Dls portu olmayan router kullanmak sıkıntı çıkarır mı?

lamuarte

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. Elimde Huawei HG658 V2 bir modem var. Gelecek aylarda Wi-Fi 7'i kullanmak için TP-Link deco BE65 router almayı planlıyorum. Evimde fiber desteği olmadığından dls kullanmak zorundayım ve bunun için eski modemi kabloyla Router'a bağlamayı planlıyorum. Fakat bunu dümdüz modemin Ethernet portlarından Router'ın WAN portuna bağlayarak mı yapacağım? Yani Wi-Fi'yi ayarlamak dışında ek bir ayar yapmama gerek olacak mı? IP çakışması yaşar mıyım? Ayrıca eski modemdeki Wi-Fi'yi kullanmak istemiyorum ama internetteki videoları izlediğimde ayarlamaları yaparken hepsi açık tutmuş. Muhtemelen Wi-Fi ile köprü yapmak istediklerinden böyle yaptılar fakat ben kapatsam sıkıntı yaşar mıyım?

Merhaba dostum,
Eğer cihaz modemin ile Wi-Fi Mesh yapmayacaksa;
1- DSL modeminin LAN portundan çıkardığın kabloyu Deco BE65 cihazının WAN portuna takabilirsin.
Router görevi görecektir.
2- Ip çakışması yaşamazsın.
3- WiFi eşleştirmesi yapmıyorsan, eski modemin Wifi'sini kapatabilirsin.

Merhaba dostum,
Eğer cihaz modemin ile Wi-Fi Mesh yapmayacaksa;
1- DSL modeminin LAN portundan çıkardığın kabloyu Deco BE65 cihazının WAN portuna takabilirsin.
Router görevi görecektir.
2- Ip çakışması yaşamazsın.
3- WiFi eşleştirmesi yapmıyorsan, eski modemin Wifi'sini kapatabilirsin.
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Yakın bir zamanda Mesh olarak kullanmayacağımdan bu verdiğiniz bilgiler benim için yeterlidir :)

Modeminin Wi-Fi'si ile eşleştiriyorsun, repeater görevi görüyor. diğer cihazlarda MESH'leniyor.
Ee o zaman da Wi-Fi 7 diye lanse etmelerinin anlamı yok. Ülkeye gelen ilk Wi-Fi 7 ürünlerden bu. 2'li ürünlerinde yan cihaza bakmadığınıza emin misiniz? Fırsat bulunca benim de kontrol etmem gerek gibi duruyor şimdilik

Modeminin Wi-Fi'si ile eşleştiriyorsun, repeater görevi görüyor. diğer cihazlarda MESH'leniyor.
Şimdi kontrol ettim Lan portları Wan portu olarak da çift taraflı kullanılabiliyormuş

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2024-06-01 113240.png
    Ekran görüntüsü 2024-06-01 113240.png
    949,5 KB · Görüntüleme: 5
olabilir hocam, cihazı fiziksel olarak elime aldım ve herhangi bir WAN/LAN yazısı göremedim.
youtube'dan konfigürasyonlarına bir bakın isterseniz, emin olmuş olursunuz.

Geri
Yukarı