Diplomalı vs Diplomasız Yazılımcı

Makaleler
45
Yazılımla uğraşmaya başladım. Bir yere gittim ve bir kadın insan kaynakları görevlisi: "Diplomasız anca asgari ücret kazanırsın. Alaylı yazılımcılar iyi yerlere gelen var. Ama istisna." şeklinde konuştu.

Sizce nasıl bir şey? Olmayacaksa boşuna emek vermek istemiyorum alaylı yazılımcı olarak. Bir yerde profesör öğretiyor. Alaylı yazılımcıda kendin öğreniyorsun. Alaylı yazılımcıda başın sıkıştığı zaman soracak sadece forumlar oluyor. Ancak üniversite de hoca var. Kafam karıştığında gidebilecek bir hocam var. Mesela C#'ta, for, do while konularını tek tek sorunları araştırmak 2 gün sürer. Hocanın yanına gidersin 4-5 saatte bitirir.

İşte bunları düşünüyorum. Yazılımı bırakmak istemiyorum. Üniversiteye gitmek gerek var mı? Aslında üniversite okumak iyi olur mu diye düşünüyorum. Ders temelim yok ve o yüzden kazanamam. Bari alaylı yazılımcı olayım dedim. Doğru bir şey mi bu? Şimdi de emeklerim boşa gitmesin.

Yazılım yapıyorum; bunda irade gösterip çalışıyorum. Ama üstte yazdığım gibi ders temelim yok. Dün yazılımdan 30 tane video baktım. Netten araştırdım ve buldum. Biraz hararet bastı. Ama sonunda buldum. Mesela orada bir hoca olsaydı daha rahat çözerdim.

Alaylı yazılımcı olarak evde öğrenmem işe yarar mı? Bunu meslek olarak yapacağım. Dersi yapamıyorum. Ayrıca tekrar dediğim gibi ders temelim yok. Yazılıma başlayalı 4. günüm. Aklımda soru işaretleri var. Acaba hangisini yapayım diye. Alaylı yazılımcı güzel olarak düşünüyorum. İş bulma konusu ne olacak?

Parası da önemli. Boşuna emek çekmiyor yani. Ona dikkat etmek gerekiyor.

Bir yerde profesör öğretiyor.
Hiçbir şey öğrenmiyorsun orada...

Yazılım alanında üniversiteler sadece ama sadece diploma. Eğer birazcık beyni çalışan biri ise zaten yazılımı rahatça öğrenip kaliteli işler yapabilir.

İşsiz kalmamak adına diploma şart. Sadece o kağıt parçası tüm mevzu. Aldıktan sonra da doğru şekilde portföy doldurmazsan yine işsiz kalma olasılığın çok yüksek.

Hevesliysen ve kendini iyi pazarlayabiliyorsan neden olmasın ki! Diploma dediğin şey eğitimini aldığına dair bir belge bu işi yaptığına dair bir belge değil. Bir sürü tanıdığım kişiler var bilgisayar mühendisliği bitirmiş ama yazılımı yapamadıkları için başka sektörlerde çalışıyorlar. Kendi referanslarını oluşturabilirsin. Kendine web sitesi aç ve çalışmalarını sergile, yazılım ile ilgili bildiklerini paylaş, açık kaynak kodlu projelerini paylaş. Bir şirkete başvuru yaptığın zaman da internet siteni göster ve çalışmalarından bahset.

Orada kadının demek istediği, yazılımda bir yere gelmek istiyorsan lisans diplomasının şart olduğunu belirtiyor. Çoğu iş yeri de hangi üniversiteden mezun olduğuna, yeteneklerine falan bakıyor.

Hocam emin ol profesöre sormakla öğrenilmiyor. Sana ayak üstü bişeyler anlatıyo onuda anlamıyon zaten. Ayrıca Tr de işini ne kadar iyi yaparsan yap bir yerden sonra diploma şart(kendi işinin patronu değilsen tabi). Diploma iş yapıyo anlayacağın.

Çevremde birçok yazılımcı arkadaş var. Okul okumamış olan ile okuyan neredeyse aynı alıyor. İşini ne kadar iyi biliyorsan ve kendini iyi pazarlayabiliyorsan diplomasız da bir yerlere rahat şekilde gelirsin.

Okuluna göre değişir hocaların iyiyse okumak daha mantıklı. Ben iki yıl bilgisayar programcılığı bitirdim ve okuldan hiçbir şey öğrenmedim. Okula başladığımda sıfırdım en ufak bir bilgim bile yoktu. Hocalar herkes liseden bir şey biliyormuş gibi anlatınca koptum gittim zaten. Ne öğrendiysem Udemy ve YouTube videolarından öğrendim. Korona döneminde adam gelmiş admin panelli site yapın diyor bize sadece HTML ve CSS gösterdi. Nasıl yapalım deyince öğrenin araştırın her şey ayağınıza gelmez dedi böyle olunca da insan diyor madem kendimiz öğrenecektik neden geldik buraya o zaman diye. Başka hoca bozuntusu veritabanını oturduğu yerden slaytlardan anlattı. Birkaç kez bilgisayar başına oturtmuş ama ben görmedim yoklamayı takmadığı için dersine gitmeyi bıraktım. Ne demek asgariden fazla alamazsın? Yoldan çevirsin bakalım birini 2 satır kod yazabilecek mi görsün. Evet okul ilk izlenim açısından iyi ama o adamın dolu mu boş mu mezun olduğunu anca icraat yapmaya başladığında öğrenirsin. Yazılım okumakla bilgisayar programcılığı arasında dağlar kadar fark var biliyorum ama hocalar ilgisizse okumanın bir anlamı yok.

Kalan her şey eşitse diplomalı yazılımcı tabii ki. Diplomasız imkansız değil ama gitmeniz gereken yol çok daha uzun ve zorlu. Ulaşabileceğiniz tavan da büyük ihtimalle daha düşük olur.

Bu biraz tartışmalı bir mesele ama şahsen tamamen kendi kendine öğrenmiş bir yazılımcının bilgisinin tam olacağını düşünmüyorum. Olursa da ciddi istisnadır. Mesele heme profesöre sorabilmek değil. Kod yazmak, syntax vs. öğrenilebilir ama yazılım ve bilgisayar bilimi bundan ibaret değil. Doğru düşünce şekli, algoritmalara hakim olmak, temiz kodu anlamak vs. gibi gereklilikleri kendi kendine öğrenmiş yazılımcılarda pek sık göremiyoruz bence.

Ha bu da imkansız değil, çok fazla çevrim içi kaynak var bunları da öğreten. Üst düzey üniversiteler bile derslerini açık olarak paylaşabiliyor. Ama dediğim gibi yol çok daha zor. Potansiyel bir işvereni yeteneğinize inandırmak ya da teknik iş görüşmelerini geçebilmek de zor. Program için kod yazmak, web sitesi düzenlemek vs. istiyorsanız yapabilirsiniz ama. Bu noktada hedeflerinizi iyi düşünün derim.

Okuluna göre değişir hocaların iyiyse okumak daha mantıklı. Ben iki yıl bilgisayar programcılığı bitirdim ve okuldan hiçbir şey öğrenmedim. Okula başladığımda sıfırdım en ufak bir bilgim bile yoktu. Hocalar herkes liseden bir şey biliyormuş gibi anlatınca koptum gittim zaten. Ne öğrendiysem Udemy ve YouTube videolarından öğrendim. Korona döneminde adam gelmiş admin panelli site yapın diyor bize sadece HTML ve CSS gösterdi. Nasıl yapalım deyince öğrenin araştırın her şey ayağınıza gelmez dedi böyle olunca da insan diyor madem kendimiz öğrenecektik neden geldik buraya o zaman diye. Başka hoca bozuntusu veritabanını oturduğu yerden slaytlardan anlattı. Birkaç kez bilgisayar başına oturtmuş ama ben görmedim yoklamayı takmadığı için dersine gitmeyi bıraktım. Ne demek asgariden fazla alamazsın? Yoldan çevirsin bakalım birini 2 satır kod yazabilecek mi görsün. Evet okul ilk izlenim açısından iyi ama o adamın dolu mu boş mu mezun olduğunu anca icraat yapmaya başladığında öğrenirsin. Yazılım okumakla bilgisayar programcılığı arasında dağlar kadar fark var biliyorum ama hocalar ilgisizse okumanın bir anlamı yok.
Bir de çoğu öğretmen kendini geliştirmiyor. Daha iyi alternatifler varken eski bilgileri aktarıyorlar öğrencilere. Hepsi değil ama çoğu öyle, teknolojiyi ve sektörü takip etmiyorlar. Sektörde x kullanılıyorsa hoca y anlatıyor. Okula gitmek istemeyen birisi, okula verilen para yerine bu sektörde olan iyi bir yazılımcıdan birebir ders alması daha mantıklı. En azından sektörde kullanılan teknolojiye ve bilgiye hakim olur.

İyi bir üniversiteden mezun olunca 2-0 önden başlıyorsun. Ha hiç okumadan iş bulman da mümkün ama diploman varken bu işler biraz daha rahat oluyor. Bazı üniversiteler var, iş imkanını bile kendileri sağlıyor. Bir tanıdığım şu anda Koç Üni. Bilgisayar Mühendisliği 3. sınıfta ve CV'si şu andan kabarık durumda. Koç firmalarından birinde staj yapmış, part time çalışmış. Şu anda başka bir şirkette çalışıyor vs. Ha ama şimdi Hakkari Üniversitesi gibi üniversiteler ya da 2 yıllık programcılık bölümleri okumak yerine hiç okumamayı tercih ederdim ben.

Yeni konular

Geri
Yukarı