DisplayPort takılı iken sistem bir anda kapanıyor

BraveHearTr

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar ben yeni bilgisayar kasası topladım. Eski bilgisayarımdan kalma DisplayPort ve 2K 144 Hz ASUS monitörüm var yeni bilgisayarımda DisplayPort takılı iken oyun oynayınca 20 dk sonra bilgisayar aniden kapanıyor tamamen elektrik kesiyor ve yeniden açınca ekrana görüntü gelmiyor. Ama HDMI kablosunu takınca görüntü geliyor ve ne kadar oyun oynarsam da kapanmıyor HDMI takılı iken.
Ryzen 5 5600X.
Aourus B550M Pro-p anakart.
Kingston Fury Beast CL 17 3600 MHz RAM.
Aourus RTX 3060 Ti Elite ekran kartı.
Adata SX8100 SSD.
750W Sharkon 80 + Gold PSU.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben iMac bilgisayarıma ekranımı DP ile bağladığımda ekranı ne zaman kapasam boşa elektrik yakmasın diye, iMac de uyku moduna geçiriyordu kendini. Bazı monitörler DP kablosu üzerinden bilgisayar ile iletişim kuruyorlar. Bilgisayarının kapanmasını bir şey tetikliyor diye düşünüyorum. Monitörünün kendi ayarlarında bir gezinirsen eğer belki benim yaşadığıma benzer durumu engelleyecek bir ayar bulabilirsin.

Dediğin kablodan sipariş ettim geliyor ama farklı bir dp kablosunu da denedim aynı problem. Benim monitör dp 1.2 destekliyor acaba ondan olabilirmi.
Ekstra bir sorun daha var. Benim ramlar 3600 MHz anakart destekliyor ama xmp ile 3600 yapinca kabul etmiyor. Yani görüntü gelmiyor en son 3333 mhz de kaldi deneme yanilma yoluyla.

Dediğin kablodan sipariş ettim geliyor ama farklı bir dp kablosunu da denedim aynı problem. Benim monitör dp 1.2 destekliyor acaba ondan olabilirmi.
Ekstra bir sorun daha var. Benim ramlar 3600 MHz anakart destekliyor ama xmp ile 3600 yapinca kabul etmiyor. Yani görüntü gelmiyor en son 3333 mhz de kaldi deneme yanilma yoluyla.
Voltaj değerleri ve CL değerleri de bazen etkileyebiliyor. O dengeyi iyi tutturmak gerek.

Normalde aldığım Ram kutusunda CL değeri yazar. Ayrıca üretici firma sitesinde de fabrika çıkış voltaj değerini de öğrenebilirsin. BIOS'daki bilgilerle karşılaştırabilirsin sonra. Ama BIOS her zaman risk, farkındasındır. Sorun bu da olmayabilir.

Geri
Yukarı