Neden kimse düşünemiyor?

Ben bildirimleri kapatıp buradan gidiyorum. Arkadaş tersinden kalkmış galiba. Çatacak yer arıyor.

Yine anlamadınız. Açtığın konuyu okudum benim dediğim ise bu tür felsefi konuları sevmemin nedeninin insanların cahilliklerini çarpıştırması.
Diyorum ki, bu gönderi altında felsefi bir konu yok. Burada bir felsefi konu hakkında sorular veya cevaplarda yok. Beni tanımadan, diğer felsefi konulara cevabımı bilmeden nereden çıkarıyorsun cahil olduğumu?

"Tanrı var mı?", "ölümden neden korkarız?" gibi soruların cevaplarını almadık mı? Neden hâlâ bu sorular soruluyor? Cevaplarını almadık varsayıyorum. O zaman da onlarca aynı konu başlığı var. Oraya cevap yazmak zor mu? Başka bir konu hakkında düşünemiyor muyuz? Sadece o değil, felsefe haricinde sorularda buraya yazılıyor. İlginç.

Hocam aziz nesin boşuna mı o kadar güzel cümleler söyledi bu millet hakkında? Adam davalık oldu.

Tanrının var olup olmadığını kimse bilmiyor. Ancak insanlar zor zamanlarında yardım dileyen bir varlık olduğu için bir yaratan olduğunu düşünüp inanma, ibadet etme ve yardım isteme ihtiyacı duyuyor. Dinler ise insanların sonsuz çeşitlilikte yapabileceği davranışlardan kötü olanlarını yapmamaları için insanlar tarafından üretilmiş sistemler olduklarını düşünüyorum. Allah vahiy gönderdi kitap indirdi filan bunlar hikaye. Masallar aleminde yaşamıyoruz. Bence bir yaratan olabilir ama din diye bir şey yok. Hepsi palavra.
Ben bildirimleri kapatıp buradan gidiyorum. Arkadaş tersinden kalkmış galiba. Çatacak yer arıyor.
Hocam bu ithamda bulunduğunuz için cevap veriyorum. Cevap vermememin sebebi yazdığınız cevabın bu başlığa ait olmaması. Tanrı var veya yok demedim. Siz tanrı var veya yok sorusuna cevap yazdınız. Orası burası değil.

Benim anlamadığım insanları neden başka bir şey düşünemiyorsunuz diye aşağılıyorsunuz. İlk olarak zaten konunun sürekli gündemde olması gayet doğal. İkinci olarak zaten argüman yanlış çünkü bu konudan başka bir sürü felsefi, dini konu mevcut. Biraz gereksiz ve agresif bir konu olmuş.

Eğer asıl derdiniz bu soruları soran insanların forumdaki ergenler olduğunu düşmeniz, ve bu soruların asılsız ve ilgi çekmek için yada cahillikten sorulduğunu düşünmek ise o zaman bunu belirterek konu açmalıydınız, bu konu yanlış olmuş. Yani dediğiniz gibi:
Bende sorun var galiba. Ya anlatamıyorum yada anlamak istemiyorsunuz.
Aldığınız tepkilere hiç şaşırmayın. Haklı bir yakarış olsa bile çok yanlış anlatmışsınız. Konunun ilk iki sayfasında bunu kastettiğinize dair hiçbir şey yok. @kozmoneustee arkadaş söylemeseydi anlaşılmazdı.

Diyorum ki, bu gönderi altında felsefi bir konu yok. Burada bir felsefi konu hakkında sorular veya cevaplarda yok. Beni tanımadan, diğer felsefi konulara cevabımı bilmeden nereden çıkarıyorsun cahil olduğumu?
Bak arkadaşım sana birşey söylemiyorum. Açtığın konu her gün Tanrı var mı? Diye konular açılmasının saçma olduğunu düşünmen. Biliyorum açtığın konunun felsefeyle alakası olmadığını. Benim cahil dediğim grup Tanrının varlığı hakkında hiçbir düşünme eylemi gerçekleştirmeden konuşanlar. Senin şahsına bir hakaretim yok. Sana olan tek eleştirim insanların ifade özgürlüğünü kısıtlaman ama sana cahil demiyorum.

Hocam bu ithamda bulunduğunuz için cevap veriyorum. Cevap vermememin sebebi yazdığınız cevabın bu başlığa ait olmaması. Tanrı var veya yok demedim. Siz tanrı var veya yok sorusuna cevap yazdınız. Orası burası değil.
Saçmalık. İnsanlar istediği soruyu istediği kadar sorar. Benim bilgisayarımın fanı bozulsa ve daha önce bu konuyla ilgili konu açılıp açılmadığına bakmadan bir konu açsam ama daha önce aynı durumla ilgili bir konu açılmış olsa bana da mı kızacaksınız? Kendinize gelin. Sizin düşünceniz Türkiye'de başkanlık sisteminin ne kadar berbat bir sistem olduğunun da örneği. Tek adam her şeyi kafasına estiği gibi yönetiyor ve ortalık lağım çukuruna dönüyor.
Sonradan fark edip onunla ilgili de yazmıştım aslında.

Benim anlamadığım insanları neden başka bir şey düşünemiyorsunuz diye aşağılıyorsunuz. İlk olarak zaten konunun sürekli gündemde olması gayet doğal. İkinci olarak zaten argüman yanlış çünkü bu konudan başka bir sürü felsefi, dini konu mevcut. Biraz gereksiz ve agresif bir konu olmuş.
Bu konuyu agresif bir konu olarak görebilirsiniz. Hatta öyle de olabilir. Aşağılamak amacında değilim. Sadece gündem de olması ve farkındalık yaratmak. Bir kullanıcı girdiğinde ve konulara baktığında "HEEE. BÖYLE BİR ŞEY VARMIŞ." demesi. Bana hak versin de demiyorum. Sadece biraz düşünsün. Bu sadece benim için değil ki. Herkes için. Ben istatistiksel konuşuyorum. "TANRI VAR MI?" başlıklarının etkileşimine bakın ve diğer başlıkların etkileşimine bakın. Aradaki uçurumu göreceksiniz.
Eğer asıl derdiniz bu soruları soran insanların forumdaki ergenler olduğunu düşmeniz, ve bu soruların asılsız ve ilgi çekmek için yada cahillikten sorulduğunu düşünmek ise o zaman bunu belirterek konu açmalıydınız, bu konu yanlış olmuş. Yani dediğiniz gibi:
Bunu direkt olarak söylemezdim. @kozmoneustee arkadaşımız söyledi ama bunu kendilerinin fark etmesini istedim. Yoksa bana ne? Açarım kitabımı okurum.
Saçmalık. İnsanlar istediği soruyu istediği kadar sorar. Benim bilgisayarımın fanı bozulsa ve daha önce bu konuyla ilgili konu açılıp açılmadığına bakmadan bir konu açsam ama daha önce aynı durumla ilgili bir konu açılmış olsa bana da mı kızacaksınız? Kendinize gelin. Sizin düşünceniz Türkiye'de başkanlık sisteminin ne kadar berbat bir sistem olduğunun da örneği. Tek adam her şeyi kafasına estiği gibi yönetiyor ve ortalık lağım çukuruna dönüyor.
Bahsettiğin durum fiziksel bir durum. Fanın bozuldu ve konu açtın. Konuya 4-5 farklı cevap geldi. Sadece birinin size faydası var. Ama diğer cevapların yanlış olduğunu göstermez, çünkü insanlar kasanızı fiziksel olarak görmüyor. Durumu değerlenip cevap sunuyorlar. Onların kafalarındaki senaryo gerçekleşse onun verdiği cevap doğru olacak. Ama konumuz olan sorunların cevabı var mı sizce?
İkinci olarak zaten argüman yanlış çünkü bu konudan başka bir sürü felsefi, dini konu mevcut.
Yani hocam burada bahsediyorum ama:
Koskoca felsefede sadece "Tanrı" kavramı yok. Aklına başka felsefi düşünce veya sorun gelmiyor mu?

Son düzenleme:
İnsanlar araştırmıyor. Ayrıca her insan bu soruyu çok kez dile getirir.
Ne demiş sokrates?
Eki Görüntüle 1405957
Düşünün araştırın. Düşünmeyene ilk 3 harfimdeki fiili yaparım.
Bence o soruların cevaplarını alamayacağız. Alsak bile insanlar kabullenmeye ek ve yine soracaklar.

Geri
Yukarı