Din dersinden muaf nasıl olunur?

Bunun için biraz erken değil mi? Bu yaşlarda genelde düşünceler karmakarışık oluyor. Bir anda radikal İslamcı olurken aniden ateist falan olabilirsin. Normal şeylerdir.

din kültürü dersi. Adı üstünde İslam kültürü değil bu ders. O yüzden bir yolu yok.

Henüz 7.sınıfa geçmenize rağmen bu gibi düşünceler için çok erken.

Hocam, bu mesajınızdan sonra ki mesajınızda "Burada nedensiz bir İslam düşmanlığı var." mesajınızdan anladığım kadarıyla, müslümanlıktan çıkmak için bu düşünceler bu yaşta çok erken olarak varsaydım bu mesajı yazarken.

Bu gibi düşünceler için çok erken derken, bu düşünceler kişi dinsiz ise çok erken değil mi gibi bir cümle daha mantıklı değil mi? Yani bana göre erken değil sonuç olarak ama sizin mesajınız için söyledim, çünkü din öznel bir şey bildiğim kadarıyla, yani kişiden kişiye değişen bir şey doğrulu, bu durumda kişi müslümanken, bu konu sahibi gibi yaşlarda olup bu sorgulama gibi düşünceler için çok erken derken demek istediğiniz kişi ailesi tarafından öğretilen dini sorgulamadan bir yaşa kadar inanmalı, ondan sonra sorgulamalı o dini ve diğer dinleri gibi bir şey mi demek istediniz?

Hocam, bu mesajınızdan sonra ki mesajınızda "burada nedensiz bir İslam düşmanlığı var." mesajınızdan anladığım kadarıyla, müslümanlıktan çıkmak için bu düşünceler bu yaşta çok erken olarak varsaydım bu mesajı yazarken.

Bu gibi düşünceler için çok erken derken, bu düşünceler kişi dinsiz ise çok erken değil mi gibi bir cümle daha mantıklı değil mi? Yani bana göre erken değil sonuç olarak ama sizin mesajınız için söyledim, çünkü din öznel bir şey bildiğim kadarıyla, yani kişiden kişiye değişen bir şey doğrulu, bu durumda Müslüman olup bu sorgulama gibi düşünceler için çok erken derken demek istediğiniz kişi ailesi tarafından öğretilen dini sorgulamadan bir yaşa kadar inanmalı, ondan sonra sorgulamalı o dini ve diğer dinleri gibi bir şeye çıkmıyor mu? Bu yüzden dedim.

@388526'nin mesajında yazdığını anlatmak istedim hocam. (ayrıca mesajınızın yarısını da anlamadım. Nedensiz İslam düşmanlığı ile geri kalan yazınızın hiçbir alakası yok)

@388526'nin mesajında yazdığını anlatmak istedim hocam. (ayrıca mesajınızın yarısını da anlamadım. Nedensiz İslam düşmanlığı ile geri kalan yazınızın hiçbir alakası yok)

Anlatmak istediğim şu mesajınızda..

"Dün bir konu açmıştım fakat moderetörler sağ olsun onaylamamışlar. Burada nedensiz bir İslam düşmanlığı var. Arkadaşlar kimse Müslüman olduğu için yobaz değil. Nerede İslam'i değerler hakkında bir paylaşım görseler atlıyolar üstüne. Dislikeler (bu tabii ki sizin hakkınız, beğenmeyişinizi belirtiyorsunuz) gülen emojiler... Sevmeyebilirsiniz, size uygun olmayabilir, o düşüncedeki insanların kör olduğunu düşünebilirsiniz. Ama saygılı olmayı ve aşağılamamayı da düşünmelisiniz."

Bunu "Henüz 7.sınıfa geçmenize rağmen bu gibi düşünceler için çok erken." derken, anladığım..

Kişi Müslüman olup ona 7.sınıf için bu düşünceler erken, yani müslümanlıktan çıkıp çıkmaman için erken gibi bir cümle kurduğunuzu varsaydım.

Buradan da bu düşünceler için erken ise, kişinin hiçbir dini tutmaması gerekmez mi? Çünkü bildiğime göre din öznel bir şey, yani doğrulu kişiden kişiye değişiyor diye biliyorum. Demek istedim.. Yani bu sorgulama gibi düşünceler için çok erken derken demek istediğiniz kişi ailesi tarafından öğretilen dini sorgulamadan bir yaşa kadar inanmalı, ondan sonra sorgulamalı o dini ve diğer dinleri gibi bir durum mu demek istediniz?

Varsayma kısmı yerine direkt sorsam daha mantıklı olurdu sanırım, yani bu şekilde %50 ihtimal ile varsaydığım yerler doğru veya yanlış çıkabilir gibi.

Dün bir konu açmıştım fakat moderetörler sağ olsun onaylamamışlar. Burada nedensiz bir İslam düşmanlığı var. Arkadaşlar kimse Müslüman olduğu için yobaz değil. Nerede İslam'i değerler hakkında bir paylaşım görseler atlıyolar üstüne. Dislikeler (bu tabii ki sizin hakkınız, beğenmeyişinizi belirtiyorsunuz) gülen emojiler... Sevmeyebilirsiniz, size uygun olmayabilir, o düşüncedeki insanların kör olduğunu düşünebilirsiniz. Ama saygılı olmayı ve aşağılamamayı da düşünmelisiniz.
Müslüman olmak neden canavar olmak gibi gözüküyor ben anlamadım.

İslama sövdüm hawli oldum popüler kültür islamofobi karşim! gibi bir zihniyet var. Genelde Hristiyan'lık, yahudilik, budistlik vs. gibi dinlerden ziyade insanlar sadece islamofobik oluyor yani dertleri dinler insan sömürüyor, uydurma, akıl hastalığı bilmem ne falan değil dertleri özellikle islam dini.

İslama sövdüm hawli oldum popüler kültür islamofobi karşim! gibi bir zihniyet var. Genelde Hristiyan'lık, yahudilik, budistlik vs. gibi dinlerden ziyade insanlar sadece islamofobik oluyor yani dertleri dinler insan sömürüyor, uydurma, akıl hastalığı bilmem ne falan değil dertleri özellikle islam dini.

Aslında bu bahsettiğiniz dinler insanları sömürüyor gibi ve doğru dürüst Müslüman olmayan kişilerin ülkede bunların çoğunlukta olduğunu varsayarsak, insanların Hristiyan'lık, yahudilik, budistlik vs. gibi dinler yerine, islam dinine daha fazla bir duygu beslemeleri, olası gibi geliyor bana.

Aslında bu bahsettiğiniz dinler insanları sömürüyor gibi ve doğru dürüst Müslüman olmayan kişilerin ülkede bunların çoğunlukta olduğunu varsayarsak, Hristiyan'lık, yahudilik, budistlik vs. gibi dinlere neden herhangi bir duygu beslemeleri islamdan fazla, olası gibi geliyor bana.
En iyi agnostik teizm.

Aslında bu bahsettiğiniz dinler insanları sömürüyor gibi ve doğru dürüst Müslüman olmayan kişilerin ülkede bunların çoğunlukta olduğunu varsayarsak, Hristiyan'lık, yahudilik, budistlik vs. gibi dinlere neden herhangi bir duygu beslesinler ki İslam'dan fazla?

Nerede bir ateist, tanrı umursamaz vs. kısaca inançsız görsem özellikle islama sövüyor yani adam/kadın zamanında İslam'dan değil başka bir dinden çıkıp ateist falan olmuş ama %100 yaptığı tek şey İslam çarpıtması falan yapmaya çalışmak veya İslam değerlerine falan küfür etmek dalga geçmek bilmem ne vs. herhangi bir inancı özellikle savunmak için demiyorum bunu fakat insanlarda genel olarak garip bir islamofobi var. Milyarda bir İslam dışı bir dine saldıran gördüm sadece Türkiye için geçerli değil bu, İslam ile alakası hiç olmamış adam bile islamofobik yani popüler kültür olmuş. Zaten İslam'ı da bilerek yaşayan Müslüman sayısı bayağı nadir çoğu kişide daha çok kültürden gelme gibi bir şey gidip de kuran okuyarak Müslüman olmuyor maalesef çoğu kişi ve dinin hakikatlarından çok uzaklar.

Nerede bir ateist, tanrı umursamaz vs. kısaca inançsız görsem özellikle islama sövüyor yani adam/kadın zamanında İslam'dan değil başka bir dinden çıkıp ateist falan olmuş ama %100 yaptığı tek şey İslam çarpıtması falan yapmaya çalışmak veya İslam değerlerine falan küfür etmek dalga geçmek bilmem ne vs. herhangi bir inancı özellikle savunmak için demiyorum bunu fakat insanlarda genel olarak garip bir islamofobi var. Milyarda bir İslam dışı bir dine saldıran gördüm sadece Türkiye için geçerli değil bu, İslam ile alakası hiç olmamış adam bile islamofobik yani popüler kültür olmuş. Zaten İslam'ı da bilerek yaşayan Müslüman sayısı bayağı nadir çoğu kişide daha çok kültürden gelme gibi bir şey gidip de kuran okuyarak Müslüman olmuyor maalesef çoğu kişi ve dinin hakikatlarından çok uzaklar.

Katılıyorum. Allah'a sövdüm havalı oldum diye bir saçmalık var.

Yeni konular

Geri
Yukarı