DLSS kaliteleri FPS değiştirmiyor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İşletim sistemi
Windows 10

Sait Turan

Kilopat
Daha fazla  
RAM
Gskill 3200 mhz 16cl 16 gb 8x2
SSD veya HDD modeli
Kingston A2000 1 Tb M.2
Ekran kartı
Asus Tuf Rtx 3080 10 Gb
Anakart
Asus Prime x570-p
İşlemci
Ryzen 5 5600x
Bir süredir çözemediğim bir sorun var, bazı oyunlarda DLSS düzgün çalışmıyor. Bir süredir Cyberpunk 2077 oynuyorum ve oyunda FPS anlamında çok fazla sıkıntı yaşıyorum. Kullandığım ekran kartı RTX 3080 olmasına rağmen FPS sık sık 60'ın altına düşüyor ve bende en sonunda DLSS'i performans moduna alıp 60 üzeri bir deneyim yaşamaya karar verdim. Fakat sorunda tam olarak bu noktada başladı Cyberpunk 2077'de bütün DLSS modları aşağı yukarı aynı FPS değerini veriyor. Kaliteyede alsam 45-50 FPS alıyorum Ultra Performans'a da alsam aynı değeri veriyor. Sorunun sadece CP77 olup olmadığını anlamak için PC'm de ki diğer oyunlarında DLSS değerlerini kontrol ettim ve bazıları çok iyi çalışırken bazıları aynı CP77 gibi sorunlu çalışıyorlar. Örneğin dying ligth 2'de DLSS modları arasında en az 15 FPS fark var ya da Control'de DLSS açtığım da 20 FPS yukarı fırlıyor, ama Spider-Man'de tıpkı CP77 gibi hangi DLSS modunu açarsam açayım FPS yerinde sayıyor. Sorun şu ki internette benimle benzer sisteme sahip olan insanların performans testlerine bakıyorum ve arada nereden baksanız 10-15 FPS'lik farklar var. Sorun tam olarak nedir acaba? Yardımcı olabilecek varsa çok mutlu olurum.

Not: Test ettiğim oyunların her birini 1440p çözünürlükte Ray Tracing dahil bütün ayarlar ultrada oynuyorum. Kullandığım Windows sürümü ve bütün oyunlarım orijinal, sürücülerim güncel (hepsini kaldırıp temiz kurulum yaptım), bütün oyunların DLSS'lerini elle güncelledim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyun sırasında detaylı FPS değelerinizi atar mısınız, CPU'nun da göründüğü.

Dosya Ekleri

• Control Dengeli.jpg
    Control Dengeli.jpg
    386,5 KB · Görüntüleme: 90
  • Control kalite.jpg
    Control kalite.jpg
    257,8 KB · Görüntüleme: 82
  • Control normal.jpg
    Control normal.jpg
    399,9 KB · Görüntüleme: 72
  • Control Performans.jpg
    Control Performans.jpg
    392,9 KB · Görüntüleme: 69
  • cyberpunk dengeli.jpg
    cyberpunk dengeli.jpg
    337,1 KB · Görüntüleme: 68
  • cyberpunk kalite.jpg
    cyberpunk kalite.jpg
    345,3 KB · Görüntüleme: 66
  • Cyberpunk normal.jpg
    Cyberpunk normal.jpg
    336,5 KB · Görüntüleme: 57
  • cyberpunk performans.jpg
    cyberpunk performans.jpg
    317,2 KB · Görüntüleme: 63
  • cyberpunk Ultra performans.jpg
    cyberpunk Ultra performans.jpg
    274 KB · Görüntüleme: 56
  • Dy2 Dengeli.jpg
    Dy2 Dengeli.jpg
    497,8 KB · Görüntüleme: 60
  • Dy2 Kalite.jpg
    Dy2 Kalite.jpg
    510,8 KB · Görüntüleme: 45
  • Dy2 Normal.jpg
    Dy2 Normal.jpg
    512,7 KB · Görüntüleme: 53
  • Dy2 Performans.jpg
    Dy2 Performans.jpg
    437,8 KB · Görüntüleme: 46
  • Spiderman dengeli.jpg
    Spiderman dengeli.jpg
    438,5 KB · Görüntüleme: 42
  • Spiderman kalite.jpg
    Spiderman kalite.jpg
    445,1 KB · Görüntüleme: 46
  • Spiderman normal.jpg
    Spiderman normal.jpg
    480 KB · Görüntüleme: 36
  • Spiderman Performans.jpg
    Spiderman Performans.jpg
    495,7 KB · Görüntüleme: 38
  • Spiderman Ultra performans.jpg
    Spiderman Ultra performans.jpg
    474,6 KB · Görüntüleme: 77
Boşuna uğraşmışsınız bu kadar. Cevabı çok basit. DLSS mantıken çözünürlük düşürdüğü için daha düşük ayarlara aldığınızda işlemcinin uğradığı darboğaz artıyor ve bir noktada FPS değişmemeye başlıyor.
Bu durumun oyundan oyuna değişme sebebi ise her oyunun farklı şekillerde sistemi zorlaması.

Yani daha güçlü bir işlemciye sahip olsaydınız DLSS ayarlarındaki düşük kalite seçeneklerin FPS'e daha çok etkisi olurdu.

Elimde ki Dlss destekleyen bütün oyunların testlerini atıyorum,

Control, Dying Light 2, Spiderman Miles Morales ve Cyberpunk 2077 (Resimlerde hangi dlss modu aktif yazıyor.)

Verilerden CPU darboğazı açıkça görülüyor.

DLSS az veya kapalıyken GPU'ya yük biniyor kullanım yüksek, CPU düşük fakat DLSS'i açınca FPS arttığı için CPU'ya fazla yük binince darboğaz oluyor ve GPU kullanımını kısıyor. DLSS'den gelecek +FPS, darboğazla -olarak gidiyor. Tıpkı oyunun grafiklerini kıstıkça aynı FPS'yi almak gibi.

Boşuna uğraşmışsınız bu kadar. Cevabı çok basit. DLSS mantıken çözünürlük düşürdüğü için daha düşük ayarlara aldığınızda işlemcinin uğradığı darboğaz artıyor ve bir noktada FPS değişmemeye başlıyor.
Bu durumun oyundan oyuna değişme sebebi ise her oyunun farklı şekillerde sistemi zorlaması.

Yani daha güçlü bir işlemciye sahip olsaydınız DLSS ayarlarındaki düşük kalite seçeneklerin FPS'e daha çok etkisi olurdu.
Verilerden CPU darboğazı açıkça görülüyor.

DLSS az veya kapalıyken GPU'ya yük biniyor kullanım yüksek, CPU düşük fakat DLSS'i açınca FPS arttığı için CPU'ya fazla yük binince darboğaz oluyor ve GPU kullanımını kısıyor. DLSS'den gelecek +FPS, darboğazla -olarak gidiyor. Tıpkı oyunun grafiklerini kıstıkça aynı FPS'yi almak gibi.

Cevaplar için teşekkür ediyorum. Hangi işlemciye geçmemi tavsiye edersiniz peki? Bütçem çok fazla değil 5700x yada 5800x'e geçmek durumumu kurtarır mı acaba?

Cevaplar için teşekkür ediyorum. Hangi işlemciye geçmemi tavsiye edersiniz peki? Bütçem çok fazla değil 5700x yada 5800x'e geçmek durumumu kurtarır mı acaba?
DLSS'in düşük ayarlarını kullanmak için işlemci değiştirmenize gerek yok. Kalite ayarında 1440p'de en yüksek ayarlarda 60FPS üstü oynayamadığınız oyun olmamalı zaten.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı