Diyanet sitesindeki çeviri

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İslamın kadına önem ve değer verir olduğu ya da Muhammed’in kadını yücelttiği iddialarına, yazarlar, genellikle 19. yüzyıl ortalarından itibaren sarılır olmuşlardır. O zamana gelinceye kadar hiç kimsenin aklından kadın haklarını savunma fikri geçmemiştir. Aksine İslam dünyasının yazar ve düşünürleri, şeriat verilerine sarılmış olarak, kadının “aklen ve dinen” eksik yaratıldığını, nikah denilen şeyin kadın için kölelik olduğunu ve kadının dinsel görevinin erkeğin hizmetini görmek ve onu cennetlere hazırlamak bulunduğunu, tek bir ağız şeklinde söyler olmuşlardır.

images (1).jpeg

Bizimki de varmış bir zamanlar fakat Arap özentiliği ile yok olmuş. Türkçe dua etmeyi caiz bulmayan hoca efendiler (!) var. Allah'ın dili Arapça'dır diyenler de var. Araplara her nasıl olduysa özenip dinlerine kadar kopyalamışız.

Dine falan gerek yok, insan olsak yeterli.

Bu Arapları bu kadar sevmemizin nedeni gerçekten ne anlayamıyorum. Adamlar döneğin, arkadan bıçaklayan, hain, embesil bir toplum. Çok mu meraklıyız Araplar gibi görgüsüz olmaya acaba?

Hani bize diyorlar ya abi elinde Kuran-ı Kerim var oku, öğren. Bir şey soruyorsun 30 tane tefsir 30 tane yorum nasıl algılayabilir ki insan? Hani kolaydı Kuran'ı okuyup anlamak?
Hocam benim sloganım bu 5-6 aydır, kesinlikle yeterli. Topu topu 60 yıllık hayat kimseyi üzmeden kırmadan güzelce yaşayalım, sonra toprak olalım.

Din zaten insan olamayanları insan etmeye çalışıyor. Mesela en kötü ve azgın milletlerden birisi olan Araplara 600 sayfalık kitap inmiş ki adam olsunlar. İşe yaradığını pek sanmıyorum. Peygamber soyundanım diye övünecek kadar kafayı bozanlar var. Peygamber soyu berbat halde olmasaydı, ne diye onlara peygamber gelirdi ki? Zaten en azılı kafirler peygamber soyundan çıkmış.

İnsanlığını kaybedenlere gönderilir zaten din. Tarihte kitap veya dini bir şeyler inen kaç toplum varsa hepsi sapıttığı için insan olun diye öğretmek amacıyla indirilmiş.

Tatlı suyu seven arkadaşlar bu ayeti "yok o öyle değil" diyerek farklı yerlere çekmeye çalışıyor. Neden bu tür şeylerin zamanına göre normal olduğu için Kuran'da izin verildiğini kabul etmiyorsunuz anlamıyorum. Doğru mudur yanlış mıdır o insanın kendine kalmış bir şey ama ayet böyle.

Hani bize diyorlar ya abi elinde Kuran-ı Kerim var oku, öğren. Bir şey soruyorsun 30 tane tefsir 30 tane yorum nasıl algılayabilir ki insan? Hani kolaydı Kuran'ı okuyup anlamak?

Yorumları ve tefsirleri okuma bile. Meali alıp oku, anladığın kadarından sorumlusun. Allah demiyor ki tefsirleri vb. okuyup %100 anlamaya çalış. Kim ne kadar anlarsa o kadar sorumludur diyor. Mesela akli dengen yerinde değilse hiç sorumlu değilsin. Bu kadar basit. Anlamaya kasmaya gerek yok bu kadar.

Tatlı suyu seven arkadaşlar bu ayeti "yok o öyle değil" diyerek farklı yerlere çekmeye çalışıyor. Neden bu tür şeylerin zamanına göre normal olduğu için Kuran'da izin verildiğini kabul etmiyorsunuz anlamıyorum. Doğru mudur yanlış mıdır o insanın kendine kalmış bir şey ama ayet böyle.

Dönemin ceza ve cürmünü şimdiyle denk tutmaya çalışmanız niye?

Yorumları ve tefsirleri okuma bile. Meali alıp oku, anladığın kadarından sorumlusun. Allah demiyor ki tefsirleri vb. okuyup %100 anlamaya çalış. Kim ne kadar anlarsa o kadar sorumludur diyor. Mesela akli dengen yerinde değilse hiç sorumlu değilsin. Bu kadar basit. Anlamaya kasmaya gerek yok bu kadar.

Bu arkadaşlar da şanslı. :)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı