Dişi Molex to dişi 4 pin fan kablosu alınır mı?

Knight Davion

Kilopat
Merhaba arkadaşlar. Kasamda 4 adet fan mevcut. 4'ünün çıkışı da Molex ve hepsi birbirine takılabiliyor. Yani 4 fanın Molex çıkışları tek bir erkek Molex çıkışına dönüşüyor ve o çıkışı güç kaynağına takınca çalışıyor.

Fakat fanlar son hızda çalıştığı için çok rüzgar sesi yapıyor.
Anakartımda 4 pin SYS Fan mevcut.

Benim amacım bir ucu dişi Molex diğer ucu dişi 4 pin fan kablosu satın almak. Ve bu kablonun dişi Molex kısmını fana takıp diğer kısmındaki dişi 4 pin fan kablosunu anakarttaki 4 pin erkek fan soketine takıp anakart üzerinden fan hızını kontrol etmek istiyorum.

Elimde "Alfais 5025" fan çoklayıcı mevcut.
Bu fan çoklayıcının linki: Alfais 5025 Fan Çoklayıcı Y PWM 4 pin Splitter Çoklayıcı Switch Kablosu : Amazon.com.tr: Bilgisayar
Sorunuma çözüm olarak Amazon'daki şu ürünü buldum.

Son linkteki paylaştığım kablonun Molex çıkışı dişi mi erkek mi emin değilim ama eğer dişiyse bunu satın alıp 3 pin fan çıkışını anakartımdaki 4 pin SYS_FAN'a takıp fan hızını anakarttan ayarlayabilir miyim?
Eğer ayarlayamazsam, satın alacağım kabloyu bendeki Alfais 5025'e takıp, Alfais 5025'in 4 pin dişi fan soketini anakarta takıp fan hızını ayarlayabilir miyim?

Not: Alfais 5025'in erkek çıkışlarının bir tanesi 3 pin diğeri 4 pin. Eğer senaryormuzda her şey yolunda giderse satın alacağım kabloyu 3 pin olan ya da 4 pin olan kısma takarak fan hızı ayarlayabilir miyim bilmiyorum.

Yorumlarınızı bekliyorum.
Saygılarımla.

Son düzenleyen: Moderatör:
Amazon'daki kablo 2 adet çıkışlı yani enerji aktarımı yapar sadece fan devirlerini kontrol etmez, anca BIOS'tan enerji güç girişiyle oynayarak devir ayarı yapabilirsiniz.
Daha önce başıma geldiği için yazma gereği duydum işin uzmanı değilim.
Yani Molex kablo ile o dediğiniz pek mümkün değil.

Son düzenleme:
Amazon'daki kablo 2 adet çıkışlı yani enerji aktarımı yapar sadece fan devirlerini kontrol etmez, anca BIOS'tan enerji güç girişiyle oynayarak devir ayarı yapabilirsiniz.
Daha önce başıma geldiği için yazma gereği duydum işin uzmanı değilim.
Yani Molex kablo ile o dediğiniz pek mümkün değil.

Yine de fanlar yavaşlar sonuç olarak dimi ben de konu hakkında cahilim. İsteğim kontrol edemesem de en azından yavaşlatmak.

Yine de fanlar yavaşlar sonuç olarak değil mi ben de konu hakkında cahilim. İsteğim kontrol edemesem de en azından yavaşlatmak.

Yok yavaşlamaz Molex kablo ile BIOS'tan ayar çekmeniz lazım o kısım biraz deneme yanılma ile çözülür o kısım karışık yani bilmiyorsanız o konuya bulaşmayın fanlarin değişmesi en doğru çözüm ki bende öyle yaptım.

Geri
Yukarı