Discord'da birisiyle sövüştük

Delil olarak kayıt etmek suç değildir.
Kaydın delil olabilmesi için hukuki kurallar ihlal edilmemelidir. Hukuki kurallar ihlal edilerek alınan deliller bir önem teşkil etmez ve hatta bu yüzden dava sebebi olabilir. Yanlış hatırlamıyorsam eşinin başka bir kadınla kendini aldattığını kanıtlamak isteyen bir kadın eşinin mesajlaşma geçmişine illegal yollarla ulaşmış ve kendi davası düştüğü gibi eşi tarafından açılan özel hayatın gizliliği suçlaması bulunan davada suçlu sayılmıştı.

Bende aslında onu demek istemiştim. Normal bir ses kaydı değil bu herif bildiğin anne bacı sövüyor diyor.

Delillerin yok olabileceği ve bir daha kanıtlanamayacağı acil durumlarda alınan ses kayıtlarının hukuki geçerliliği bulunmaktadır. Yani isterse dava açabilir arkadaş ama açacağını düşünmüyorum.

Delillerin yok olabileceği ve bir daha kanıtlanamayacağı acil durumlarda alınan ses kayıtlarının hukuki geçerliliği bulunmaktadır. Yani isterse dava açabilir arkadaş ama açacağını düşünmüyorum.
Konuşmalar kayıt edilmediği sürece daima kaybolur. O zaman her durumda kayıt alabiliriz. Ben yanlış anlamadıysam dediğinizden böyle bir çıkarım yapabilirim. O zaman nasıl oluyor da ses kaydı yasal olmuyor?

TCK m.133 şu şekildedir; “Kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları, taraflardan herhangi birinin rızası olmaksızın bir aletle dinleyen veya bunları bir ses alma cihazı ile kaydeden kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Konuşmalar kayıt edilmediği sürece daima kaybolur. O zaman her durumda kayıt alabiliriz. Ben yanlış anlamadıysam dediğinizden böyle bir çıkarım yapabilirim. O zaman nasıl oluyor da ses kaydı yasal olmuyor?

Dostum, ses kaydı almak kayıdı aldığın kişiden izin alman gerekiyor. Sadece basın mensupları direkt kayıt alabiliyor diye biliyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı