Dizüstü Bilgisayar Almayın

Bakin arkadaslar konum yanlis anlasilmis ben benim gibi insanlara karsi yazdim bu konuyu. Ben hic dusunmeden tasinma avantaji var diye laptop aldim fakat cok da bir yere gitmedim hala evde kullaniyorum benim de 2 sene cok guzel gitti bilgisayarim fakat surekli bir bakim istiyor. Ben bilmeyen arkadaslar icin bir heyecanla cikip paralarinin ziyan olmamasi icin actim bu konuyu. Ben de bilgisayar alicam heyecaniyla gittim aldim keske almasaydim 3.000 tl bosuna gitti. Parca da yukseltemiyorum. Bu arada bilgisayarim sony vaio. Zaten casperi biliyoruz yazmaya gerek yok. Ben de gta 5 i oynadim full ayarlarda kasmadan fakat bu sene bilgisayarim tukendi artik 1-2 hafta da bir bakim istiyor e o bakimi da nasil yapalim zamanimiz yok. Ucak motoru gibi bir sesi var. Tekrardan hatirlatayim ben konuyu bilmeyenlen bir uyari amaciyla actim. Gelip de burada yok sinir oldum yok bilmem ne demeyin yani herkes sizin gibi bilgisi olmayabilir.

@Walker IV Sorun yorumunda değil, konu başlığında. Bilgisayarını sürekli yanında taşımak zorunda olan biri bu başlığı görünce tepki gösterir. 2008 yılından beri 6 laptop değiştirdiğim için uzun süreli kullanım konusunda ahkâm kesemem ama alırken birkaç yıllık ihtiyacı göz önünde bulundurup, orta vadede batarya ve soğutucu fanı değiştirerek kullanım süresinin epey uzayacağını düşünüyorum. Bu ikisinin maliyeti ise 2 yıllık süre için çok fazla bir miktar değil.

Sen konuyu yanlış şekil de açmışsın o zaman. Grafik ile uğraşan bir sürü grafiker var ve performanslı bilgisayar gerekli onlara. Herkes ihtiyacına göre alır. Ayrıca bakımını düzgün yaparsan o uçak sesi gelmez.

Ne yani? Kasa mı taşıyalım sırtımızda? Siz dizüstü bilgisayarınıza iyi bakamamışsınız. 3 yıl, 4 ay önce ASUS X552CL modeline sahip dizüstü bilgisayarı aldım. İçerisine eklediğim bileşenler ise;
  • 1 TB SSHD
  • 4 GB RAM

Başka bir şey yok :) GTA 5, FC 3/4, Battlefield 3/4, COD AW, COD Ghost, AC 3/4 bitirdim ben bu makineyle ve Silkroad diye bir online oyun var. Bu bilgisayar ile tamı tamına 17 tane Silkroad client'i açtım S-Bot üzerinden.
    Siz bilgisayarı ya kullanmasını bilmiyorsunuz yada en ufak hatada tüm dizüstüleri kötüleyecek sinir var :)
    Size tavsiyem dizüstünüzün içini açıp bir güzel temizleyin. Yapabilirseniz termal macun ilave edin, bu kadar :).

Ne yani? Kasa mı taşıyalım sırtımızda? Siz dizüstü bilgisayarınıza iyi bakamamışsınız. 3 yıl, 4 ay önce ASUS X552CL modeline sahip dizüstü bilgisayarı aldım. İçerisine eklediğim bileşenler ise;
  • 1 TB SSHD
  • 4 GB RAM

Başka bir şey yok :) GTA 5, FC 3/4, Battlefield 3/4, COD AW, COD Ghost, AC 3/4 bitirdim ben bu makineyle ve Silkroad diye bir online oyun var. Bu bilgisayar ile tamı tamına 17 tane Silkroad client'i açtım S-Bot üzerinden.
    Siz bilgisayarı ya kullanmasını bilmiyorsunuz yada en ufak hatada tüm dizüstüleri kötüleyecek sinir var :)
    Size tavsiyem dizüstünüzün içini açıp bir güzel temizleyin. Yapabilirseniz termal macun ilave edin, bu kadar :).
Bakin burada onemli olan bilmeyen arkadaslarin ogrenmesi icin ne kadar zahmetli oldugunu gorsunler diye. Ben 2 sene once bilgisayarimi temizlemesem bile fanlardan ses gelmiyordu. Ama bu seneden beri her 1-2 haftada goturmek zorunda kaliyorum.

Bakin burada onemli olan bilmeyen arkadaslarin ogrenmesi icin ne kadar zahmetli oldugunu gorsunler diye. Ben 2 sene once bilgisayarimi temizlemesem bile fanlardan ses gelmiyordu. Ama bu seneden beri her 1-2 haftada goturmek zorunda kaliyorum.
Dostum konunun amacını ilk başta yazman gerekirdi. Kimseye dizüstü önermiyorum diyorsun. İşi olan adama da mı önermiyorsun? Adam ne yapsın taş mı yesin. Almak zorunda kalıyor öyle performans da beklemiyor. Bir de arkadaşım 4000 liraya diz üstü aldı. Takoz gibi bir şey taşıyamazsın (2 sene önceki monster tasarımı bilen bilir 980 Ti falan yeni çıkıyordu bilgisayarında 870 M var dolar kuru 2 lira iken). Masa üstü gibi kullanıyor hala performansından ödün vermiyor. Servise götürdüğünü termal macun değiştirdiğini hatırlamıyorum hatta termal macun nedir diye sorsan "o ne?" der. Playstation gibi aldı taktı fişe, çalıştırdı adam akıllı kullanıyor. 2000 liraya alınan dizüstünden adam zaten fazla bir şey beklemez fazla yük istemeyen işleri oluyor yapmak zorundadır alır dizüstü onunla takılır. Sen konunun amacını yazmazsan o 3000 lira zararla X 99 sistemini satan sonra o para ile dizüstü alan adam bile sana tepki gösterir. Zaten 2000 liraya oyuncu dizüstü bilgisayar isteyenler bir elin parmaklarını geçmez onlara bunu yazardın kimse sana karışmazdı. Konu açıp "kimseye dizüstü önermiyorum" dersen adam bozulan dizüstünün siniriyle konu açtığını düşünür.

Dostum konunun amacını ilk başta yazman gerekirdi. Kimseye dizüstü önermiyorum diyorsun. İşi olan adama da mı önermiyorsun? Adam ne yapsın taş mı yesin. Almak zorunda kalıyor öyle performans da beklemiyor. Bir de arkadaşım 4000 liraya diz üstü aldı. Takoz gibi bir şey taşıyamazsın (2 sene önceki monster tasarımı bilen bilir 980 Ti falan yeni çıkıyordu bilgisayarında 870 M var dolar kuru 2 lira iken). Masa üstü gibi kullanıyor hala performansından ödün vermiyor. Servise götürdüğünü termal macun değiştirdiğini hatırlamıyorum hatta termal macun nedir diye sorsan "o ne?" der. Playstation gibi aldı taktı fişe, çalıştırdı adam akıllı kullanıyor. 2000 liraya alınan dizüstünden adam zaten fazla bir şey beklemez fazla yük istemeyen işleri oluyor yapmak zorundadır alır dizüstü onunla takılır. Sen konunun amacını yazmazsan o 3000 lira zararla X 99 sistemini satan sonra o para ile dizüstü alan adam bile sana tepki gösterir. Zaten 2000 liraya oyuncu dizüstü bilgisayar isteyenler bir elin parmaklarını geçmez onlara bunu yazardın kimse sana karışmazdı. Konu açıp "kimseye dizüstü önermiyorum" dersen adam bozulan dizüstünün siniriyle konu açtığını düşünür.
O konuda hakli olabilirsiniz katiliyorum o baslik biraz tepki cekici oldu.

İyi bir laptop alırsanız burada yazılan sorunların birçoğuyla karşılaşmazsınız. Mesela temizlik konusu. Bugün arkadaşın Acer'in fan temizliğini yaptık ve termal macun yeniledik. Arkadaşlar fanı sökerken masamızda sadece anakart vardı siz düşünün artık o kadar sökmek zorunda kaldık laptobu. Normal bir kullanıcı haliyle bu bakımı kendi yapamaz ve sürekli para vermek zorunda kalır. Ben MSİ GE70 kullanıyorum. 3 vida söküp fana ulaşıyorum. 2 vida daha sökersem direk fan elimde oluyor. Mesela böyle bir aletin bakımını en bilmeyen adam bile yapabilir. Laptop alırken bir kere belli başlı markalardan kesinlikle uzak durmanız lazım. Bunların başını Casper ve HP çekiyor. Bunlardan birini aldıysanız şimdiden geçmiş olsun. Ama MSİ , Monster ve Asusun RoG serisi gibi laptopları tercih ederseniz şikayetleriniz minimuma inecektir ve size uzun yıllar kalitesi kadar performans sunacaktır. Son olarak konuyu açan arkadaş bir laptoptan çok çekmiş ama böyle büyük bir genelleme yapmak için Çok çeşitli ve orta-üst düzey laptoplarla da deneyimi olması lazım ki laptop almayın hepsi kötü diyebilsin.

Tamam tamına 4 yıl önce lenovo B570e adlı cihazı aldım, şuana kadar bir kez bile termal macununu değiştirmedim, içini açıp temizlemedim bile bilgisayarım o kadar çok üzerine yüklendiğim halde(cidden yükleniyorum örneğin cryengine 3 ' ü açıyorum 2-3 saat boyunca oyun motoru sürekli aktif olarak çalışıyo, sıcaklık artıyor ama en fazla 65-70 oluyor zaten işlemcim 85°'den sonra ölüyor)hiç bir sorun çıkarmadı, yani kullanım şeklinden kişiden kişiye değişir ve bu birazda cihazın markasına bağlı. Bakarsan bağ olur bakmazsan dağ olur.

Arkadaşlar hiç kimseye dizüstü bilgisayar önermiyorum. Nedenini sorarsanız paranız boşa gidiyor gerçekten 3 sene önce aldığım Laptop'um artık soğutmamaya başladı. İşlemcim 70 derecelere geliyor artık bilgisayarın sesini hiç sormayın başınızı ağrıtıyor. Siz bu bilgisayarları alıyorsunuz böyle güzel hayallerle fakat sonuç bu yani parçada değiştiremiyorsunuz öyle kalıyor boşa paranız gidiyor. Ya da hani seyyar kullanmak için alıyorsanız da öyle büyük şeyler beklemeyin.

2 Kere servise gitti aynı sorun fakat oglum söktü fanı makine yagı ile yagladı her şey düzeldi servisler anlamıyor.

Geri
Yukarı