Discord güvenli mi?

Araştırmanın ve bilginin önemini sayenizde bir kez daha anladım. Yeni bir göz ardı edecek üye oldu.

Hocam aslında biraz önce gizlilik politikasını okudum sanırsam paylaşıyorlar. Kusura bakmayın Privacy Policy | Discord sizde bir okuyun isterseniz paylaşıldığı yazıyor yanlış anlamadıysam bir daha araştırmadan bir şey cevaplamam.

@ValveAdalet Lütfen araştırmadan yazmayın. Gizlilik politikasını okursanız fark edersiniz. Temel bilgileri topluyor, bir de isterseniz belli başlı kişiselleştirmeler için bilgi toplama ayarını açabiliyorsunuz. Temel bilgileri tabii ki toplayacak. Bu bir bulut tabanlı mesajlaşma uygulaması, her uygulamayı kapattığınızda bütün arkadaş listenizin v.s gitmesini mi istiyorsunuz?

@ValveAdalet Lütfen araştırmadan yazmayın. Gizlilik politikasını okursanız fark edersiniz. Temel bilgileri topluyor, bir de isterseniz belli başlı kişiselleştirmeler için bilgi toplama ayarını açabiliyorsunuz. Temel bilgileri tabii ki toplayacak. Bu bir bulut tabanlı mesajlaşma uygulaması, her uygulamayı kapattığınızda bütün arkadaş listenizin v.s gitmesini mi istiyorsunuz?
İşimizi geliştirdikçe, işletmeler ya da mal varlıkları satıp alabiliriz. Şirkete ilişkin bir satış, birleşme, yeniden yapılanma, iflas, tasfiye ya da benzer bir durumda, sizin bilgileriniz nakledilen mal varlıklarının bir parçası olabilir. Diye yazıyor sitede.

Hocam uygulamayı ilk kez duyuyorum. Ama Discord da %99 güvenli %1 IDE kandırmaya çalışanlar çok olanlar için vermedim.
Ben de discord kullanıyorum, zaten bu kadar veri kullanmayı her firma yapıyor, bu servisi size bedava ve reklamsız veriyorlarsa bundandır zaten. Ayrıca çok daha pratik discord.

Bazı yerlerde Discord'un veri çaldığını ve kapalı olsa bile arkada başka şeyler çalıştırdığına dair bir şeyler görmüştüm. Ve bir yerde de tarayıcıdan girmenin daha güvenli olduğunu görmüştüm. Sizce bunlar doğru mudur? Hem tarayıcıdan girince FPS'e etkisi daha az oluyor gibi geldi bana.
Bence güvenilir, hem discord napsın senin verini.

Güvenli.

İsterseniz gizlilik politikası.

TOPLADIĞIMIZ BİLGİLER​

Hizmetler üzerinden bizimle etkileşim kurduğunuzda, aşağıda detaylı olarak açıklandığı üzere sizden bilgi topluyor olabiliriz:

Sağladığınız Bilgiler: Söz konusu bilgileri kendi isteğinizle sağladığınızda sizden bilgi toplarız: ör. Hizmetlere erişim sağlamak üzere kaydolduğunuzda ya da belli başlı Hizmetleri kullandığınızda. Topladığımız bilgiler arasında, bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla, kullanıcı adı, e-posta adresi ve sohbet özelliği yoluyla gönderdiğiniz herhangi bir mesaj, görüntü, geçici VOIP verisi (yalnızca haberleşme teslimini etkinleştirmek için) ya da herhangi bir içerik yer alabilir.

DİĞER BİLGİLER:​

• Otomatik Olarak Topladığımız Veriler: Hizmetler aracılığıyla bizimle etkileşim kurduğunuzda, IP adresi, cihaz kimlik bilgisi ve Hizmetler içerisindeki faaliyetleriniz gibi birtakım bilgileri alır ve depolarız. Bu gibi bilgileri depolayabiliriz ya da bu bilgiler bağlı şirketler, temsilciler ya da hizmet sağlayıcılarının sahip olduğu ve muhafaza ettiği veri tabanlarında yer alabilir. Örneğin; ziyaretçileri Discord’a yönlendiren sitelerin yanı sıra, Sitemiz ziyaretçilerinin toplam sayısı, kullanıcıların göndermiş olduğu mesaj sayısı gibi şeyleri izlemek için Hizmetler bu gibi bilgileri kullanabilir ve başka bilgilerin de yer aldığı bir havuza ekleyebilir.
  • Kümelenmiş Bilgiler: Hizmetler’in kullanıcılarını daha iyi anlamak ve bu kullanıcılara daha iyi hizmet sağlamak amacıyla devam eden çabalarımızın bir parçası olarak, toplanan bilgilere bağlı olarak müşterilerimizin demografik istatistikleri, ilgi alanları ve davranışları hakkında araştırmalar yapabiliriz. Bu araştırma kümeye dayalı olarak toplanabilir ya da incelenebilir ve bu küme verileri bağlı kuruluşlarımızla, temsilcilerimizle ve iş ortaklarımızla paylaşabiliriz. Ayrıca, hizmetlerimizi mevcut ve olası iş ortaklarımıza ve diğer yasal amaçlarla başka üçüncü taraflara açıklamak üzere, kümelenmiş kullanıcı istatistiklerini açıklayabiliriz.
  • Diğer Hizmetler yoluyla Bilgilendirme: Diğer hizmetlerde de bilgilerinizin toplanmasına yönelik bize izin verebilirsiniz. Örneğin, Facebook ya da Twitter gibi sosyal paylaşım hizmetlerini (“SPH”) Discord hesabınıza bağlayabilirsiniz. Bu hesaplardan bağlanırsanız böylece, bu hesaplardan bilgilerinizi alabiliriz (ör. arkadaşlarınız veya bağlantılarınız).
  • Çerezler: Hangi hesaptan oturum açtığınız ve bildirim ayarlarınız gibi yerel bilgisayar ayarlarınızı takip etmek için çerezler ve benzer teknolojilerden faydalanmaktayız. Çerezler; sitelerin ya da hizmetlerin tarayıcınız ya da cihazınızda açtığı ve bir sonraki ziyaretlerinizde okunabilen veri parçalarıdır. Hizmet’e yeni özellikler eklendikçe ek verileri korumak için çerez kullanımımızı genişletebiliriz. Ayrıca, web işaretçisi ve tek piksel gif’ler gibi teknolojileri sistem tarafından gönderilen açık tarifeler gibi günlük verileri kaydetmede kullanıyoruz.
  • Hizmetlerimizi kullanmanızla ilgili belirli bilgileri toplamak için Google Analytics gibi çerezleri kullanan üçüncü taraf web sitesi analitik araçlarını sitemizde kullanabiliriz. Ancak, tarayıcı ayarlarınızı değiştirme yoluyla çerezleri kapatabilirsiniz. Çerezleri kapatmak için izlenmesi gereken yöntemlere ilişkin detaylı bilgiye İnternet tarayıcı sağlayıcınızın web sitesinden yardım ekranınız aracılığıyla ulaşabilirsiniz.
  • Reklamlar: Hizmetimizin reklamını diğer uygulamalarda ya da web sitelerinde görebilirsiniz. Bu reklamlardan birine tıklayıp Hizmetimizi yükledikten sonra, Hizmet kullanıcısı olacaksınız. Twitter ve Facebook’u içeren (ve Yazılım Geliştirme Kitleri (SDK) Hizmetimize entegre olan) reklam platformları Hizmet dışında reklam kampanyalarının en iyi hale getirilmesi için bilgi toplayabilir.

Google bile veri topluyor, şu an veri toplamayan hiçbir program, tarayıcı, işletim sistemi, İSS, telefon veya arama motoru bulunmuyor, o yüzden Discord'un da veri toplamasına pek takılmamak gerekir, onun dışında ise güvenilir. Girdiğiniz sosyal medyalar, devlet ve bankacılık uygulamaları da topluyor, o yüzden veri topluyor olabilir evet, Discord toplamasa bile diğer saydıklarım sizin iç çamaşır modeline kadar biliyordur.
Veri toplamayan tarayıcı : Ungoogled- Chromium
Veri Toplamayan İşletim Sistemi : Veri toplamayan bir sürü GNU/Linux dağıtımı var.
Arama Motoru : DuckDuckGo,Startpage,Ecosia...
Veri toplamayan Telefon : GrapheneOS kurarsanız telefona veri toplamaz.
Veri Toplamayan İSS bilmiyorum ama hepsine bulunmuyor demişsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı