Din dersinden muaf nasıl olunur?

Benim de bütün senem resim çizmekle geçti.

Din dersinden bu kadar nefret edeceğine geç dersi dinle Her türlü dini anlatıyorlar merak etme bir liseye geç Sonra Tekrar böyle konu açarsın bir şey ogretmiyorlar diye Senin daha duymadığın dinleri Bile anlatıyorlar Kısaca sadece Müslüman'lık değil Çok yönlü bir ders felsefe gibi.

Derste Full İslam anlatılıyor.

Kendi kafalarına göre sizin bilmenizi istedikleri şeyleri din adı altında anlatıyorlar yoksa anlatılan şeylerin büyük çoğunluğu kuran hakikatı falan değil diyanet dini daha çok. Tarih dersleri de aynı şekilde bilmenizi istedikleri şekilde anlatıyorlar yok 1. dünya savaşına Osmanlı'yı Almanya soktu yok vahdettin İngiltere'ye sığındı vs.

Neyse konu bu değil inancın fark etmeksizin dersi görmende bir sakınca olduğunu sanmıyorum yani amaç dersi görüp sınavda çözmek değil mi? Din dersinde diğer dinlerin de kültürleri falan anlatılıyordu bizim zamanda ayrı eten farklı inançtan olsan da olmasan da dersteki amaç bilgi alıp yarışmak zaten eğitim sistemi bunun üzerine kurulu kimse İngiliz olduğu için İngilizce dersi görmüyor veya alman olduğu için Almanca dersi görmüyor ama zorunlu işte...

Her yaz neredeyse bütün camilerde kuran kursları açılıyor. İsteyen zaten buralara gidip dinini en doğru kaynaktan öğrenebiliyor.

Kuran kurslarında Arapça alfabe okuma öğretiliyor neden ismi kuran kursu hala anlayamadım. Akademik Arapça falan öğretseler yine bir alakası var diyeceğim de yok kuran ile alakasız kurslar bu bir nevi kiril alfabesi okumayı öğreten bir kursa suç ve ceza kursu demek gibi bir şey.

Son düzenleme:
Kendi kafalarına göre sizin bilmenizi istedikleri şeyleri din adı altında anlatıyorlar yoksa anlatılan şeylerin büyük çoğunluğu kuran hakikatı falan değil diyanet dini daha çok. Tarih dersleri de aynı şekilde bilmenizi istedikleri şekilde anlatıyorlar yok 1. dünya savaşına Osmanlı'yı Almanya soktu yok vahdettin İngiltere'ye sığındı vs.

Neyse konu bu değil inancın fark etmeksizin dersi görmende bir sakınca olduğunu sanmıyorum yani amaç dersi görüp sınavda çözmek değil mi? Din dersinde diğer dinlerin de kültürleri falan anlatılıyordu bizim zamanda ayrı eten farklı inançtan olsan da olmasan da dersteki amaç bilgi alıp yarışmak zaten eğitim sistemi bunun üzerine kurulu kimse İngiliz olduğu için İngilizce dersi görmüyor veya alman olduğu için Almanca dersi görmüyor ama zorunlu işte...

Kuran kurslarında Arapça alfabe okuma öğretiliyor neden ismi kuran kursu hala anlayamadım. Akademik Arapça falan öğretseler yine bir alakası var diyeceğim de yok kuran ile alakasız kurslar bu bir nevi kiril alfabesi okumayı öğreten bir kursa suç ve ceza kursu demek gibi bir şey.
Dostum haklısın. Kur'an kursunda sana en hızlı şekilde okuma öğretilir üzerine artık sen birşeyler koyarsın olması gereken bu ama olmayan da bu. Yazın kursa gidip ileri seviye Arapça öğrenemiyoruz malesef.

Dostum haklısın. Kur'an kursunda sana en hızlı şekilde okuma öğretilir üzerine artık sen bir şeyler koyarsın olması gereken bu ama olmayan da bu. Yazın kursa gidip ileri seviye Arapça öğrenemiyoruz maalesef.
Arapça öğrenmek farklı Arapça alfabe öğrenmek farklı. Kiril alfabesi okumak ile Rusça bilmek farklı mesela. Kuranı anlayarak okumak kolay bir şey değil hatta herkesin yapabileceği bir şey de değil açık bir kitap değil açık ayetler ve kapalı ayetler diye ayrım var. Ya üst düzey Arapça(Alfabe değil dilin kendisi) bilmek lazım ya da üst düzey Arapça bilen birilerinin çevirilerini okumak lazım(bildiğimiz normal dünya klasiklerinde olduğu gibi) üstelik Arapça öyle Türkçe, İngilizce vs. gibi bir dil değil çok köklü ve zengin bir dil anlaması öğrenmesi kolay değil farklı bölgenin arapları iletişim kuramıyor o kadar ağır. Kendim farklı mealler üzerinden kuranı okumuşluğum var şahsen kusursuz bir meal olabileceğini düşünmüyorum en kusurlu mealler ise gördüğüm kadarıyla diyanet tarafından yapılanlar vs.

Tabii ki erken. 7. sınıfı tamamen yatarak geçirdim. 450 aldım ve yıl içinde tam puan denemelerim vardı.

Herkes aynı değil. Bazıları direkt yüksek verimde başlar bazıları ise düşük verimde başlayıp zamanla daha verimli hale gelir vs. Mesela bizim tıp fakultesinde son aylarda çalışmaya başlayıp kazananlar da var yıllarca uğraşıp kazananlar da.

Ortaokulda din adına öyle büyük bir bilgi verilmiyor ki. Daha çok iyilik yapmak, yardımlaşmak gibi güzel ahlâk ögeleri var müfredatta. Ha tabii bunları İslam'daki kavramların altında veriyorlar ancak öyle çok derin bir bilgi yok.

O kadar araştırma yaptım diyorsun, işte ne güzel başarılı olursun derste. Zaten öğretmeninin de haberi yok anladığım kadarıyla mevzudan, çaktırmadan dinle geç işte. 😬

Muaf olman da ancak velin yoluyla mümkün. Muaf olsan da tek olacağın (?) için başka bir yerde 80 dakika oturursun sadece. 🥲

Eylül'de 7. sınıf olacağım. Din dersi olacak ve ben din dersine girmek istemiyorum. Resim çiz, uyu, konuş diyeceksiniz, fakat bizim okuldaki bütün hocalar çok sinir bozucu. Hocamıza desem beni 1 saat İslam dinine sokmaya çalışacak.

din kültürü dersi. Adı üstünde İslam kültürü değil bu ders. O yüzden bir yolu yok.

O dersin adındaki ahlak kağıt üzerinde. Derste Full İslam anlatılıyor. Başka inancları hiç anlatmadılar.

Henüz 7.sınıfa geçmenize rağmen bu gibi düşünceler için çok erken.

Müslüman olmak neden canavar olmak gibi gözüküyor ben anlamadım.

Dün bir konu açmıştım fakat moderetörler sağ olsun onaylamamışlar. Burada nedensiz bir İslam düşmanlığı var. Arkadaşlar kimse Müslüman olduğu için yobaz değil. Nerede İslam'i değerler hakkında bir paylaşım görseler atlıyolar üstüne. Dislikeler (bu tabii ki sizin hakkınız, beğenmeyişinizi belirtiyorsunuz) gülen emojiler... Sevmeyebilirsiniz, size uygun olmayabilir, o düşüncedeki insanların kör olduğunu düşünebilirsiniz. Ama saygılı olmayı ve aşağılamamayı da düşünmelisiniz.

Geri
Yukarı