Din hakkında yazdığım mesajdan dava açılabilir mi?

Ne demek rica ederim. Ama unutmayın dava açmak öyle basit bir şey değil. Böyle saçma içinde küfür bile olmayan bir durum için dava açılamaz. O kadar kolay değil o işler. Zaten dava açabilmesi için 18 yaşından büyük olması lazım.
Oyun178 isimli birisinin de olacağını sanmıyorum.

Eki Görüntüle 1023777
Gülücük attığım şeyde benim fikirlerime ters düşen şeyi aynı şekilde yazmıştı.

Savcılığa giderse ne olur?
Savcılığa gitmesi durumunda herhangi bir şey olamaz. Çünkü dediğim gibi herhangi bir hakaret içeren söylemde bulunmamışsınız. 24. Madde'de dendiği gibi;
"Kimse, ibadete, dini ayin ve törenlere katılmaya, dini inanç ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; dini inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanamaz ve suçlanamaz."

Bu arada devletimizin dini yoktur ve üste belirttiğim maddede dendiği gibi;
"Kimse, Devletin sosyal, ekonomik, siyasi veya hukuki temel düzenini kısmen de olsa, din kurallarına dayandırma veya siyasi veya kişisel çıkar yahut nüfuz sağlama amacıyla her ne suretle olursa olsun, dini veya din duygularını yahut dince kutsal sayılan şeyleri istismar edemez ve kötüye kullanamaz."
, arkadaşın size söyledikleri kanuna ters düşmektedir. Birkaç cümlesini okudum da köleliğin geri gelmesini filan istiyor galiba.

Savcılığa gitmesi durumunda herhangi bir şey olamaz. Çünkü dediğim gibi herhangi bir hakaret içeren söylemde bulunmamışsınız. 24. Madde'de dendiği gibi;
"Kimse, ibadete, dini ayin ve törenlere katılmaya, dini inanç ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; dini inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanamaz ve suçlanamaz."

Bu arada devletimizin dini yoktur ve üste belirttiğim maddede dendiği gibi;
"Kimse, Devletin sosyal, ekonomik, siyasi veya hukuki temel düzenini kısmen de olsa, din kurallarına dayandırma veya siyasi veya kişisel çıkar yahut nüfuz sağlama amacıyla her ne suretle olursa olsun, dini veya din duygularını yahut dince kutsal sayılan şeyleri istismar edemez ve kötüye kullanamaz."
, arkadaşın size söyledikleri kanuna ters düşmektedir. Birkaç cümlesini okudum da köleliğin geri gelmesini filan istiyor galiba.
Evet istiyor. Ülkenin dini yok dediğimde siz öyle sanmaya devam edin demişti. Ben de sizin attığınız maddelerin benzerlerini atıp size forum olarak dava açılabilir dedim.

Evet istiyor. Ülkenin dini yok dediğimde siz öyle sanmaya devam edin demişti. Ben de sizin attığınız maddelerin benzerlerini atıp size forum olarak dava açılabilir dedim.
"Siz öyle sanın." komik gerçekten. Anayasa değiştirilemediği sürece bu ülkenin herhangi bir dini olamaz. Umarım 2023'de Lozan Antlaşması bitecek de demiyordur.

Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden beri laik bir devlettir. Anayasanın 2. maddesinde de yazmaktadır.
Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir.
Ayrıca anayasanın ilk 4 maddesinin değiştirilmesi teklif dahi edilemez. 4. madde de yazmaktadır.
Anayasanın 1 inci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.
Kısaca ülkemizin resmi bir dini yoktur. O arkadaşı da takmayın hiçbir şey yapamaz.

Geri
Yukarı