Dizel motor ne kadar RPM çevirebilir?

5TOLAS

Hectopat
Daha fazla  
Astra J 2016 1.6 modeli var bu arac kac RPM cevirir? Limitoru elektrikli mi yoksa vinvinvin seklinde mi? Yuksek devrin motora zararlari nelerdir?

Dizel bir aracı yüksek devirlerde uzun süre kullanırsanız motor ömrünü kısaltırsınız, Astra J için ideal devir kaç net bilmiyorum ancak genel stok ortalama vites geçişi öncesi 4000-4500 devir, günlük kullanımda ise 3000-3500 devir aralığıdır.

Dizel stok bir aracı sürekli limitlerinde kullanırsanız piston segmenti kırımı gibi yüksek maliyetli sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca ön motor takımındaki çoğu hareketli aksamın ömrü oldukça hızlı tükenecektir.

Eğer bahsettiğiniz limitör fren limitörü ise bilgim yok ancak motor limitöründen bahsediyorsanız 2010+ model hiç bir kişisel kullanım aracında motor limitörü yok, bunun yerine motor stok halde zorlama yapmayacak şekilde üretiliyor. Yazılımlar bu bariyerin üstünden geçmek için atılıyor. Ancak öyle yazılımsal bir limitör yok. Sadece ayarlamaları o şekilde yapılıyor. Ancak ticari araçlarda hem yazılımsal hem fiziksel limitörler bulunur.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Başlıktaki soru için 7-8k çıkabilir RPM olarak.
Sizin araç için 4.5k yeterli Max güçte bile stock haldeki dizel arabayı zorlamanızı tavsiye etmem önerim 3.5k üstüne çıkılmaması ben seyir halinde iken 2K-2.5k arası kullanıyorum genel olarak.

Dizel bir aracı yüksek devirlerde uzun süre kullanırsanız motor ömrünü kısaltırsınız, Astra J için ideal devir kaç net bilmiyorum ancak genel stok ortalama vites geçişi öncesi 4000-4500 devir, günlük kullanımda ise 3000-3500 devir aralığıdır.

Dizel stok bir aracı sürekli limitlerinde kullanırsanız piston segmenti kırımı gibi yüksek maliyetli sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca ön motor takımındaki çoğu hareketli aksamın ömrü oldukça hızlı tükenecektir.

Eğer bahsettiğiniz limitör fren limitörü ise bilgim yok ancak motor limitöründen bahsediyorsanız 2010+ model hiç bir kişisel kullanım aracında motor limitörü yok, bunun yerine motor stok halde zorlama yapmayacak şekilde üretiliyor. Yazılımlar bu bariyerin üstünden geçmek için atılıyor. Ancak öyle yazılımsal bir limitör yok. Sadece ayarlamaları o şekilde yapılıyor. Ancak ticari araçlarda hem yazılımsal hem fiziksel limitörler bulunur.
4000-4500 devirde sürekli vites atarsanız motoru elinize alırsınız. Dizel motor max 6k devir ya çevirir ya da çevirmez. Bu kadar zorlamanın ne mantığı var. Dizel araç zaten alt devirlerde ölü değil...

4000-4500 devirde sürekli vites atarsanız motoru elinize alırsınız. Dizel motor Max 6K devir ya çevirir ya da çevirmez. Bu kadar zorlamanın ne mantığı var. Dizel araç zaten alt devirlerde ölü değil...

Hocam aracı günlük kullanıyoruz zaten 2-3 aralığında devir. Ve bu gibi elektronik araçların devir limitörü nasıl oluyor onu öğrenmek istemiştim. Bir arkadaş Megane 4'ü bostayken dip gaz yapıyor ve motor 5'ten yukarisini gormuyordu. Elektronik limitörü var sanırım.

Dizel araçların stroke'u yüksektir.
Yukarıya çıkış ve iniş uzunluğu yüksektir. bu yüzden yüksek devirlere teknik olarak çıkamaz en ideal maximum devir 3500 - 4000
5 bin 6 bin devire de çıkabilir ama yüksek tork bier koluna veya yatağa ciddi zarar verir.

Dizel araç ağır yük taşımıyorsanız 2000-2500 arası vites değiştirebilirsiniz. Devirli kullanım için 3500 geçmek mantıksızdır. .Aracın tork grafıgını ıncelersenız az çok bilgi sahıbı olabılırısınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı