Din Kültürü öğretmeni zorla Arapça dua öğretmeye çalışıyor

O zaman İngilizce hocan da sana İngilizce öğretmesin.
Görevi o. Ne yapsın da seni sınava soksun istiyorsun?
Ezberle gitsin hayatın boyunca hatırlamak zorunda değilsin, sınav bitince unutursun.
Arapça dersi değil din dersi. Bana kalırsa tüm dinleri eşit şekilde öğretmeli. Latince katolik duası ezberletmiyorsa laik devlet düzenine aykırı bir ders demektir. Hepsine eşit yaklaşılmalı. Şu anki aklım olsa dilekçe yazıp o dersi almazdım lisede.

Sanki kalıcı olarak ezberleyeceksin. 1 haftalık ara tatil bile girdiğinde unutacaksın.

Din dersi eğitimde yer alan zorunlu bir ders. Bizim yapabileceğimiz bir şey yok bu konuda.
Dine inanmıyorsan git hocana söyle.

Zorlayamaz hakkı yok şikayet etseniz bir şey yapacaklarını sanmıyorum ben olsam dersi dinlemezdim o dersle ilgili 1 gram çalışma yapmazdım eksi almam umurunda değil maalesef şanssızsınız.

Dostum inançlı biri değilsen ezberleme zorunluluğun yok. Ama eğer inancın varsa ibadet ederken arapçası ile okuman lazım. Ha not karşılığı olması gerçekten saçma. İnancı olan var olmayan var. Başka dini inanışlar var. Ama sadece İslam inanışına göre işleniyor dersler.

Kitabın hiçbir yerinde öyle bir şey yok. Arapça bilmiyorsan okumana gerek yok biliyorsan bile okumana gerek yok. Okuduğunu anlamadıktan sonra ne anlamı var? O kitaplar bir şey öğrenmek için değil mi yoksa?

O zaman İngilizce hocan da sana İngilizce öğretmesin.
Görevi o. Ne yapsın da seni sınava soksun istiyorsun?
Ezberle gitsin hayatın boyunca hatırlamak zorunda değilsin, sınav bitince unutursun.

İslam arapça mı demek?

Son düzenleyen: Moderatör:
10. sınıfa gidiyorum ve din kültürü öğretmenimiz zorla Arapça dua öğretip bunun üzerinden sözlü notlarını puanlayacağını söylüyor, hem üniversite sınavımı etkileyebilecek bir unsur hem de anlamadığımdan dolayı dinsel bir karşılığı olmayan bir şey. Okulda olan iki dersimizden birisini bu konuda kavga etmeye harcadık. Bu duaları arapça ezberlememek için nereye başvurmam gerekir? MEB'i arayıp olayları büyütmek istemiyorum. Hocaya Türkçe ezberlemek istediğimi söyleyince reddediyor.

Yahu madem Türkçe ezberlemek istiyorsun inat etmeyip Arapçasını ezberleyip kurtulsana :D. İlla bir Türkçecilik taslayacaksınız Arapçasını ezberle geç. Ne duası söyleyebilir, ya kevser ya nas ya felak diyecek alt tarafı. Git Yasin suresini ezberle Arapça oku diyecek hali yok.

Din dersinde Rusça dua ezberlemeyi mi bekliyordun :D?

Arapça dersi değil din dersi. Bana kalırsa tüm dinleri eşit şekilde öğretmeli. Latince katolik duası ezberletmiyorsa laik devlet düzenine aykırı bir ders demektir. Hepsine eşit yaklaşılmalı. Şu anki aklım olsa dilekçe yazıp o dersi almazdım lisede.
Aslında hepsine eşit yaklaşılıyor. Neredeyse her büyük din öğretiliyor. Ek olarak da ülkemiz Müslüman çoğunluğunda olduğu için İslam'ı daha fazla öğretiyorlar. Bu fazladan kasıt ise dualar, sureler çok bir şey değil. Sen istemiyor olabilirsin ama çoğunluk Müslüman iken seni değil çoğunluğu dinleyecekler. Başka bir din çoğunlukta olsaydı o daha çok öğretilirdi.
Ezberler geçersin, sırf bunun için olay çıkarmaya gerek yok.

İslam arapça mı demek?
Konu sahibi İslam'ı öğretmesine değil Arapça bir şey öğretmesine karşı çıkıyor. İslam'ı anlatan bir öğretmen de müfredat gereği Arapça bir şeyler ezberletecek.
Yazdığımdan bunu nasıl çıkardınız?

Lisede bir arkadaşım vardı, ateistti. Kendisi duaları ezberler geçerdi. Üstüne hocayla, bizimle güzel güzel tartışırdı. Hiç böyle bir konuyu dert edinmemişti.

Yeni konular

Geri
Yukarı