Diplomasız yazılımcı olmak için diploma yerine ne sunulmalı?

Gömülü yazılım için konuşayım, sertifikalar bir hiçtir. Hatta kendi görüşüm genel olarak sertifikalar sadece insanların kendi kendini kandırdığı bir sistem bana göre.

Projelerde çalışmış olmak ve insanlara çalıştığınız projeleri, projelerin çıktılarını ve kaynak kodlarını gösterebilmek çok daha kıymetlidir. Özellikle gömülü yazılımda böyle ancak eminim ki diğer programcılık alanlarında da böyledir.

Üniversiteye gelince, yukarıda birisi CBÜ okuduğunu belirtip, diplomanın kendini geliştirmeye engel olduğunu belirtmiş. Ben 3 sene boyunca CBÜ'den farklı takımlar ve insanlarla başta Teknofest olmak üzerine ulusal yarışmalarda yarıştım, farklı insanlarla tanıştım. Bu yarışmalar ve çalışmalar sayesinde de sayılı firmalarda staj ve iş imkanı yakalayan pek çok kişi gördüm.

Olay sizin bir şeyleri kovalayıp bir şeyler için emek ve çaba sarf etmenizde. Yarın bir şirketle iş görüşmesine girdiğinizde, karşınızdaki insana bir şeyler sunmanız lazım. Yaptığınız projeler en sağlam referans olur. O projeler sayesinde kendinizi geliştirdiğiniz için girdiğiniz işte de kısa sürede üretken hale gelebilirsiniz, bu da şirket içindeki varlığınızı pekiştirir.

Okuduğunuz okul ise sadece o işi almanızı sağlayabilir.

Geri
Yukarı