Dış ticaret bölümü iş bulma bakımından iyi mi?

Daha fazla  
Dış ticaret bölümü iş bulmak açısından kolay mı? İngilizceyi ana dilin gibi bilmek gerektiğine dair bir yazı okumuştum.

1) Dış ticaret bölümü okuyan ne iş yapar?

2) Her şirkette kolayca iş bulabilir mi?

3) Yurtdışına gidebilir mi?

4) Şirketlere daha kolay geçiş yapmak için, 2 yıllığı bitirip 2 yıllık daha mı okumam gerek?

5) Dedikleri gibi, İngilizceyi ana dilin gibi en ince ayrıntısına kadar bilmek mi gerekiyor? Kaç senede öğreniliyor?

Düşük maalesef. Bir değil birkaç tane dil bilirseniz elbette iş bulma olasılığınız da artar.

* Firmalarda ithalat ihracat satış işlerine bakarlar.

* Deneyim önemli bu sektörde. Tak diye iş bulamazsın ama önü açıktır.

3) Yurtdışına gidebilir mi?
* Firmadan firmaya değişir. Bazı firmalar sürekli yurtdışına gönderir elemanlarını müşterilerine ve fuarlara vs.

4) Şirketlere daha kolay geçiş yapmak için, 2 yıllığı bitirip 2 yıllık daha mı okumam gerek?
* 4 yıllık eğitim daha avantajlı olur.

5) Dedikleri gibi, İngilizceyi ana dilin gibi en ince ayrıntısına kadar bilmek mi gerekiyor? Kaç senede öğreniliyor?
* Bütün müşterilerin yabancı olacağı için dil bilgisi çok önemlidir. Birden fazla dil bilirsen iş bulma imkanın daha yüksek olur.

Düşük maalesef. Bir değil birkaç tane dil bilirseniz elbette iş bulma olasılığınız da artar.

Boş yere mi okumuş olurum yani, bu bölümü okursam? En azından ticari yönden insanı ilerletmez mi?

* Firmalarda ithalat ihracat satış işlerine bakarlar.

* Deneyim önemli bu sektörde. Tak diye iş bulamazsın ama önü açıktır.

3) yurt dışına gidebilir mi?
* Firmadan firmaya değişir. Bazı firmalar sürekli yurt dışına gönderir elemanlarını müşterilerine ve fuarlara vs.

* 4 yıllık eğitim daha avantajlı olur.

* Bütün müşterilerin yabancı olacağı için dil bilgisi çok önemlidir. Birden fazla dil bilirsen iş bulma imkanın daha yüksek olur.

@revivality Bey, yukarıda yorum yazan kullanıcıların dediği gibi, iş olanağı az mı? Kontenjan dolmadığından dolayı da 4 yıla tamamlar tamamlamaz bir şirkette iş bulabilir miyim Allah'ın izniyle?

@Revivality Bey, yukarıda yorum yazan kullanıcıların dediği gibi, iş olanağı az mı? Kontenjan dolmadığından dolayı da 4 yıla tamamlar tamamlamaz bir şirkette iş bulabilir miyim Allah'ın izniyle?

Hiçbir bölümde okulu bitirdikten hemen sonra iş bulunabilir diye bir garanti olamaz. Dış ticaret elemanlarında maalesef deneyim çok önemli. Deneyimsiz elemanı pek işe almak istemiyor ancak işkur'a başvurup illaki bir iş bulursun diye tahmin ediyorum.

Hiçbir bölümde okulu bitirdikten hemen sonra iş bulunabilir diye bir garanti olamaz. Dış ticaret elemanlarında maalesef deneyim çok önemli. Deneyimsiz elemanı pek işe almak istemiyor ancak işkur'a başvurup illaki bir iş bulursun diye tahmin ediyorum.

Bölümün kontenjanları dolmuyor büyük ihtimalle iş yapmaz o bölüm

Bu bölüm kişisel hayatını biraz da olsa kısıtlıyor mu? Sosyal Medyada ve Oyun oynayarak vakit geçirdiğim zamanlar oluyor. Günün belli vakitleri dil öğren, şuraya çalış şunu yap gibi çok uğraştıran bir bölüm mü?

Dış Ticaret bölümünün asıl avantajı, DGS ile tercih edilebilecek bölüm skalası çok geniş ve DGS ile Eşit Ağırlık (İİBF) bölümlerini kazanmak YKS'ye göre daha kolay olduğu için DGS'ye orta seviye çalışıp orta-üst seviye bir Üniversite kazanabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı