Dizel Motor Kalkar mı?

Sanırım en son Almanya'da bir şehirde dizel motorlu araçların kullanımı yasaklandı. Ayrıca uzun zamandır Ingiltere'de Londra'ya dizel aracınızla girebilmek icin belli bir ücret ödüyorsunuz. Dizel motorların benzinli motorlardan daha fazla çevreye zarar vermesi ve elektrikli otomobillerin bu yaygınlaşmasının elbette dizel motorların sonununu getirecektir diye düşünüyorum.

Günümüz ve gelecek 10 yıl için bu araçları kullanacağız, belki de daha fazla. Fakat, geleceği yok...
Hollanda ve Norveç'te 2025'ten itibaren kullanılmayacak. Yerli otomobil hakkında da otomobilin motoru için elektrik enerjisi ile çalışacağı söylenmişti. Zaten içten yanmalı motoru yapmak elektrikliye göre daha zor. Sonuç olarak, dizel ve benzinin bir geleceği yok. Zaten sonuna kadar kullanılsa bile en fazla 60 yılı var.

Dizel motorlu araçların şehirlerden çekilmesi için Avrupa ciddi çalışma başlatmış durumda. Ve 2020'li yıllardan itibaren de bunu yapmaya kararlılar. Çoğu Avrupa ülkesi kararlarını açıkladılar. Hatta İngiltere ve Fransa bu uygulamayı bir adım daha ileri götürdü ve sadece dizel değil benzinli-dizel araçların satışının 2040'tan itibaren yasaklanacağını açıkladı.

France to ban sales of petrol and diesel cars by 2040

Dizel motorlu araçların şehirlerden çekilmesi için Avrupa ciddi çalışma başlatmış durumda. Ve 2020'li yıllardan itibaren de bunu yapmaya kararlılar. Çoğu Avrupa ülkesi kararlarını açıkladılar. Hatta İngiltere ve Fransa bu uygulamayı bir adım daha ileri götürdü ve sadece dizel değil benzinli-dizel araçların satışının 2040'tan itibaren yasaklanacağını açıkladı.

France to ban sales of petrol and diesel cars by 2040
Dizeller yıllardır kaldırılıyor deniliyor ama söylediğiniz şeylerle ilk defa somu adımlar atıldı. Bence kalkarsa benzinlide kalkar. Benzinli çıktığı sürece dizelde çıkar gibi geliyor.

Dizel motorda en sevdiğim olay gaza yüklendiğinde arabanın kendinden geçmesi. Eğer kalkarsa dizel hissiyatlı benzinli motor vs gelsin.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı