Diş fırçalama önerisi

Ona sacma buna sacma diyerek olmuyor. O zaman Colgate yalan mi soyluyor? Colgate, yemek yedikten 1 saat sonra fircalayin diyor. Sebebi ise otomatik temizlenmesiymis o sürede.

Gargara konusunda emin degilim ama 1 saat konusunda eminim, Colgate soyluyor.
Effect of Brushing the Teeth before and after Meals on... : Journal of International Oral Health
Burada da 30 dakika veya 60 dakika ertelenmesinin hiçbir mantığı olmadığını söyleyen bir makale var hangisine inanalım?
1713633251749.png

Çeviri: Tükürük pH'ı fırçalamadan kısa bir süre sonra normale döneceğinden, dişlerin fırçalanmasının yemekten sonraki 30 ila 60 dakika arasında ertelenmesine gerek yoktur.

https://www.wjoud.com/doi/WJOUD/pdf/10.5005/jp-journals-10015-2340
Bu makaledede şöyle bir tablo var.
1713633521827.png

Effect of Brushing the Teeth before and after Meals on... : Journal of International Oral Health
Burada da 30 dakika veya 60 dakika ertelenmesinin hiçbir mantığı olmadığını söyleyen bir makale var hangisine inanalım?
Eki Görüntüle 2173981
Çeviri: Tükürük pH'ı fırçalamadan kısa bir süre sonra normale döneceğinden, dişlerin fırçalanmasının yemekten sonraki 30 ila 60 dakika arasında ertelenmesine gerek yoktur.

Bu makalede de şöyle bir tablo var.
Eki Görüntüle 2173989

Bilmem hangisine inanalim, Amerikan Dis Hekimleri Birligi Agiz Sagligi Departmani daha guvenilir geldi.

Eki Görüntüle 2173981
Çeviri: Tükürük Ph'ı fırçalamadan kısa bir süre sonra normale döneceğinden, dişlerin fırçalanmasının yemekten sonraki 30 ila 60 dakika arasında ertelenmesine gerek yoktur.

Bu makaledede şöyle bir tablo var.
Eki Görüntüle 2173989

Buna gercek bir dis hekimi soylemesi lazim bence, sen de ben de internetten arastiriyoruz.

Only 50% of the daily ingested fluoride is excreted through the kidneys. The remainder accumulates in bones, the pineal gland, and other tissues. Initial studies on animals showed that fluoride accumulation in the pineal gland led to reduced melatonin production and an earlier onset of puberty.
Epifiz bezi beyinde değil mi? :D Ayrıca elektronik alet kullanmakla bu aynı şey değil. Konuyu dağıtmaya çalışma, yemezler. Kendi attığın çalışmayı düzgün oku önce. Florürün bir kısmı atılır, bir kısmı kalır. O kalan kısım nereye gidiyor? Nerede depolanıyor? En ufak fikrin var mı?
Fluoride exposure is thought to have both short-term and long-term effects, especially when exposure occurs during critical points in development. Researchers are concerned that chronic low-level fluoride exposure could lead to lifelong deficits in intelligence as well as future mental health issues [11,12,13]. Moreover, concern for this exposure grows as the exact pathogenesis for fluoride exposure is not currently known. While factors such as genetics and iodine levels in the body may impact the potency of exposure impacts [11,13], more research is needed to determine exactly what leads to susceptibility. Several published articles have postulated that fluoride could be producing alterations in mitochondrial DNA; mitochondrial DNA has many implications in various mental disorders.
Tüh ya, uzun vadede zararlıymış, kim bilebilirdi ki?
Vah vah, beyin ve beyincikte de birikiyormuş. Çok pardon. 😢
Akıl kabiliyetlerini de azaltıyormuş, vay be.
Bak benim güzel kardeşim sen şunu anlamıyorsun. Her şeyin zaten vücutta fazlası zarar verecek sana. Altta arkadaş sana çok güzel açıklamış detaylarını. Vücuduna zarar verecek florür seviyenie ulaşman için 5 6 tüp diş macunu yemen lazım diyorum hala bana yok birikince epifizde soru oluyomuş diyorsun. Röntgene girerken bu zararlı ben girmem diyor musun mesela ? Hayır çünkü kısa vadede zararı yok ve getirisi götürüsünden fazla. Teknolojiyi bununla kıyaslama demişsin ancak tamamen aynı şey. Tek fark teknolojik aletleri kullanırken zevk alıyorsun ve aldığın zarar umrumda olmuyor keza onların da kısa vadede bir zararı yok. Saçma şeylere takılmayıp hayatınızdaki asıl kötü alışkanlıkları değiştirmektense hala yok o birikse salak olurum. Şu birikse bu olurum demekke meşgulsün.

Örnek olarak vücudunda potasyum birikse kalp krizinden gidiyorsun. Potasyum almayı da bıraktın mı ? Fazla tuz alman da kalp sağlığın için zararlı. Sanırsam tuz da almıyorsun. Kızartma yapılan her besin kanser ihtimalini artırıyor. Onu da bıraktın sayıyorum. Mangal mesela; direkt kanderojen etkisi var. Mangal yapıp kebap gömmeyi de bıraktın o zaman. Yine mavi ışık örneğini veriyorum. Gözlerine zarar veriyor, uyku düzenini bozuyor. Saldın mı ekrana bakmayı ? Rafine şeker; 0 yarar her türlü dengeyi bozan bir şey. Baklava yemeyi bıraktın o zaman. Dengesiz öğünler. Tek taraflı olarak yediğin öğünler kan şeketi dengeni alt üst ediyor mesela sanırsam artık öğünlerini de karbohidrat protein ve sağlıklı yağları dengeleyerek düzenliyorsun. Gluten almıyorsun, koruyucu tüketmiyor; paketli gıda almıyorsun. Plastik şişelerden su içmeyip mikroplastik birikimi yapmıyorsun vücudunda. Hava temizleyici kullanıyor ya da havası nispeten daha temiz yerlerde yaşayıp akciğer kanseri riksini minimize ediyorsun. Yok pardon sen florür birikmesi zararlı diye asla alamayacağın dozda olmasına rağmen dişlerini korumasından vazgeçip diğerlerini umursamıyordun :).

Bak benim güzel kardeşim sen şunu anlamıyorsun. Her şeyin zaten vücutta fazlası zarar verecek sana. Altta arkadaş sana çok güzel açıklamış detaylarını. Vücuduna zarar verecek florür seviyenie ulaşman için 5 6 tüp diş macunu yemen lazım diyorum hala bana yok birikince epifizde soru oluyomuş diyorsun. Röntgene girerken bu zararlı ben girmem diyor musun mesela ? Hayır çünkü kısa vadede zararı yok ve getirisi götürüsünden fazla. Teknolojiyi bununla kıyaslama demişsin ancak tamamen aynı şey. Tek fark teknolojik aletleri kullanırken zevk alıyorsun ve aldığın zarar umrumda olmuyor keza onların da kısa vadede bir zararı yok. Saçma şeylere takılmayıp hayatınızdaki asıl kötü alışkanlıkları değiştirmektense hala yok o birikse salak olurum. Şu birikse bu olurum demekle meşgulsün.

Örnek olarak vücudunda potasyum birikse kalp krizinden gidiyorsun. Potasyum almayı da bıraktın mı ? Fazla tuz alman da kalp sağlığın için zararlı. Sanırsam tuz da almıyorsun. Kızartma yapılan her besin kanser ihtimalini artırıyor. Onu da bıraktın sayıyorum. Mangal mesela; direkt kanderojen etkisi var. Mangal yapıp kebap gömmeyi de bıraktın o zaman. Yine mavi ışık örneğini veriyorum. Gözlerine zarar veriyor, uyku düzenini bozuyor. Saldın mı ekrana bakmayı ? Rafine şeker; 0 yarar her türlü dengeyi bozan bir şey. Baklava yemeyi bıraktın o zaman. Dengesiz öğünler. Tek taraflı olarak yediğin öğünler kan şeketi dengeni alt üst ediyor mesela sanırsam artık öğünlerini de karbonhidrat protein ve sağlıklı yağları dengeleyerek düzenliyorsun. Gluten almıyorsun, koruyucu tüketmiyor; paketli gıda almıyorsun. Plastik şişelerden su içmeyip mikroplastik birikimi yapmıyorsun vücudunda. Hava temizleyici kullanıyor ya da havası nispeten daha temiz yerlerde yaşayıp akciğer kanseri riskini minimize ediyorsun. Yok pardon sen florür birikmesi zararlı diye asla alamayacağın dozda olmasına rağmen dişlerini korumasından vazgeçip diğerlerini umursamıyordun :).
Arkadaşın yukarıda dediği gibi tek sorun yaratan kimyasal florür değil zaten. Florüre ek olarak bir sürü kimyasal daha alıyorsun. Belli bir yerden sonra sorun yaratacak florür seviyesine geliyor kullana kullana. Ayrıca glutenin zararını anlayamadım eğer gluten hassasiyetin veya çölyak hastalığın yoksa. Ayrıca bahsettiğin konuların bununla alakası dahi yok. Florürü her diş fırçalamanda alıyorsun (günde 2 kere en az), her gün kızartma veya mangal mı yapıyorsun? Kötü alışkanlıkları değiştirmelisin zaten. Tuzu, şekeri, mavi ışığı, mangalı azaltmalısın. Ona bakarsak her şeyin fazlası zarar, suyun bile. Bir ay florürlü, bir ay florürsüz diş macunu mu kullanacaksın? :D Öyle biri gördün mü? Neyse, dediğim gibi tek sorun yaratan şey florür değil. Direkt Biomed gibi doğal macunlar kullanılmalı. Çoğunun %98'i doğal oluyor. Florürün uzun vadede biriktiğini, aptallaştırdığını vs. hepsini kanıtladım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşın yukarıda dediği gibi tek sorun yaratan kimyasal florür değil zaten. Florüre ek olarak bir sürü kimyasal daha alıyorsun. Belli bir yerden sonra sorun yaratacak florür seviyesine geliyor kullana kullana. Ayrıca glutenin zararını anlayamadım eğer gluten hassasiyetin veya çölyak hastalığın yoksa. Ayrıca bahsettiğin konuların bununla alakası dahi yok. Florürü her diş fırçalamanda alıyorsun (günde 2 kere en az), her gün kızartma veya mangal mı yapıyorsun? Kötü alışkanlıkları değiştirmelisin zaten. Tuzu, şekeri, mavi ışığı, mangalı azaltmalısın. Ona bakarsak her şeyin fazlası zarar, suyun bile. Bir ay florürlü, bir ay florürsüz diş macunu mu kullanacaksın? :D Öyle biri gördün mü? Neyse, dediğim gibi tek sorun yaratan şey florür değil. Direkt Biomed gibi doğal macunlar kullanılmalı. Çoğunun %98'i doğal oluyor. Florürün uzun vadede biriktiğini, aptallaştırdığını vs. hepsini kanıtladım.
Sana daha fazla cevap vermiyorum çünkü dediklerimden hiçbir şey anlamıyorsun zaten. Sen florürlü diş macunu kullanma kardeşim. Bu arada gluten pek yararı olmayan bir şey. Bağırsaklarına da yapışıp sindirim konusunda düzensizliklere yol açıyor. 1 ay gluteni kesersen farkı görebilirsin.sen üstüne alınan tüm florürün tutulduğunu düşünüyorsun fazlalık olanı atılıyor bir şekilde zaten.

Sana daha fazla cevap vermiyorum çünkü dediklerimden hiçbir şey anlamıyorsun zaten. Sen florürlü diş macunu kullanma kardeşim. Bu arada gluten pek yararı olmayan bir şey. Bağırsaklarına da yapışıp sindirim konusunda düzensizliklere yol açıyor. 1 ay gluteni kesersen farkı görebilirsin.sen üstüne alınan tüm florürün tutulduğunu düşünüyorsun fazlalık olanı atılıyor bir şekilde zaten.
Çoğunun atıldığını ben de biliyorum ama geri kalanı neremize gidiyor diye hiç düşündün mü?

Florürlü diş macunu kullanılmaz diyorsunuz da asıl florürlü kullanılır.
Her şeyin fazlası zararlı gün içinde de 5mg florür almalıyız.
Diş macunlarında ortalama 1450PPM florür bulunur (ppm nedir? Ppm, mg cinsinden çözünenin; litre cinsinden çözeltiye oranıdır)
Hesapladım diş macunlarında 1450 ppm florür bulunur bir diş macunu ortalama 75 ML'dir.
17138966999283780885313432725610.jpg

Yani 75 ML diş macununda yuvarlak hesap 109 mg florür var (diş macununda çözünen florürdür, toplam çözelti de diş macunudur)
Diş macununda ise her 1 ML'de yuvarlak hesap 1, 5mg florür var ama dişlerimizi fırçalarken (diş fırçasına 1ML macun sıktığınızı varsaydım ama daha az sıkıyorsunuzdur) yutmadığımız sürece o 1, 5Mg'nin tamamı kana karışmaz hatta diş macunlarında "Yutmayınız" diye ibare bulunur ya da adını vermeyeyim "Günde 3 defadan fazla kullanmayınız diye de ibare bulunur"
Yapılan deneylerde ise diş fırçalama esnasında kana karışan florür miktarı 0, 3mg hadi bunu da yuvarlayalım 0, 5mg olsun günde 2 kez diş fırçalıyorsunuz desek diş fırçalarken kana karışan florür miktarı günde 1mg oluyor günlük ihtiyacınızın 1/5'i

kimya gerçek hayatta ne işimize yarayacak sorusuna da cevap vermiş olduk bir nevi

Ben dişlerimi nasıl fırçalıyorum?
Şarjlı diş fırçası ve florürlü bir diş macunu ile ağzımın her çeyreğini 30sn fırçalıyorum fırçaladıktan sonra macunu tükürüp su ile çalkalayıp alkolsüz gargara ile gargara yapıyorum.

20240423_213212.jpg

Onu tükürüp-ağzımı çalkamadan-bırakıyorum

Son düzenleme:
Çoğunun atıldığını ben de biliyorum ama geri kalanı neremize gidiyor diye hiç düşündün mü?
Kemiklerin için gerekli olduğu için kemiklerine gidiyor ? Bu arada haberin olsun ben tıp okuyorum. Normalde sana eser elementler ile ilgili ders materyallerini atarım ancak hem hocamın izni yok hem de anlayacağını sanmıyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı