DLSS özelliğini açılınca FPS yükselmesi olmuyor

HakanCN

Centipat
Daha fazla  
Herkese selam ve iyi günler diliyorum. Ben de 3060 Ti var ve bazı oyunlarda DLSS özelliğini açıyorum ama herhangi bir değişiklik olmuyor. Aksine kimi yerlerde daha fazla kasma oluyor acaba bir ayar mı yapmam lazım?

Not: Ekran katı sürücümü hep güncel.

Örnek vermem gerekirse God of War 2018 ve remasted Spider-Man oyunların da deniyorum. Ama açmadan eğer 60 FPS alıyor isem açınca da 60 FPS alıyorum.

Ve merak ettiğim bir diğer konu ise bu DLSS özelliği crakcli oyunlarda da çalışır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
CPU darboğaz yapıyordur çok büyük ihtimal.

CPU darboğaz yapıyordur çok büyük ihtimal.

Peki çözüm olarak ne önerirsin?

Peki çözüm olarak ne önerirsin?

Valla yapabiliyorsan biraz çözünürlüğü yükselt. Yani ekran izin vermesede eğer oyunda varsa "Resolution Scale" ayarından, yoksa Nvidia Denedim Masasından DSR ile, laptopsa ve MUX yoksa DSR'da yoktur. O zaman DSR'ı ancak harici ekran bağlayarak açabilirsin. Bunlar dışında işlemci darboğazı yapan oyunu düzeltmek için pek yapacak birşey yok. Sistemin yetmiyorsa ayrı ama oyunun optimizasyonundan dolayı ise hiçbir şey fayda etmiyor. Snowrunner'da yaşıyorum bunu mesela. İster düşük çözünürlük low settings, ister yüksek çöz. ultra settings farketmiyor. FPS 60'ın altına iniyor zaman zaman. Tek çekirdeğe yüklendiği için.

Şimdi bende farkettim bendede aynı sorun var.
Sistemim;i7 9700K
8+8 2666 mhz ram
Msi rtx 3060 ti
Hatta dlss yi açınca fps düşüyor.İşlemci kullanımı normal %70 lerde darboğaz görmüyorum.
Bundan önceki kartım 2060 super di.Dlss yi açınca uçuyordu fps.

Şimdi bende farkettim bendede aynı sorun var.
Sistemim;i7 9700K
8+8 2666 mhz ram
Msi rtx 3060 ti
Hatta dlss yi açınca fps düşüyor.İşlemci kullanımı normal %70 lerde darboğaz görmüyorum.
Bundan önceki kartım 2060 super di.Dlss yi açınca uçuyordu fps.

O %70 genel çekirdeklerin ortalaması. Tek tek çekirdeklerin kullanımına bak. Bir tanesi darboğaz yapıyorsa genel CPU yapıyor gibi olur. 5 çekirdek %20 olur, bir tanesi %100, sen %33 olarak görürsün CPU kullanımını.

Bu arada benim 3060 11400H'ye darboğaz yapıyor bazı oyunlarda ve 1080P'de.

Yeni konular

Geri
Yukarı