Sözel Diye sözcüğü edat değil mi?

oblomovv

Decapat
Makaleler
1
Okuması da ayrı zevk olmalı, diye düşününce kalemim ile anılarımı aktarayım dedim.

Böyle bir cümle verilmiş burada diye sözcüğü edat mı oluyor bağlaç mı? Edat olarak almamış.

Edat olması lazım. Bağlaçlardan önce virgül gelmez. Ve cümleden çıkarıldığında anlam bozulmaz. Sadece daralma olur. Bu her türlü edat.

Edat olması lazım. Bağlaçlardan önce virgül gelmez. Ve cümleden çıkarıldığında anlam bozulmaz. Sadece daralma olur. Bu her türlü edat.

Matematik neyse de Türkçe dil bilgisi test kitabında soruların cevaplarında hata olmaması çok önemli çünkü AA bu o zaman edat olarak alınmıyormuş deyip geçebilir çoğu kişi doğru mu yanlış mı tam emin olamadığı sorularda cevaba göre hareket edenler olabilir yani.

Kalıp olarak fiilimsi diye biliyorum.

Kalıplaşmış şöyle oluyor mesela şişenin dolması uzun sürüyor burada fiilimsi var fakat annemin yaptığı dolma çok güzeldi burada ise fiilimsi yok kalıplaşmış bir ad var yani senin dediğin kalıp olarak fiilimsi diye bir şey yok diye biliyorum bak burada diye edat mesela tek başına hiçbir anlamı yok.

Geri
Yukarı