Dizel arabalar kışın nasıl çalıştırılmalı?

UnFrGvnG

Decipat
Bir videoda gördüm, kontağı 2-3 defa açıp kapatın sonra çalıştırın yazıyor, yorumlarda o şekilde çalıştırırsan kızdırma bujisini yakarsın yazıyor. Sizce nasıl çalıştırmalıyım?
Bizim araba 2000 model olduğu için biraz zor çalışıyor kışın, hemen çalışmıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir videoda gördüm, kontağı 2-3 defa açıp kapatın sonra çalıştırın yazıyor, yorumlarda o şekilde çalıştırırsan kızdırma bujisini yakarsın yazıyor. Sizce nasıl çalıştırmalıyım?

Ateşlemeyi aç kapa yapmak ömrünü kısaltır.
En az 5 saattir kapalı olan aracı -10 dereceden sonra bu uygulama ile çalıştırmak daha sağlıklı. Ancak yeterli soğuk yoksa bu şekilde çalıştırmanızı önermem. Kısacası zaruri olmadıkça bu yöntem uygulanmamalı.
Kontağı çevirdikten sonra kadran ışıklarının harekete geçmesini bekleyin. Yakıt pompasından ateşlemeye yakıt itildikten sonra ısınmaya başlar. Yaklaşık 20-25sn bekledikten sonra aracı çalıştırabilirsiniz.

Kızdırma bujisi ısındıktan sonra çalıştırmalısın. Çalıştırdıktan sonra hareket etmek için motorun ısınmasını beklemelisin.
Göstergedeki lambalar sönünce demeye çalışıyor. Detay vermezsek sabaha kadar bekleriz buji ısınsın diye.

Kontağı aç, kızdırma bujisi ışığı sönene kadar bekle sonra marşa bas.

Eski arabalarda kızdırma bujisini ısıtmak için çok uğraşılıyordu. İlk kontağı çevirdiğinizde ısıtmak için 3-4 saniye bekleyin (yay sembolü varsa kapanana kadar-araçtan araca değişir.) sonra çalıştırın. Eğer ki hava aşırı soğuksa çalışmaz. Kontağı 2-3 defa çevirmelerinin sebebi ise kontağı açtığınızda 3-4 saniye sonra bujiye verilen Voltaj'ın düşmeye başlamasından kaynaklı (eski arabalar için). Mümkünse öyle kontağı 2-3 defa çevirmemek daha iyi ama aşırı soğuk havalarda yapılabilir (-5 ve daha düşük sıcaklık değerlerinde.).

Kontağı 2-3 defa çevirmelerinin sebebi ise kontağı açtığınızda 3-4 saniye sonra bujiye verilen Voltaj'ın düşmeye başlamasından kaynaklı (eski arabalar için).

Buji voltajını dengelemek için aç/kapat yapmaktansa kızdırma bujisini veya aküyü değiştirmek daha mantıklı. Kontağı aç/kapa yapmak ateşlemeyi kolaylaştırma gibi görünse de ateşlemeye ve akü ömrüne zarar verir.

Hava eksili derecelerde olduğu zaman kontağı bir kere aç kapa yapmak gerekebilir. Ekstra bilgiler: Dizel araçlarda, aracı çalıştırdıktan sonra 10-15 saniye beklemeniz yeterlidir. Isınana kadar rölantide beklenmemelidir. Soğuk motorda durur vaziyette gaza basılmamalıdır. Dizel araçlarda motor soğukken ısınana kadar yarım gazdan fazla basılmamalıdır.

Bende bu şekilde görünüyor ilk kontakta, yakıt göstergesi görünüp gidiyor hemen,yağ göstergesi var sadece. 1 dakika kadar bekledim kontakda ama yine bişe değişmedi, zor çalıştı. Akümü değişmek gerekli?
(Aküyü 3-4 ay önce değişmiştim)
Kızdırma bujilerimi çalışmıyor acaba ? Çalışmıyorsa tamir edilebilirmi ?

Dosya Ekleri

• IMG_20230104_145140.jpg
    IMG_20230104_145140.jpg
    147,9 KB · Görüntüleme: 40
Son düzenleme:
Kızdırma bujilerimi çalışmıyor acaba? Çalışmıyorsa tamir edilebilir mi?

Aracın geç marş alması; kızdırma bujilerinden, aküden, ateşlemeden veya yakıt pompasından kaynaklanıyor olabilir.
Bunun tespitini ancak servis yapabilir.
Her ustanın ortak noktası "çalışıyorsa dokunma" mantığından sebep tamamen bozulmadan tespit edilmesi zor. Bu sebepten ötürü bu şekilde kullanmaya alışmalısınız.
Eğer yaz kış böyleyse akü ihtimalini eleyin.
Sadece kışın böyleyse akü olma ihtimali var.

Geri
Yukarı