Diyanet sitesindeki çeviri

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
@Firehorse MK II senin eşin seni aldatırsa hiçbir şey yapma. Ne haddime, ben kimim de hatta aldattığı için teşekkür et. Tatlı su müslümanı falan değilim, dediğin şeyin saçmalığına gülüyorum.

Eh, işin içinden çıkılmayınca tefsir.

Dövmek, kaba etine vurmak vb. sizin ne haddinize, siz kimsiniz?

Tatlı su *müslümanları* linçlemeden gidelim, siz gülmeye devam edin.

@Firehorse MK II senin eşin seni aldatırsa hiçbir şey yapma. Ne haddime, ben kimim de hatta aldattığı için teşekkür et. Tatlı su müslümanı falan değilim, dediğin şeyin saçmalığına gülüyorum.
Neden kadının aldattığına yer verilmiş, erkeğin aldatmasına yer verilmemiş? Kadında vurabilir mi erkeğin kaba etine?

@317678 aldattıysa boşar geçerim, bana ne? Senin malın mı eşin? Herkes istediğini yapmakta özgür. Gerçekten seviyorsa ya da onu aldatmaya itecek bir şey yapmazsan aldatmaz zaten.

@DracheN yok canım, kadın kim(!)

Arapça'da dövün kelimesinin 98 farklı anlamı var, yanlış anlıyorsunuz.
Evet. Misal, Nur 31 de "darabe" örtmek manasına gelir. Şu kitabın tamamını okumadan, anlam birlikteliğini idrak etmeden, bölük parça, orada öldür dedi, burada döv dedi gibi gariplikleri sorgulama zannetme yanılgısı bir ara biter umarım.

Neden kadının aldattığına yer verilmiş, erkeğin aldatmasına yer verilmemiş? Kadında vurabilir mi erkeğin kaba etine?

Kaba ete vurma diye bir şey yok, tefsircilerin "hafifletmesi" o. Nisa suresi adı üstünde kadın süresi olduğu için yer verilmemiş. Yoksa kim aldatırsa aldatsın büyük suç, sokakta sopalamak bile serbest.

@317678 aldattıysa boşar geçerim, bana ne? Senin malın mı eşin? Herkes istediğini yapmakta özgür. Gerçekten seviyorsa ya da onu aldatmaya itecek bir şey yapmazsan aldatmaz zaten.

@DracheN yok canım, kadın kim(!)

Dövün kelimesi zaten ayrılın manasında kullanılmış gibi duruyor. Aldatacağını düşündüğün kadını neden dövesin ki? Ben kendi hayatım üzerinden düşündüğüm için öyle dedim, sen boşayıp geçebiliyorsan ne mutlu sana. Tefsircilere çok kızdığım için yanlışlıkla senden aldım hıncımı.

Kadını dövmek hatta öldürmek için artık aldatmasına bile gerek yok, "adamın" 2 kadeh zıkkımlanıp gelmesi yetiyor. Sonrasında ise mahkemede beraat kararı çıkıyor. O yüzden siz kimsiniz diyince gülesim geldi. Kimsesi/haddine olmayanlar bile aldatılmamasına rağmen rahatça dövüp/öldürüp geziyor.

Tek merak ettiğim şey, biz neden bize inen dine -varsa, tam bilmiyorum- inanmıyoruz? Neden Arap dini? Onların dini onların coğrafyasına ve insanına özgü, bizim neden böyle bir dinimiz yok?

Ben Arapların dinine inanmak istemiyorum abi.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı