Diş apsesi kanal tedavisi 1. seans sonucu

Makaleler
33
Yer
Osmaniye, Türkiye
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
PC: Intel Core 12400F | ASUS Dual RX 6600 | ASUS Prime H610M-K D4 | XPG Gammix D30 2x8 RAM | WD SN570 500GB | FSP Hydro K Pro 500W 80+ | Vento VG10F

GIGABYTE G24F-2 | Logitech G213 | SteelSeries Prime | QP Honeycomb Mousepad | Windows 11 23H2.
Meslek
Öğrenci
Dis apsesi 1. seans oldum. Disimin icerisinde bir seyler soktu, ortasini acti falan. Bu arada lokal anestezi ignesi gercekten hiç agritmiyor. İgneyi batirdi mi niye dusundum yani. Uyusuyor, islemler yapilirken cok hafif agri oldu ve o da dayanabilecek sekilde. Basta curuk oldugu zaman keske gitseydim, cidden korkulacak bir şey yok. Pazartesi pansuman dedi, su an itibaren ve pazartesi dahil yani, toplam 1 hafta sonra da normal seans olacakmis. Biraz uzun surec, yavas yavas dedi. Umarim agrimaz disim ve sag taraftan yemeye calisacagim, (sag tarafta alttaki 1 dis kirik, iyi cignenmiyor, yine de orasi curuk olmadigindan agrimiyor, cunku cidden bu yasima kadar hep sol taraftan yedim, bu da buyuk hata.) Kola vs. icmemeye calisacagim, disimi fircalarsam hafif yapacagim. Bu arada, su an uyusmasina ragmen cok hafif agri var, uyusma etkisi gidince birden agri cokmez inşallah. Dusundugum şey, bu az uykuyla nasıl agzimi acik tutacagim oldu, disime bir şey yapmayi biraktigi an ve hemsirenin disimi temizlemek icin yaptigi seyden sonra hafif hafif yutkunuyordum. Cektirmek yerine kanal tedavisi seansina baslandi, inşallah basarili olur da bir de dis cektirtmek olmasin. (nedeni ise, dry socket diye bir olayi gordum, bu da dis cekilince olabiliyormus, biraz fobi oldu.)

Su an bilmedigim nokta, su an apseyi kesti mi, ne yapti bilmiyorum. Sormadim, uyusma gecince bakacagim. Apseyi kesmediyse bunun problem olacagi anlamina geliyor mu? En sonda mi kesecek?

Eger gidecek varsa umarim yardimci olmusumdur, pansuman ve diger seansta da baska konu acabilirim.

Son düzenleme:
Çorba içmek mi? Ekmekle beraber yemediniz mi? Eger ki sol disimle, yani gecici dolgu yapilan disimle corba ekmek yersem bir şey olur mu? Yoksa yine de Full sag tarafi mi kullanayim? Makarna olur mu?

Sizin muhtemelen tek seansta bitti. Ancak ben de pazartesi pansumandan sonra toplam 1 hafta sonra diger seansta bitecek ya da devam ettirecek herhalde.

Hocam benim de kanal tedavim olmuştu. Benzer işlemler gibi duruyor. Şahsen bana uyuşma bittikten sonra onu yeme falan demedi. Benim sol taraftaki dişimde sorun olduğu için kendi isteğim ile sağ tarafta yedin.

Söylediğim gibi herkesin durumu farklı olabiliyor. Ben kendi yaptığımı söylemiştim. Bence siz arayın içiniz rahatlasın ben burada stres oldum. :D

Dis apsesinde dolgu yapilmaz yaziyor internette. Bana kanal tedavisi yapti, kanal tedavisi dedi sadece, dolgu demedi, kanal tedavisinde yaptiktan sonra gecici dolgu yapilmiyor mu? İnternette de oyle yaziyor, bu yuzden gecici dolgu dedim. Agizimin uyusuklugu iyice gecince bakmaya calisacagim, eger varsa daha kotu oluyormus da doktor kor degilse zaten apseyi gorur, gecici dolgu yapmamis olabilir. Gecici dolgu sonrasinda bir koku falan yaziyor, bende o yok koku. Agri da yok. Galiba gecici dolgu yapmayip sadece temizledi falan mi? Su an buna bakarsak muhtemelen seansin uzamasinin sebebi apseyi gecirmek veya disteki enfeksiyonlari gecirmek olabilir mi? Bu yuzden mi pansuman? Cahilim.

Dis apsesinde dolgu yapilmaz yaziyor internette. Bana kanal tedavisi yapti, kanal tedavisi dedi sadece, dolgu demedi, kanal tedavisinde yaptiktan sonra gecici dolgu yapilmiyor mu? İnternette de oyle yaziyor, bu yuzden gecici dolgu dedim. Agizimin uyusuklugu iyice gecince bakmaya calisacagim, eger varsa daha kotu oluyormus da doktor kor degilse zaten apseyi gorur, gecici dolgu yapmamis olabilir. Gecici dolgu sonrasinda bir koku falan yaziyor, bende o yok koku. Agri da yok. Galiba gecici dolgu yapmayip sadece temizledi falan mi? Su an buna bakarsak muhtemelen seansin uzamasinin sebebi apseyi gecirmek veya disteki enfeksiyonlari gecirmek olabilir mi? Bu yuzden mi pansuman? Cahilim.

Kanal tedavisinde geçici dolgu yapıyorlar. Eğer iltahap var ise ilaç koyup bekletiyorlar. En son bitişde dolgu yapıyorlar. İstersenizde kaplama yaptırıyorsunuz. Yani bende öyle oldu. 15 yaşındayım.

Kanal tedavisinde geçici dolgu yapıyorlar. Eper iltahap var ise ilaç koyup bekletiyorlar. En son bitişde dolgu yapıyorlar. İstersenizde kaplama yaptırıyorsunuz. Yani bende öyle oldu. 15 yaşındayım.

İltihap oldugunu doktor soyledi ve zaten goruyordur apseyi, bu yuzden tekrar demedim. Cunku muayene eden doktor gordu, rontgen cekildi, o zaman gecici dolgu yerine ilac mi koydu? Cunku disimde bir gariplik hissetmiyorum, dolgu olsa bir farklilik olurdu herhalde. Yine ayni seylere dikkat etmeli miyim?

Yani hocam bende iltahap vardı. İlaç koydu. Bir dahaki gidişimde baktı. Tam geçmediği için bir daha gittik.
Gariplik hissedilmiyor. Dolgudan sonra hissedersiniz hissederseniz.

Dikkat konusunda bir şey diyemem ama gene de dikkatli olmakta fayda var.

Yani hocam bende iltahap vardı. İlaç koydu. Bir dahaki gidişimde baktı. Tam geçmediği için bir daha gittik.
Gariplik hissedilmiyor. Dolgudan sonra hissedersiniz.

İlacla kapattigi zaman gariplik hissettiniz mi? Sizde de mi dis eti apsesi vardi? İlk basta muayene eden doktor dis eti apsem oldugunu gordu, ancak muayene edenden farkli bir doktor geldi, muayene eden doktor isten ayrildigi icin. Ama rontgen de gozukmesi lazim, rontgen ekranda acikti, kor degilse zaten dise bir şey yaparken apseyi gorur, bu yuzden de iltihap var demistir, umarim iltihaptan kasti dis eti apsesidir. Bugün seansta sadece dise bir seyle dokunup agriyan yeri soyledim, herhangi bir apse oldugunu soylemedim, gerek olmadigini dusundum. Su an bunu gereksiz mi takiyorum bilmiyorum ama olmasi gerektigi gibi tedavi istiyorum, pansuman icin gidince apse oldugunu soylerim. Muhtemelen yine klasik sacmalamalarim.

@Ahmet06han @vocalliser @kino doktorun yanina gittik. Dis eti apsesine gore mi tedavi ediyorsun deyince soldaki diye mi sordu? Evet dedim, yani buna gore yapmis olmasi lazim kanal tedavisini, cunku haberi var. Antibiyotik yazdirmak isteyince, bu doktor onermedi. Antibiyotikten mi, yoksa bizim tedavimizden mi gecti diye belirlemek icinmis sanirim, dedigine gore. Agrisi olursa, agri kesici icsin dedi. Normalde apse icin antibiyotik kullanilmasi lazim yaziyor ve muayene eden doktor yazdi zaten, ama su anki doktor kullanmasin dedi. Kullanmayacagim bakalim, doktordur, ne dusunuyorsa sef.

Son düzenleme:
İlacla kapattigi zaman gariplik hissettiniz mi? Sizde de mi dis eti apsesi vardi? İlk basta muayene eden doktor dis eti apsem oldugunu gordu, ancak muayene edenden farkli bir doktor geldi, muayene eden doktor isten ayrildigi icin. Ama rontgen de gozukmesi lazim, rontgen ekranda acikti, kor degilse zaten dise bir şey yaparken apseyi gorur, bu yuzden de iltihap var demistir, umarim iltihaptan kasti dis eti apsesidir. Bugün seansta sadece dise bir seyle dokunup agriyan yeri soyledim, herhangi bir apse oldugunu soylemedim, gerek olmadigini dusundum. Su an bunu gereksiz mi takiyorum bilmiyorum ama olmasi gerektigi gibi tedavi istiyorum, pansuman icin gidince apse oldugunu soylerim. Muhtemelen yine klasik sacmalamalarim.

@Ahmet06han @vocalliser @kino doktorun yanina gittik. Dis eti apsesine gore mi tedavi ediyorsun deyince soldaki diye mi sordu? Evet dedim, yani buna gore yapmis olmasi lazim kanal tedavisini, cunku haberi var. Antibiyotik yazdirmak isteyince, bu doktor onermedi. Antibiyotikten mi, yoksa bizim tedavimizden mi gecti diye belirlemek icinmis sanirim, dedigine gore. Agrisi olursa, agri kesici icsin dedi. Normalde apse icin antibiyotik kullanilmasi lazim yaziyor ve muayene eden doktor yazdi zaten, ama su anki doktor kullanmasin dedi. Kullanmayacagim bakalim, doktordur, ne dusunuyorsa sef.

İlaç olduğunu hissetmedim ben. Bende iltahap vardı sadece.

@Ahmet06han @vocalliser doktorla konustum. Dis etimdeki problem, apse mi yoksa sisme mi dedim? Apse olmadigini soyledi, disin icerisinde de mi ne sisme varmis. İcim rahatladi, dis eti apsesi ve dis eti sismesi internetteki fotograflar ayni gozukse de, bendeki sislik kucuk ve oyle acayip agri olmadi yani, ben sadece sisti ve apse oldugunu internetten gorunce gitmistim. Tek apse icin olan belirti, disin nabiz olarak atmasiydi, ates olmasiydi. Ama doktor apse yok dedi. Buna ragmen apseyse de doktorumuza tebrikler. Ben kendim ayirt edemedim apse olup olmadigini, acaba doktor varsa atsam uzakta fark edebilir mi?

Geri
Yukarı