Çözüldü Fan molex kablosu temassızlık sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

377660

Kilopat
Makaleler
9
Arka bölümde 1 adet fan bulunuyor. Bu fan 1-2 yıldır dönmüyor ve araştırma gereği duymamıştım (güç alıyordu ama dönmüyordu) 5-6 aydır işlemci sıcaklığım boşta bile 75 dereceye ulaştı, fan dönünce boşta 37 derece falan oluyordu. Bugün bir bakayım belki ondan kaynaklıdır dedim ve araştırmaya başladım. Sonra fan mortex dişi ve erkek kablosunda bir çıkıklık olduğunu gördüm. Çıkıklığın güç kablosu olduğunu düşünüyorum. Kablo yerinden çıkmış ve yılan gibi hareket ediyordu. Bir dokunayım dedim birden fan çalıştı ama elimi çekince duruyordu. Biraz elimde çalıştırdım ve temassızlık olduğunu anladım ve bu sırada sıcaklıklar epey bir düşmüştü. Fotoğrafı aşağıya bırakıyorum. Biraz bulanık çıkmış olabilir kameranın sürücüleri yüklü değildi.
1. sorunlu olan kablo bölümü.

4556.png

2. temassızlığın yaşandığı pin yeri.

467.png

3. temassızlığın yaşandığı kablo.

566.png

Sizce kabloyu değiştirmem gerekiyor mu? Yoksa çözüm yolu var mı? Mortex girişi sanırsam erkek.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sorunu çözdüm, çözümü şöyle; dişi ve erkek kablonun bağlantılarını çıkarttım ve erkek Molex'in giriş bölümüne baktım, ince güç kablosu bir parçaya takılmış ve temassızlık yarattığını gördüm ve o parçayı kırıp aldım. Kırıp aldıktan sonra tekrar denedim ve fan çalıştı. Şu an çok serin ve sessiz bir şekilde çalışıyor. Yardım eden arkadaşlara teşekkür ediyorum. Fan siparişini iptal ettim.
Arka bölümde 1 adet fan bulunuyor. Bu fan 1-2 yıldır dönmüyor ve araştırma gereği duymamıştım (güç alıyordu ama dönmüyordu) 5-6 aydır işlemci sıcaklığım boşta bile 75 dereceye ulaştı, fan dönünce boşta 37 derece falan oluyordu. Bugün bir bakayım belki ondan kaynaklıdır dedim ve araştırmaya başladım. Sonra fan mortex dişi ve erkek kablosunda bir çıkıklık olduğunu gördüm. Çıkıklığın güç kablosu olduğunu düşünüyorum. Kablo yerinden çıkmış ve yılan gibi hareket ediyordu. Bir dokunayım dedim birden fan çalıştı ama elimi çekince duruyordu. Biraz elimde çalıştırdım ve temassızlık olduğunu anladım ve bu sırada sıcaklıklar epey bir düşmüştü. Fotoğrafı aşağıya bırakıyorum. Biraz bulanık çıkmış olabilir kameranın sürücüleri yüklü değildi.
1. sorunlu olan kablo bölümü.

Eki Görüntüle 1060639

2. temassızlığın yaşandığı pin yeri.

Eki Görüntüle 1060640

3. temassızlığın yaşandığı kablo.

Eki Görüntüle 1060641

Sizce kabloyu değiştirmem gerekiyor mu? Yoksa çözüm yolu var mı? Mortex girişi sanırsam erkek.

Bence riske girmeyin kabloyu değiştirin oradaki kabloyla işlemcinin ısınması çok uzak ihtimaller olsa da böyle bir sorun ciddi olabilir 5-10 TL vererek riskten kurtulabilirsiniz.

Hocam diyorum ya değiştirin elektrikten anlamıyorsanız özellikle değiştirin kendiniz takmasını bilmiyorsanız bir elektrikçiye gidin.
Kasa işlerinden anlıyorum, belki bir güç gelir şu sorunumu çözer. Tamam para sıkıntı değil sipariş veririm ama evim çok uzak olduğu için kargolar çok geç geliyor ve evim sınır dibi, yani 15 TL şey için otobüse binmek zorundayım bana nereden baksan 75-100 TL patlayacak. Kargonun gelmesi en erken 1 hafta sürüyor buraya.

Kasa işlerinden anlıyorum, belki bir güç gelir şu sorunumu çözer. Tamam para sıkıntı değil sipariş veririm ama evim çok uzak olduğu için kargolar çok geç geliyor ve evim sınır dibi, yani 15 TL şey için otobüse binmek zorundayım bana nereden baksan 75-100 TL patlayacak. Kargonun gelmesi en erken 1 hafta sürüyor buraya.

Hocam otostop çekin benim lise hayatımın kurtarıcısı otostop.

Geri
Yukarı