Diş hekimliği mi mühendislik mi?

Pyramus

Centipat
Katılım
3 Mayıs 2020
Mesajlar
15
Daha sıralamalar açıklanmasa da kendime bir yol haritası çizmek istediğim için tahmini bir sıralamayla diş hekimliği ve mühendisliğin tutabileceğini düşünüyorum. Normalde tıp istiyordum ve doğuda bir tıp tutsa bile giderim diyordum. Hem mesleğin garantisinden hem de sevdiğim bir iş olmasından dolayı. Diş hekimliği pek düşünmüyordum, tıp olmaza bilgisayar mühendisliğine giderim diyordum küçük bir yazılım geçmişim olduğu için. Şu anda IE tıpın tutması çok zor olduğundan meslek araştırmaya başladım ve diş hekimliğine bir şans vermek istedim. Meslek genel olarak hoşuma gitti, zaten sağlık alanında çalışmayı da istiyordum. Ama çok fazla fakülte açılması ve atamaların çok az olması nedeniyle işiz diş hekimleri olabileceğini gördüm. Bu yıl diş hekimliğine girersem 5 yıl sonra işsiz kalır mıyım? İşsiz kalmamak için kendimi nasıl geliştiririm? Ve bilgisayar mühendisliği ile karşılaştırılınca hangisinde meslek hayatında daha rahat ederim? Diş hekimi olarak yurt dışına çıkmak istersem ne yapmalıyım? Bu gibi sorulara yanıt verebilirseniz çok mutlu olurum. Birkaç gündür kafayı yemek üzereyim sadece tıp kazanmak işsiz kalmamak demek ve diğer tüm mesleklerde işsiz kalmak gibi bir sorunu da düşünmek gerekiyor. Şimdiden teşekkürler.
 

anchovy00

Picopat
Katılım
5 Aralık 2020
Mesajlar
285
Çözümler
1
Diş hekimliği okursanız işsiz kalacağınızı düşünmüyorum. Kendi muayenehanenizi açabilirseniz çok güzel paralar kazanırsınız. Mühendislikte kendinizi ne kadar geliştirirseniz kariyeriniz o kadar ileri gider.
 

mchthrkn

Hectopat
Katılım
11 Ağustos 2016
Mesajlar
115
Açıkçası yazının hepsini okuyamadım kusura bakmayın ama diş hekimi olursanız işsiz kalma gibi bir durumunuz olmaz. Önümüzdeki altı yedi sene böyle bir durum gözükmüyor. Hiç mi bir şey yapamadınız? Klinik açmak isteyen teknisyenler oluyor ve mecburen hekime ihitiyaç duyuyor. O şekikde yine çalışırsınız.
 

Quantum9

Centipat
Katılım
10 Kasım 2020
Mesajlar
3.746
Makaleler
7
Çözümler
7
Yer
Beşiktaş / İstanbul
Diş hekimliğinde kendi muayehanenizi açmak şart diyebilirim. Devlette kontenjan çok az diş için. Mühendisliğe gelirse, Bilgisayar bölümü ülkemizde pek bir iş imkanına sahip değil. Makine mühendisliği tavsiyemdir, illa mühendislik yazacaksanız, makine den şaşmayın derim Robotlaşan ve Endüstri 5.0 a geçmeye başlayan dünyada önemli yere sahip bu dal.
 

Osmik41

Hectopat
Katılım
18 Ağustos 2015
Mesajlar
134
Çözümler
2
Bilgisayar mühendisliği için bir şey diyemem ama ben makine mühendisliğinde okuyorum. Katıldığım söyleşilerde belli (Catia, Ansys gibi) çizim programlarına hakim olan kişilerin iş başvuruların çok daha önde olduklarını hatta mülakata bile alınmadan işe alındığını ayrıca maaş sıkıntıları çekmedikleri, çalışırken sosyal aktivitelerede gayet güzel zaman ayırabildikleri söylendi.
Bunları da göz önünde bulundurmanı tavsiye ederim.
 

abalta

Decapat
Katılım
24 Aralık 2018
Mesajlar
144
Babam doktor, ben tercih yaparken diş hekimliği yaz demişti o derece ama ben bilgisayar mühendisliği istediğimden onu yazdım. 2012 de üniversiteden mezun oldum. Şu an yazılım sektörü de kan ağlıyor çünkü deneyimli adamların hepsi yurt dışına gitti. Evet, yazılım seçersen yurt dışı opsiyonun var ama diş hekimliği de garanti meslek artık kredi çekip klinik açsan sadece akrabalara bile iş yapsan yine kazanıyorsun. Önemli olan hasta bağlamak. Dişçiye gittiğinde zaten seni elinde tutmak için hemen kontrol randevusu falan veriyorlar.

Şunu da ekleyeyim Türkiye'de yeni mezun bir mühendisin ilk başta bir doktor ya da bir diş hekimi kadar kazanması da çok zor.
 
KS
Pyramus

Pyramus

Centipat
Katılım
3 Mayıs 2020
Mesajlar
15
Diş hekimliği sonrası doktora, yüksek lisans yaparsam ve akademisyen olmazsam bana çok büyük katkısı olur mu ? Diş hekimliğinde mezun olunan üniversite fark eder mi? Buna da fikir belirtirse bilen arkadaşlar çok güzel olur
 
Yukarı