Dizel vs LPG

aky87

Hectopat
Dizel bir aracım var onu satıp otomatik vites LPG'li bir araç mı almalıyım? Yoksa dizel otomatik mi alayım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dizel bir aracım var onu satıp otomatik vites LPG'li bir araç mı almalıyım? Yoksa dizel otomatik mi alayım?

Hangi LPG'yi alacağınıza göre değişir.
Honda'nın Civic fabrika çıkışlı LPG'leri güzel ancak dizel kadar performanslı ve keyifli olmuyorlar.
Turbo beslemeden ötürü ben dizelden yanayım. Dizel kullanan için LPG pek tatminkar olmuyor.

Cebinizi düşünüyorsanız LPG derim. Tabii LPG alacağınız araca göre de değişir. En basitinden bir 1.6 turbolu Insignia'ya takmak var bir de atmosferik motora.
,
Hem dizelin KM'si daha sıkıntı. LPG sistemi yerinde, bakımlı ise kesinlikle benzin-LPG uyumu sağlam olan bir model tercih ederdim.

Cebinizi düşünüyorsanız LPG derim. Tabii LPG alacağınız araca göre de değişir. En basitinden bir 1.6 turbolu Insignia'ya takmak var bir de atmosferik motora.
,
Hem dizelin KM'si daha sıkıntı. LPG sistemi yerinde, bakımlı ise kesinlikle benzin-LPG uyumu sağlam olan bir model tercih ederdim.
Turbolu motora lpg oluyor mu ?

Turbolu motora lpg oluyor mu ?
Motoruna göre değişir.

Dizeldeki beygir gücünü elde etmek için motora 2 mislinden daha fazla miktarda lpg gitmesi lazım. Aslında tasarruf ettirmiyor tasarruf ettirmiş gibi görünüyor lpg. O yüzden en mantıklısı dizel.

Dizel az yaksa da mazot fiyatları çok uçuk. Şu an en ucuza LPG ile binilebiliyor. KM başına en düşük masraf ona ait. Ancak elinde memnun olduğun bir araç varsa sırf yakıt için değiştirmeye değmeyebilir. Devasa farklar olmuyorsa...

Yeni konular

Geri
Yukarı