Dinler olmasaydı nasıl olurdu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

harajukubarbie

Kilopat
Bana göre dinler olmasaydı dünya daha iyi bir yer olabilirdi. Şu an dini kitaplardan dolayı lanetlenen, cehennemlik görülen milyonlarca kişi var. Aslında dini kitaplardaki kesinlik içermiyor veya insanlar yanlış da yorumlamış olabilir. Bazı kişiler ise dini kendi çıkarlarına göre kullanıyor. Bazıları da insanların yaşantısı eğer dinine uymuyorsa ötekileştiriyor, hakaret ediyor. Peki ya dinler, dini kitaplar olmasaydı bu durum nasıl olurdu?

Doğru dedin. İnanmak kişisel mesele, ister inan ister inanma. Mesela senin inandığına ben inanmıyorum belki benim inandığıma da sen inanmıyorsun. O sebeple bir şey diyemem ancak dediğim gibi gerçek yalnızca somut değildir inandiklarım da bir gerçektir.
Benim görüşüm şu;
İnanılan şeyin gerçek çıkması onu artık inanılacak bir şey yapmaz.
Bu yüzden görüşlerimiz uymuyor. Yine de seviyeli tartışma için teşekkürler.

Eski zamanlarda din, toplumları örgütledi. Bunun sayesinde insanlık gelişti. Dinler olmasaydı örgütleyecek başka bir şey bulununurdu ya da bulunamazdı ve insanlık bugünlere gelemezdi.
Din insanları örgütlemedi. Doğa acımasızdı ki zorunlu olarak iş birliği yaparak beraber yaşamaya başladılar. Karınları doyduktan ve güvenlik sağlandıktan sonra bunlara kafa patlatılmaya başlandı.
Doğru dedin. İnanmak kişisel mesele, ister inan ister inanma. Mesela senin inandığına ben inanmıyorum belki benim inandığıma da sen inanmıyorsun. O sebeple bir şey diyemem ancak dediğim gibi gerçek yalnızca somut değildir inandiklarım da bir gerçektir.
Bence somut var olan, soyut olan yok olandır. Gerçek, somuttur. Gerçek olan bir şeyin mutlaka bir karşılığı vardır. Bir kütlesi, bir enerjisi veya bir hacmi. Veya doğrudan veya dolaylı etkileri vardır.

Düşüncelerimizin beyinde akan elektrik olduğunu biliyoruz. Soyut dediğimiz düşünceyi gözlemleyebiliyor, bu sebeple oluşan sorunları da düzeltebiliyoruz. Uzayın genişlemesini sağlayan karanlık enerji hiçbir duyu organıyla hissedilemiyor ancak galaksilerin zamanla birbirinden uzaklaşması dolaylı olarak bu fikre yaklaştırıyor. Örnekler çoğaltılabilir.

Son düzenleme:
Ben her insanin dinini kendinin yazdigina inananlardanim. Bunda en buyuk etken aileden aktarilan dogrulardir. Dunyada hic bir musluman bulamazsin ki kitapta yazan butun kurallara %100 uysun, bu yuzden muslumanlik bile milyarlarca farkli versiyona evrilmistir. Dunyada dinlerin varolmamasi pek mumkun degildir cunku insan dusunebilen zeki bir varlik oldugu icin butun bunlar nasil olustu sorusunu mutlaka sorar ve bu sorunun cevabi onun davranislarini bicimlendirir. Bu soruya gelen her cevap bence farkli bir dindir. Ancak eger soru 4 buyuk din olmasa ne olurdu ise belki tek bir din yazilirdi diyebiliriz.

Hayır değil. İnanma isteği gelenekte olabilir. Doğasında var diyorsanız; İlk insandan beri sürmesi lazım.
İlk insanda olup olmadığını sana göre bilmiyoruz ancak bana ve benim inancıma göre ilk insanın da inancı vardı. Ve yüzyıllar öncesine de baktığımızda her zaman inanç vardı. Olmasaydı sizin inanmamanızın da anlamı olmazdı zaten. Bu bile kanıt olarak gösterilebilir çünkü zıtlıklar birbirini ayakta tutar.

Din insanları örgütlemedi. Doğa acımasızdı ki zorunlu olarak iş birliği yaparak beraber yaşamaya başladılar. Karınları doyduktan ve güvenlik sağlandıktan sonra bunlara kafa patlatılmaya başlandı.
O kadar eskiyi kastetmemiştim :). Benim dediğim din ile halka moral verip çalışmalarını sağlamaktı. Ve sözden çıkmamalarını.

İlk insanda olup olmadığını sana göre bilmiyoruz ancak bana ve benim inancıma göre ilk insanın da inancı vardı. Ve yüzyıllar öncesine de baktığımızda her zaman inanç vardı. Olmasaydı sizin inanmamanızın da anlamı olmazdı zaten. Bu bile kanıt olarak gösterilebilir çünkü zıtlıklar birbirini ayakta tutar.
Biz burada inançları değil gerçekleri tartışıyoruz. Bence dinler bir gelenek. İnsanın içinde olması olağanüstü bir söylem.
Aynı dilin doğuştan geldiğini söyleyenler gibi. Nasıl ki dil doğuştan gelmiyorsa, din de doğuştan gelmiyor. Sonradan kazanılana bir eylem.
O kadar eskiyi kastetmemiştim :). Benim dediğim din ile halka moral verip çalışmalarını sağlamaktı. Ve sözden çıkmamalarını.
Aynen buna katılıyorum. Din çoğu zaman bir yönetim aracı olarak kullanıldı.

Dinler olmasaydı daha iyi olabilirdi. Ahlak kuralları dediğiniz şey dinlerden çok çok önce ortaya çıkmış bir şey. "Sen benim kadınıma dokunma, ben de seninkine dokunmayayım." veya "Malıma dokunma, ben de seninkine dokunmayayım." gibi kurallar dinlerin çıkışından çok öncesinde de vardı. Insanlar, dinler var olmadan da önce beraber yürüdüler, gruplar kurdular ve yaşadılar. Dinler ve tanrılar ise gördükleri şeyleri yanlış anlamaları nedeniyle tetiklenen bir yangın gibi oldu. Bu yangın günümüze kadar büyüdü ve söndürülmesi gerek.

Artı -1 Eksi
Din tartışmasının bir anlamını olduğunu düşünmüyorum. Ateist biri hala ateist olacaktır çünkü. Mantıklı açıklama yapsan bile.

Artı -1 Eksi
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı