değil mi? Ben kızımda. (Ben başka şey olarak anladım.)

Son düzenleme:

"doğru din" bu dediğiniz şey de öznel bir şey diye biliyorum, yani kişiden kişiye değişebilir. Küçük yaşta sorgulamasının kötü bir yanını görmüyorum. Dediğiniz şey ile düşünürsem, küçük yaştan itibaren sorgulayınca, hep küçük yaşta mı kalıcak? Ne demeye çalıştığınızı tam olarak anlıyamadım sanırım.

Kimse de dememiş ki camiler varken neden okulda din dersi veriliyor diye.
Her yaz neredeyse bütün camilerde kuran kursları açılıyor. İsteyen zaten buralara gidip dinini en doğru kaynaktan öğrenebiliyor.

Bu arada din kültürü ve ahlak bilgisi dersi de 12 eylül darbesi sonrası zorunlu hale getirildi detayını da ayrıca vermek gerekir.(Dinde zorlama yoktur ama zorunlu din dersi vardır. :) )

Kimse de dememiş ki camiler varken neden okulda din dersi veriliyor diye.
Her yaz neredeyse bütün camilerde kuran kursları açılıyor. İsteyen zaten buralara gidip dinini en doğru kaynaktan öğrenebiliyor.

Bu arada din kültürü ve ahlak bilgisi dersi de 12 eylül darbesi sonrası zorunlu hale getirildi detayını da ayrıca vermek gerekir.(Dinde zorlama yoktur ama zorunlu din dersi vardır. :) )

Aslında din kültürü dersi pek kötü gibi gelmiyor, ama dediğim şekli sadece İslam öğretilen bir ders değil, genel. Ama olmaması daha iyi olabilir belki, en azından zorunlu.

Yeni konular

Geri
Yukarı