Çözüldü Disk Yönetimi "Diski Başlat" bölümünde ne yapılmalı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Tigonn

Decapat
Merhaba arkadaşlar, az önce yeni SSD aldım ve bilgisayara ilk takıp çalıştırdığımda diskler kısmında gözükmedi. Disk yönetimine girdiğimde diski başlatmalısınız diye bir yazı çıktı karşıma ve bölümleme stili diye 2 şık var: 1. MBR, 2. GPT. Ne yapmam gerekiyor? Şimdiden teşekkürler.

IMG_20210330_173908.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Merhaba arkadaşlar, az önce yeni SSD aldım ve bilgisayara ilk takıp çalıştırdığımda diskler kısmında gözükmedi. Disk yönetimine girdiğimde diski başlatmalısınız diye bir yazı çıktı karşıma ve bölümleme stili diye 2 şık var: 1. MBR, 2. GPT. Ne yapmam gerekiyor? Şimdiden teşekkürler.

Eki Görüntüle 949015

Hocam çalıştır'a msinfo32 yazın. BIOS modunun karşısında UEFI yazıyorsa diski GPT olarak açın.
(Yanlışım varsa düzeltin)
Diğer türlü MBR olarak açarsınız.
MBR olarak başlatırsanız daha garanti olur diye düşünüyorum bazı Windows sürümleri tanımayabiliyor GPT'yi (yanlışım varsa düzeltebilirsiniz.).

Teşekkür ederim. Ben şimdi bu SSD'ye Windows'u kuracağım, hard diskim de C ve D bölümleri var format atarken D de ki dosyalar silinir mi?

İstediğini seçebilirsin. GPT seçmen iyi olur.

Teşekkür ederim. Ben şimdi bu SSD'ye Windows'u kuracağım, hard diskim de C ve D bölümleri var format atarken D de ki dosyalar silinir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:

Eki Görüntüle 949015

Hocam çalıştır'a msinfo32 yazın. BIOS modunun karşısında UEFI yazıyorsa diski GPT olarak açın.

Çözüm
Hocam, konu sahibinin sorusuna göre doğru bir bilgi ama küçük bir eksiklik var. Bilgisayar UEFI desteklemesine rağmen MBR kurulum yapılabilir. BIOS'ta Legacy'yi seçerek geriye dönük bir ayar yapmamız mümkündür yani. Windows'ta msinfo'da yer alan bilgi Windows'un UEFI mi olduğunu, Legacy mi olduğunu yazar. Bilgisayarın tam desteğini göstermez. Bunu şunun için diyorum: Konu sahibi hocam, eğer format atacaksa bunu BIOS'a girip kontrol etmesi faydasına olacaktır. Yalnızca Windows'ta yer alan bilgiyi baz almak eksiklik olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı