DLSS 3 Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Maalesef E-GPU tak çalışsın demekle olmuyor. Müfredatı gayet karışık ve meşakatli ve her mobil cihaz uyum sağlayamıyor. Öyle olsaydı herkes Laptopunu E-GPU ile masaüstü performans alacak şekilde kolayca dönüştürürdü.
Donustursen de gercekten masaustu performansi alamiyorsun zaten.

İşlerine gelmeyecek olması çok normal çünkü bunu eski nesil Tensor çekirdeklerine optimize etmek masraflı ve uzun bir süreç. NVIDIA bunu kendisini ileriye götürecek işlerde kullanmayı seçecektir geriye dönük iyileştirmeler yapmak yerine.

RTX 4000 serisi 4090 gibi kartlarla sınırlı kalmayacak tabii ki, illa 4050 gibi kartlar da gelecektir bu da sonunda "yahu 3090 Ti şu şeyden güçsüz mü de kullanamıyor?" sorusunu getirecek. Haydi Ampere kartlara optimize edelim kullansınlar dediler bu sefer karşımıza ne çıkacak "yahu bu 2080 Ti, 3050'den güçsüz mü de kullanmıyor?" kısmına gelecek.

Kısaca bunun bir sonu yok, o yüzden NVIDIA hali hazırda yeni ve güçlü Tensor çekirdeklerine sahip Lovelace mimarili kartlarına ve sonraki nesillerine bu teknolojiyi mümkün tutar.

Bu şekilde ilerleyen yıllarda bunu oturtabilirseler benlik sıkıntı yok ama diğer taraftan bu sene 4090 diyelim dünyanın şu an en iyi ekran kartı ama hevesle alıyorsun 1 yıl sonra yeni bir teknoloji ile 5090 çıktığında kartı çöpe attıracak kadar bir farkta aralarında açıldığını düşünürsek bu döngünün sonu olmaz. Yılda bir kimse ekran kartı değiştirmek istemez. En azından ben istemezdim sırf oyun için. 1080 Ti bile günümüzde hala iş yapıyor bütün donanımsal ve yazılımsal eksiklerine rağmen.

Giriş gecikmesi olduğu söyleniliyor ancak bunun için de Reflex teknolojileri var zaten, DLSS 3.0 getiren her oyun yanında Reflex'i de getirirse bu sorun çözülür diye düşünüyorum.
Öyle zaten, Frame generation'un olduğu her oyunda Reflex de olacak.
DLSS 3 = Frame Generation + DLSS 2 + NVIDIA Reflex

Geçen sene bu zamanlar 3000 serisi alanlar 1 sene sonra aynı durumun daha kötüsünün başlarına geleceğini nereden bilebilirlerdi ki.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Donustursen de gercekten masaustu performansi alamiyorsun zaten.
Aynen öyle. Boş iş.

Aşağıdaki makaleye göre yapılandırmada değişiklik yaparak DLSS 3 aktif etmek mümkün ama stabil çalıştırmak mümkün değil

Çünkü donanım eski çekirdek yetmiyor. Yazılım tek başına donanımsız çöp olduğu içinde gerek yok fantazilere, DLSS 3 teknolojisinde gördüğüm en büyük sıkıntı gecikmeler artıyor. competitive oyun oynayan adam bu teknolojiyi açamaz pek, onun dışında yağ gibi bir teknoloji

Aşağıdaki makaleye göre yapılandırmada değişiklik yaparak DLSS 3 aktif etmek mümkün ama stabil çalıştırmak mümkün değil.

Çünkü donanım eski çekirdek yetmiyor. Yazılım tek başına donanımsız çöp olduğu içinde gerek yok fantezilere, DLSS 3 teknolojisinde gördüğüm en büyük sıkıntı gecikmeler artıyor.competitive oyun oynayan adam bu teknolojiyi açamaz pek, onun dışında yağ gibi bir teknoloji.

Zaten daha çok RDR 2 veya GTA 6 gibi oyunlarda kullanılır bence. Desteği olursa tabii :)

Aşağıdaki makaleye göre yapılandırmada değişiklik yaparak DLSS 3 aktif etmek mümkün ama stabil çalıştırmak mümkün değil

Çünkü donanım eski çekirdek yetmiyor. Yazılım tek başına donanımsız çöp olduğu içinde gerek yok fantazilere, DLSS 3 teknolojisinde gördüğüm en büyük sıkıntı gecikmeler artıyor. competitive oyun oynayan adam bu teknolojiyi açamaz pek, onun dışında yağ gibi bir teknoloji
Zamanla ekstra eklenen piksellerin boyutlarını küçülterek hem keskinliği daha da artırıp, hem de gecikmeyi azaltacaklardır.

@gen2 @Coturismail
Evet masaüstü performansı alınamıyor ancak yine de eve vardığınızda elinizde olandan çok daha iyi seviyede (DLSS3 yardımı ile de) iş görür gibi geliyor bana. En azından 3060 Max-P'den 4070 Ti bir masaüstü GPU farkı yatsınamaz. Asıl olay 11800H'nin bunu besleyebilmesi. 2K'da 12100 masaüstü 11800h ile denk diyebiliriz belli açıdan. 12100 işlemci 2K'da 4090'ı besleyebiliyorsa mantık olarak 4070 Ti gibi bir kartı da 11800h besleyebilir gibime geliyor tabii bunlar teori. Testler olmadan bir şey söylemek zor ama bunu gerçekleştirme niyetim var gibi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Nvidia 3000 serisini kaderine terk etmedi. Vİdeoda Recep Baltaş da bahsetmişti, DLSS 2 desteği devam edecek ve geliştirilmeye de devam edecek diye.

Bu yaygara neden anlamadım biraz. Daha fazla çekirdekli işlemci çıkınca, 'Ama benimkine de fazladan çekirdek gelsin' diyor muyuz? :)

Yeni konular

Geri
Yukarı