Çözüldü DLSS nedir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
Net ve basit bir şekilde anlatayım;

Ekran kartının işlediği gerçek çözünürlüğü daha düşük bir çözünürlüğe düşürüyor ve yapay zeka sayesinde aradaki çözünürlük farkını ortadan kaldırıyor.

Örn;
1080p çözünürlüğü 480p'ye düşürüyor. Normalde bu çözünürlükte çamur gibi görürsünüz. Ancak yapay zeka ile 480p görüntüyü aradaki görüntü kaybını farkettirmeyecek düzeyde tamamlıyor ve netleştiriyor.

Bu sayede ekran kartınız 480p görüntü işlerken daha az yoruluyor ancak siz yapay zeka sayesinde 1080p görüyorsunuz. Hem görüntü kaybı mimimum düzeyde oluyor hep de performansınız artmış oluyor.
RDR 2 oyununda yüksek ayarda 60 FPS alıyorsam açmalı mıyım sence
İstiyorsan açabilirsin. Bazı yerlerde normalden daha iyi görüntü veriyor diye görmüştüm ama ne kadar doğru bilmiyorum.

Her oyunda dlss yok. Oyun altyapısının buna izin veriyor olması gerekiyor. Yaklaşık 150 oyun filandı sanırım. Mesela benim bildiğim fifa da böyle bir özellik yok yada 2k22 de. Listeye bakmak gerek hangi oyunlar destekliyor

DLSS'i kalite ayarında açabilirsin. Farkına varacağın bir görsel değişim olmayacaktır ama oyunun FPS'si 60'ın altında dalgalanıyorsa bu sorunu çözücektir. DLSS'i açtıktan sonra monitörünün Hz oranına göre oyundaki FPS'yi kitle veya G-Sync aç. Hem daha akışkan bir oyun deneyimi elde edersin hem de güç tasarrufu sağlarsın.

DLSS'in asıl amacı ise Ray Tracing sonrası aşırı düşen FPS'yi dengeli bir şekilde arttırmak. Gerçek zamanlı ışın izleme gerçekten ekran kartlarını yoruyor ve bu sorunu düzeltmek içinde DLSS'i kullanıyorlar.

Geri
Yukarı