Dinsiz birisi iyilik yasalarına uyarak cennete gidebilir mi?

Ne demek istediğini anladım. Demek istediğim "Sana D kitapçığı verilmişse, cevap kağıdında Türkçe sorularının cevaplarını yine Türkçeye kodlarsın." Zaten sana verilen cevap kağıdında kodlayacağın bölümlerin üzerinde dersler yazıyor. Sisteme de "Bu cevap kağıdı, D kitapçığına aittir." bilgisi girilmiştir.

Senin verdiğin örnek şuna giriyor;

"Ben agnostiğim ama cennete gitmek istiyorum." Bu mantıksızdır..
Ama sen bunu bildiğin halde A'yı işaretleyip elinde kalan doğru kırıntılarla sınavı kazanmak istiyorsun. Böyle bir şey çok zor gibi.
"Ben soruları okudum. Cevaplarını biliyorum ama insanların bu sistemde at gibi yarıştırılmasına karşıyım. O yüzden sınavı bırakıyorum."

Yani bu durum, bir ateist ya da herhangi bir dine inanmayan için sistemdeki yanlışları görüp inkar etmeleridir.
Ben ilk soruyu soran arkadaşın sınavı kazanmak istediğini varsayarak bir benzetme yaptım ve öyle cevap verdim. Sen bu yorumunla bir nevi tanım yapmışsın. Zaten arkadaşın sorduğu soru odağında senin ifade ettiğin durumu yaparak sınavı kazanması neredeyse imkansız gibi bir şey.
Dolayısıyla aslında sorunun cevabı tek bir şeye kökleniyor. Sınavı kazanmak istiyorsan sınavın kurallarına uyacaksın. Bile bile hata yapmak ya da sınavda olduğunu kabul etmemek sınavın sonundaki mükafatı sana vermeyecek.

Dinsiz bir insansak ve İyilik yasalarına yani tamamen hayatımızı iyiliğe adarsak, cennete gider miyiz?
Kuran'ın hiç bir ayetinde böyle bir ifade yok. Yani bir Ateist'de Cennet'e gidebilir ya da bir dindar da Cehenneme gidebilir.
Ancak Mezhepler buna tam zıt şey söyler. Mezheplere göre o mezhebi kabul etmeyen Cehennemliktir.

Ancak Mezhepler buna tam zıt şey söyler. Mezheplere göre o mezhebi kabul etmeyen Cehennemliktir.

Kaynak gösterebilir misin? Merak ettim.
@Mergen Tengri Komik olan nedir ? Kaynak belirtirseniz çözüme ulaşmamız daha kolay olacaktır. Aksi halde uydurma bir fikirden ibarettir söyledikleriniz.

Kaynak gösterebilir misin? Merak ettim.
@Mergen Tengri Komik olan nedir ? Kaynak belirtirseniz çözüme ulaşmamız daha kolay olacaktır. Aksi halde uydurma bir fikirden ibarettir söyledikleriniz.

Eşari mezhebi Ehl-i Sünnet'tir. İmam-ı Gazali de bu ekoldendir. Onlara göre tebliğ ulaşmadıysa cennete de gidiyor. Ama insanlığa çok hizmet etmesine ve her şeyi bilmesine rağmen İslam'a tabi olmadıysa, bizim elimizdeki bütün hadislere göre cennete gidemez. Tebliğ de ulaştığı için fetret ehli sayılmaz. Dolayısıyla fetret ehli olmadığı için cehenneme gider. Bu kesindir. Ehl-i Sünnet'in tamamına göre tebliğ ulaşmasına, İslam'ın bütün güzelliklerini bilmesine rağmen İslam'a uymadıysa, bu kişi cennete gidemez. Asla gidemez. Böyle örnekler çok var. Efendimizi çok metheden, İslam'ın faziletlerini yazan ve Müslüman olmayan çok insan var. Böyle kişiler cennete gidemez.

Çünkü her şeyi biliyor. Biz bile böyle insanlardan zaman zaman delil getiriyoruz. Müslümanlar bile onun sözünü alıyor. Buna rağmen Müslüman olmadığı için cennete gidemez. (…)”
Kaynak: Cübbeli Ahmet Hoca bu soruya yanıt verdi: Edison cennete mi cehenneme mi gider?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ateist iman ederse Cennete gidebilir, Müslüman da küfre düşüp Cehenneme gidebilir. Bunu kimse bilemez elbette, fakat (Ateist iman etmeden ölürse Cehenneme gider) denir, çünkü bunu Allahü teâlâ bildiriyor. Söyleyen yargıda bulunmuyor. Kitaptan naklediyor. Mesela Allahü teâlâ, (Kâfirler ebedî Cehennemde kalacaktır) buyuruyor. Bir kimsenin de, kâfirlerin sonsuz Cehennemde kalacağını söylemesi, bunu nakletmesi demektir. Kendiliğinden bir şey söylemiş olmuyor.
Kaynak: Kâfirler Cehenneme gider - Dinimiz İslam

Kaynak: Cübbeli Ahmet Hoca bu soruya yanıt verdi: Edison cennete mi cehenneme mi gider?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kaynak: Kâfirler Cehenneme gider - Dinimiz İslam
Belirttiğin kaynak bu yazdığın ile alakalı değil dostum.Sen müslüman olmayanların cennete gidemeyeceği ile ilgili kaynak atmışsın ben ise "Mezheplere göre o mezhebi kabul etmeyen cehennemliktir" ibaresinin kaynağını istedim senden.Böyle bir şey de yok sanırım kaynak belirtmediğine göre umarım sen uydurmamışsındır.

Belirttiğin kaynak bu yazdığın ile alakalı değil dostum.Sen müslüman olmayanların cennete gidemeyeceği ile ilgili kaynak atmışsın ben ise "Mezheplere göre o mezhebi kabul etmeyen cehennemliktir" ibaresinin kaynağını istedim senden.Böyle bir şey de yok sanırım kaynak belirtmediğine göre umarım sen uydurmamışsındır.
Dostum, her Mezhep kendi Müslümanlığını iddia eder. Mezhepler hadis üzerine kurulmuştur.
Kuran'da İslam ayrı bir din, Mezheplerin İslam'ı ayrı bir din. Arada çok fazla fark var.
Her Mezhep başka bir şey söylüyor. Yani örneğin Şiiler kendilerinin Cennete gideceğini söylerken Sünniler ise kendilerinin gerçek Müslüman olduğunu söylüyor.
Ama Kuran'a baksan ne Sünniler Müslüman ne de Şiiler/Aleviler Müslüman.

Geri
Yukarı