Dişi kuşum erkek kuşumun kafasını yardı

Nida hanne

Femtopat
Daha fazla  
Benim 2 tane mubahabbet kuşum var. Dişi mia 7 aylık erkek rıfkı 1 yaşına yakın o da. 5 aydır bizdeler ve az da olsa kavga ediyorlardı mia rıfkı ya arada bağırıyordu ama iyi anlaşıyorlardı ama mia yavaş yavaş rıfkıyı dövmeye başladı, yemek yemesine oyun oynamasına falan izin vermiyor kendi de artık çok beslemiyor onu. Dün de baktık rıfkının kafasında küçük bir yara ve çok az kan var kavgalarından sonra gördük. Rıfkı da aşırı korkak, naif ve sakin bir kuş. Yuvalık falan takmamıştım folluk aldım yeni ama takmamayı düşünüyorum ne yapmalıyım ayırmalı mıyım? Lütfen yardım edin (mia herkese aşırı saldırgan evcilleşmedi diye eş aldık yalnız kalmasın diye sonda beter oldu yanından geçseniz ısırmak için yaklaşıyor parmağınızı nereden yaklaştırsanız ısırmaya geliyor ve onun istediği bir şeyi yapmak için olmadığı zaman haricinde bize sakin davranmaz.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Kafese ilk dişi konduysa kafesi sahiplenmiştir. Geçmiş olsun, düzeltmeniz çok zor. Kafese her zaman ilk önce erkek kuş konur, sonra dişi kuş konulurdu. Böylece erkek kafesi sahiplenirdi. Böyle bir durumda dişi saldırmaktan çekinmez.

Size tavsiyem erkeği hemen oradan alın. Benim yakın bir arkadaşım da aynı hataya düşmüştü, dişi erkeği boğup dışarıya atmıştı. Dikkatli olun. Erkek korkak değil, kafesi sahiplenmediği için ne yapacağını bilemiyor.

Kafese ilk dişi konduysa kafesi sahiplenmiştir. Geçmiş olsun, düzeltmeniz çok zor. Kafese her zaman ilk önce erkek kuş konur, sonra dişi kuş konulurdu. Böylece erkek kafesi sahiplenirdi. Böyle bir durumda dişi saldırmaktan çekinmez.

Size tavsiyem erkeği hemen oradan alın. Benim yakın bir arkadaşım da aynı hataya düşmüştü, dişi erkeği boğup dışarıya atmıştı. Dikkatli olun. Erkek korkak değil, kafesi sahiplenmediği için ne yapacağını bilemiyor.
Çok teşekkür ederim bunu yapacağım birde bunu kafesin dışında da yapıyor demin rıfkıyı elime aldım dün alıştırmıştım, ama elimde durduğunu görünce elime uçup ikimizi de ısırdı, bu kıskançlıktan mı acaba? Birde Rıfkı biri nefes alsa kaçan bi kuş o yüzden korkak dedim ona baksak yine korkuyor bazen yemlikten bile çekiniyor

Kuşlarda saldırganlık olunca hemen aklıma kızışmış olması geliyor. Bence bir yuva takın veya en doğrusu bir veterinere sorun.
Veterinere gidicez tırnakları için o zaman sorarım teşekkür ederim yuva takmayı denemekten emin değilim erkeğe zarar gelme ihtimali korkutuyor gece kafesten attı çünkü
Seni ve kafesi sahiplendiği için böyle yapıyor olabilir.
Beni sahiplendiğini pek sanmam daha çok köle gibiyim 😅. Beni da sürekli ısırıyor kafese onun istediği bileti yapmak harici yaklaşsam kanatacak kadar sert ısırıyor ve takip ediyor. Eve geldiği İlk günden beri

Yeni konular

Geri
Yukarı