Dini görevlerini yerine getirmeyen her kimse dinsiz midir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

sweiss

Megapat
Yer
Pendik, İstanbul
Öncelikle bir deist olarak yazıyorum, kimsenin dinini yargılamıyorum ve genel olarak yazıyorum. Uzun zamandır aklımda olan bir düşünce bu ve sizinle de tartışmak isterim. Bu düşünceyi aklımda körükleyen ise açık kadınların din üzerinden prim kasmaları. Türkiye'nin büyük çoğunluğu İslam dinine inandığı için İslam üzerinden gideceğim.

Şimdi dini kitaplarda namaz kılmazsan, oruç tutmazsan, israf yaparsan, kapanmazsan, kafirlere özenirsen, zina edersen, keyif verici madde kullanırsan apaçık şekilde cehenneme gidileceği yazıyor. Daha nice kural ve yapılması gereken eylem var. Ancak bu kuralların hiçbirine uymayan bir insan bile Müslüman olduğunu iddia edebiliyor. Kitapta sana bunlara uymazsan yanacaksın diyor, ancak gene de sonra yaparım diyerekten geçiştiriliyor ve cehennemde yanma riskine giriliyor. Dininden emin olamıyor. Şu an günümüzde sinirlendiğimiz bir adamı vurmuyorsak hapiste yatmamak için. Biri dese adam öldürürsen 20 sene sonra hapise gireceksin, gene kimsenin öldüreceğini sanmam. Suç işlemez yani. Ancak cehennemde yanmakta bir ceza olmasına rağmen kurallara uyulmuyor ceza almayı kabul ediyor. Ben şu an Türkiye'de bulunan Müslümanların yüzde 80'lerinin tanrıya inanmadığını düşünüyorum. Sizce düşüncem doğru mu?

Gerçek anlamda cehennemde yanacaklarına inanmıyorlar, kendilerini kandırıyorlar. Kalıbımı basarım buna. Eğer bir insan gerçekten içinden gelerek her şeye kadir ve kendini yaratan bir güce inanıyor olsa onun dediği her şeyi harfiyen yapar, kafasını secdeden 1 saniye kaldırmazdı. Bak tarikatçı reislere, inançları uğruna adam her şeyi yapıyor, hayatını bile veriyor Allah uğruna. İşte gerçek inananlar onlar. Diğerleri kendini kandırıyor.

Türkiye'de Müslüman'ım diyenlerin neredeyse %60-70'i dinin gerekliklerini yerine getirmiyor, sadece bir yaratanın olduguna inanıyor. Tanrıya inanmıyor degilde dinin gerekliklerini yerine getirmiyor demek daha doğru olur, yerine getirmemesi benim bildigim kadarıyla dinden çıkarmıyor.
Ama tanrının varlığına inanılıyor. Tanrı eğer bunları yapmazsan yanacaksın denmesine rağmen dini görevler yerine getirilmiyor. İmkanı olsa bile yerine getirmiyor dini görevlerini. Yanacaksın demesine rağmen kaale almıyor tanrıyı.

Şu an günümüzde sinirlendiğimiz bir adamı vurmuyorsak hapiste yatmamak için. Biri dese adam öldürürsen 20 sene sonra hapse gireceksin, gene kimsenin öldüreceğini sanmam. Suç işlemez yani.
Müslümanlar bu konuda ne düşünüyordur, bilmiyorum. O yüzden sadece kendi düşüncemi belirteceğim. Suç işlemememin sebebi sonucunda ceza olması değil, ahlak kuralları ve problemlerin konuşarak olmazsa da ceza yoluyla zorla çözülebileceği düşüncesindeyim. Sinirlenince adam öldürürsek, kafamıza göre suç işlersek biz zaten gelişmemiş bir toplumuzdur, 3. dünya ülkesiyizdir. Suça bulaşmamanın sebebi din olamaz ve olmamalı da.

Allah'a inanmamak değil onların ki. Allah'ı kandırmaya çalışmaktır. Hepsi de sözde Müslüman. Bunu çıkıp birisi, herkesin görebileceği, duyabileceği bir mecrada söylese, o adam en iyi ihtimalle linçlenir. En kötü ihtimalle öldürülür ki 90'larda bu da oldu. Bu ülkede bir otel dolusu insan yakıldı. Dini bir cemaat, darbe yapmaya kalktı. Sence okuyan, bilen adam bunu yapar mı?

Her zaman her yerde eğitim derim. Madem dinine saygı göstermemi istiyorsun, önce kendin okuyacaksın, öğreneceksin. Birilerinin arkasından "B*kunu bile yerim. Salyalarını yalarım." diyorsan ben sana saygı göstermem.

Bu coğrafyanın insanları ne çektiyse eğitimsizlikten çekti. Kimse öğretmedi ahlâkı, saygıyı. Bu ülkede hâlâ sadece küfür etmeyi, büyüğünün karşısında bacak bacak üstüne atmayı ahlâk sayan bir ton insan var. Bu ülkede "Gülme komşuna, gelir başına." diye sözde var ama sanki yokmuş gibi davranılıyor.

'Dinsiz midir?' sorusuna gelecek olursak da değillerdir. Kur'an'da geçmiyor. "Kul, hatasından dönerse affedin." diye ayet var.

Son düzenleme:
Fıkha göre söylüyorum. İsmini unuttuğum bir mezhepte namaz kılmamak dinden çıkmak olarak adlandırılıyor. Diğer mezheplerde ise fasıklık.

Öncelikle bir deist olarak yazıyorum, kimsenin dinini yargılamıyorum ve genel olarak yazıyorum. Uzun zamandır aklımda olan bir düşünce bu ve sizinle de tartışmak isterim. Bu düşünceyi aklımda körükleyen ise açık kadınların din üzerinden prim kasmaları. Türkiye'nin büyük çoğunluğu İslam dinine inandığı için İslam üzerinden gideceğim.

Şimdi dini kitaplarda namaz kılmazsan, oruç tutmazsan, israf yaparsan, kapanmazsan, kafirlere özenirsen, zina edersen, keyif verici madde kullanırsan apaçık şekilde cehenneme gidileceği yazıyor. Daha nice kural ve yapılması gereken eylem var. Ancak bu kuralların hiçbirine uymayan bir insan bile Müslüman olduğunu iddia edebiliyor. Kitapta sana bunlara uymazsan yanacaksın diyor, ancak gene de sonra yaparım diyerekten geçiştiriliyor ve cehennemde yanma riskine giriliyor. Dininden emin olamıyor. Şu an günümüzde sinirlendiğimiz bir adamı vurmuyorsak hapiste yatmamak için. Biri dese adam öldürürsen 20 sene sonra hapise gireceksin, gene kimsenin öldüreceğini sanmam. Suç işlemez yani. Ancak cehennemde yanmakta bir ceza olmasına rağmen kurallara uyulmuyor ceza almayı kabul ediyor. Ben şu an Türkiye'de bulunan Müslümanların yüzde 80'lerinin tanrıya inanmadığını düşünüyorum. Sizce düşüncem doğru mu?
Kutsal kitapta açıkça farz kılınan yani zorunlu olan şeyleri yapmaz isen kadınlar için kapanma erkekler için nefsine sahip çıkma genel olarak da namaz vs. bunlar yapılmaz ise Müslüman değilsin. Ama bir kişi kafir bile olsa ona gavur demekten çekinmemiz gerektiğini söyleyen bir dinimiz var ondan dolayı kimsenin yüzüne doğru denmez. Lakin namaz kılmayan birini veya farzlara uymayan birini görürseniz Müslüman olmadığını anlayabilirsiniz ve bunları reddetmek de dinden çıkarır (Müslümanlar için dinden çıkarır). Müslüman Allah'ın emrine uyanlara denmektedir Allah'ın emrine uymayan kimseye Müslüman demek yapılan en büyük hatalardandır. Sadece bazı tasavvuf ehli kimselerin namaz kılmadığı lakin bunu sayfalarca nedenini anlattığı görülmüştür. Diğer türlü farz olanları yapmayım onu yapmayım bunu yapmayım denilecek olsaydı dünya bizim sözde Müslümanlar dan daha Müslüman buna emin olabilirsin.

Sen sünni mezheplerin en büyük tartışmalarından, en büyük ayrıldığı noktalardan birini sormuşsun. 'İman ne ile sabittir? veya Amel imandan bir cüz müdür?'

Kimine göre kalp ile tasdik yeterliyken, kimine göre dil ile ikrar da gereklidir.
Kimi daha radikal mezheplere göre de kalp ile tasdik dil ile ikrar ve amel de gereklidir.

Bizim toplumumuzun itikadi mezhebi olan Maturidilik, kalp ile tasdik ve dil ile ikrarı(söylemek) yeterli görmüştür. Ama maalesef, ülkemizde yaşamış bazı mutasavvıflar tıpkı Mürcie mezhebinin görüşü gibi; kafirin yaptığı ameller onu cehennemden kurtaramayacağı gibi, müminin yapmadığı farzlar da ona zarar vermez. Tek önemli olan iyi niyet ve kalp temizliğidir diyerek bana göre sapkın bir düşünceye girmişlerdir.

Kendi fikrimi sorarsan, bana göre de islamın şartları ve imanın şartları diye ayrı ayrı boşuna saymıyoruz. İman, imanın şartları ile sabittir. Namaz kılmak İslamın şartıdır. Namaz kılmayan birine kafir diyemeyiz. Ama Kuran-ı Kerim'de amel çoğu zaman imandan hemen sonra zikredilmiştir. Yani imanı sağlamlaştıran ve ilk söylediğimiz şeylerden hemen sonra (kalp ile tasdik, dil ile ikrar) amellerimiz gelir. Bu yüzden çok önemlidir ve farzlardan oluşan borçlarımızdan cehennemde yanabiliriz.

En doğrusunu Allah bilir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı