Dizel vs Benzin

Benzinin litresi pahalı olduğundan elbette ki fark olacaktır. Tabi araçlara da bağlı ancak yine de alınabiliyorsa TDI alınmalı diye düşünüyorum.
O konuda dediğiniz gibi birde TSI lara 6 litre yaktırıyorlar. Biz hiç dikkat etmeyiz 2000 de vites değiştirmeye falan ona görede ikisi arasındaki tüketim farkı çok olur mu?

Yeni TDI'lar da gayet iyi çekişe sahip. Yakıt olarak da TSI'lara göre çok daha iyi. Uzun süreli kullanılacaksa TDI daha mantıklı. Benzine para yetişmiyor malum. Bence de TDI almalısınız.

Yeni eski farketmeden 1.6 tdi ler uzun zamandır 250 torklarda üretiliyor,ufak beygir yükseltmeleri ve tork eğrileri hariç tsi ye karşı hiçbir üstünlüğü yok. Act tsi bile ondan daha atak ve sessiz.
Yani eskidi o motor.
Tsi kesinlikle daha iyi bir seçim olur ancak yıllık km niz yüksek.
100 k km den önce satacaksanız dizel. Değer kaybetmeden satarsınız.
100 k km den sonra satacaksanız tsi öneririm.
100 k km yi geçen dizellerde psikolojik olarak fiyat düşüyor. Talep olmuyor.

Yeni bir araç aldım, sıfır. Benzinli ve otomatik tercih ettim.

Bu kararıma etki eden faktörler şunlardı; Uzun yol yapmayacağım için, dizel aracın performansı düşük kaldığı için, traktör gibi bir motor sesi duymak istemediğim için ve dizel için fazladan 10-15 bin tl vermek istemediğim için (çünkü bu farkı ben kapatamam dediğim gibi çok uzun yol yapmayacağım) benzinli tercih etmeme sebep olan kriterler bunlar oldu. Bir de kulaktan duyma bir bilgi verildi bana ki dizel araçlar ileride kalkacak diye. Fakat bu son madde seçimimde etken olmadı çünkü gerçek olmayabilir sadece duydum.

Kişisel fikrim eğer ticari değilseniz, araç alıyorsanız benzinli almanız doğrudur.

Son düzenleme:
@vicden Hayırlı olsun, güle güle kullanın.

Dizel araç benzinli gibi değil, daha çok ilgi ister. Bakımları benzinli araca göre daha sık ve daha masraflı olur. Eğer her gün düzenli olarak araç ile yol yapmıyor iseniz benzinli araç seçmek doğru karar.

Yeni bir araç aldım, sıfır. Benzinli ve otomatik tercih ettim.

Bu kararıma etki eden faktörler şunlardı; Uzun yol yapmayacağım için, dizel aracın performansı düşük kaldığı için, traktör gibi bir motor sesi duymak istemediğim için ve dizel için fazladan 10-15 bin tl vermek istemediğim için (çünkü bu farkı ben kapatamam dediğim gibi çok uzun yol yapmayacağım) benzinli tercih etmeme sebep olan kriterler bunlar oldu. Bir de kulaktan duyma bir bilgi verildi bana ki dizel araçlar ileride kalkacak diye. Fakat bu son madde seçimimde etken olmadı çünkü gerçek olmayabilir sadece duydum.

Kişisel fikrim eğer ticari değilseniz, araç alıyorsanız benzinli almanız doğrudur.
Hayırlı olsun. Ben dizelin koltuğa yapıştırmasını seviyorum. Yakıt konusundada artık çok bir fark kalmadı.

Hayırlı olsun. Ben dizelin koltuğa yapıştırmasını seviyorum. Yakıt konusundada artık çok bir fark kalmadı.

Hocam onlar eskide kaldı, turbo benzinli de artık tatmin ediyor. En azından hemde sessiz. Ama şunuda inkar edemem bir yılda 20.000 km yapmış olmama rağmen benzinli araç almasaymışım keşke dedim. Benim 600Km gittiğim depoyla adam 1000Km deviriyor.

Geri
Yukarı